Eski Windows 10 lisansını yeni sistemde kullanma

ozan yeşilyurt

Hectopat
Daha fazla  
Merhabalar. Eski Teknosa'dan aldığım bir notebook var. Şimdi ise kendime FreeDOS olarak Monster'dan bilgisayar alacağım. Teknosa'dan aldığımda kurulumunu ürün anahtarını falan onlar halletti. Kurulumdan yana sıkıntı yok ama etkinleştirmek için ürün anahtarı gerekli. Eski bilgisayarımın ürün anahtarını kullansam olur mu? Hadi diyelim eski bilgisayarın ürün anahtarı olmadı farklı olarak nereden ve nasıl etkinleştirebilirim? İlla 350 TL vermem mi gerekli yani?Yanıtlarsanız çok sevinirim. Herkese teşekkürler...

Son düzenleyen: Moderatör:
Eski lisansınız hangi tür olduğuna bağlı. Eğer OEM ise maalesef bir daha kullanamıyorsunuz. Diğer türlü kullanabilirsiniz.
Eğer lisans türünü bilmiyorsanız buradan öğrenebilirsiniz: Windows Lisans Türü Nasıl Tespit Edilir? - Technopat
Siz şimdi bir bilgisayarda kullanacağınız için o 350₺ olanlardan almanıza gerek yok. OEM lisanslardan alırsanız daha iyi olur. Bu OEM lisanslar sadece bir bilgisayarda kullanılır. Ayrıca anakart değiştikten sonra kullanılamaz. Bilgisayar veya anakart değişmediği sürece hiçbir sıkıntısı olmadan kullanılır.
OEM lisansı buradan alabilirsiniz: Windows 10 Pro Oem | 32/64bit - n11.com

Merhabalar,
Windows 8 tabanlı laptop kullanıcısıym.Windows 10’un ilk yayınlandığı ve yükseltmenin olduğu günlerde yükseltmeden sonraki windows etkinleştirmesinde lazım olabileceği düşüncesiyle yükleme gerektirmeyen küçük yazılımlarla biosa gömülü lisans keyimi not defteri biçiminde kaydettim.Her Windows 10 yükseltmesinden önce ve sonra bunu gerçekleştirdim.Mühendislik tasarım yazılımlarındaki ve bazı sürücü güncellemelerindeki stabilizeyi kayıplarından windows 8.1 yükledim,yükselttim.
Yakın zamanlarda vatanbilgisayar’dan W7 tabanlı olarak alınan bilgisayar W10’a güncellenirken windows etkinleştirmesinde sorun yaşadı.Windos 10 yükseltmesinden sonraki lisans key öğrenmesinde OEM KEY,Installed KEY bilgileri vardı.Installed Key kullanılarak diğer bilgisayarın da windows’u etkinleştirildi.Şu anda iki bilgisayarda W10 Home Editionx64 kullanıyor.Sorun yaşamadı.
Eski bilgisayarınız(çalışır durumdaysa)kurulum gerektirmeyen küçük yazılımlarla ürün anahtarınızı öğrenerek alacağınız yeni bilgisayarda windows sürümleri aynıysa etkinleştirme şansınızın olabileceği kanaatindeyim.

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı