Et yemek cinayet midir?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Eninde sonunda sen de bir hayvansın. Seni diğer hayvanlardan ayıran özelliğin nedir? Evrimsel süreçte beynine odaklanmış olman. Yani sen diğer herhangi bir hayvan olsaydın bunu düşünemezdin, direk yapardın. Ama evrimsel süreç sonunda bu olduğu için bunu düşünebiliyorsun. Yani değildir. Hele hiç protein alma da 2-3 aya göreyim seni.

Şu konuda veganların bazı noktalarını destekleyebiliyorum; bunun yapılış biçimi. Mezbahalarda maalesef hayvanlar acı çeke çeke geçiriliyor. Hiç hareket edecek yerleri bile olmuyor ve sadece antibiyotiklerle besleniyorlar. Çoğu hayvan depresyonda oluyor. Bu konuda veganları destekliyorum. Bunların daha insancıl bir yöntemle, uyuşturucu veya zehir gibi acısız ölüm yollarıyla yapılması gerek.

Onun gözünden haklıdır elbette. Fakat siz o çiftlikte ( şu anki aklınızla ) kesilmeyi bekleyen mallardan biri olsanız hak verir miydiniz? Mal = kesimlik hayvan, hakaret olarak algılanmasın.
O zaman objektif bakmış olmuyoruz zaten. O zaman hak verip vermemek de çok fark ettirmiyor, eğer benim isteğim olacak olsaydı zaten o durumda kalmazdım. Ki, bu benim endişelenmem gereken bir şey değil, o hayvanlar orada sadece kesilmeyi beklemiyor. Karşısındaki insan da olsa, kurt da olsa o hayvanlar birer av. Karşılıklı bir çıkar söz konusu, bu hayvanlar kesilecekleri güne kadar güven içinde yaşıyorlar, besleniyorlar. Günü geldiğinde de kesilip besin olarak kullanılıyorlar. İnsanlar bunun için uygun canlılar değil, eğer bizden daha güçlü bir hayvan çıksa ve Apex canlı olsa, insanları besi hayvanı olarak tutmazdı. Belki köle ya da evcil hayvan olurduk.

Değildir. Öyle olsa bile ne olmuş?
Üçgenin en tepesinde biz varız ama ortalarda herkes birbirini öldürmüyor mu zaten?
Vegan saçmalıklarından gerçekten bıktım. Yememene kimse bir şey demiyor zaten.
Köpek balığı veya aslan seni öldürse "aa normal" diyecek miyiz? Hayır. Önlemler alacağız değil mi? Çünkü insanlık dünyanın en güçlü canlısı.

Yahu buraya mesaj yazan insanlar ciddi mi? Her yazılanı "umarım ciddi değildir" diyerek okudum.

Arkadaşlar hayvanların sinir sistemleri olduğu için acıyı hissedebilirler ve buna göre tepki gösterirler, acı çektiklerinde çığlıklarını duyabilirsiniz kulaklarınızı kapatmazsanız. Bitkilerin ise nöronları yoktur, acı hissettiklerine dair doğrulanmış bir araştırma/çalışma da yoktur. Acı çektiğinden emin olduğunuz bir hayvanı yemektense bitki yemeyi tercih etmek etik bakımdan daha "doğru" kabul edilebilir. Sonuç olarak bitki tüketmek etik bakımdan problemli değildir, navegan insanlar konfor alanlarını değiştirmemek için kendilerine bu şekilde içi boş söylemler inşa etmiştir.

Hayvan etlerini ısı işlemi uygulamadan tüketemiyorsunuz dahi, hangi etçillikten bahsediyorsunuz aklım almıyor.

Süt, yumurta, bal konularında ise, sizin olmayan bir şeyi zorla gasp etmek etik değildir. Etik kaygılarınız varsa bu durum sizi rahatsız eder. İneklerin sütleri bebeklerine verilmeden kendilerinden "çalınıyor". İneklerin memelerindeki süt bize ait değil, bizim için değil, bunu kavramak gerekiyor. Tavukların yumurtaları bizim değil, insanlar sırf kendi keyifleri için kuluçka makinesi gibi kullanıyor. Arılar ballarını bizim için yapmıyorlar.

Çok basit konular, bunları kavramak bu kadar zor olmamalı. Konfor alanınızdan çıkmamak için "bilimsel?" olduğunu iddia ettiğiniz söylemlerde bulunmayın lütfen, araştırın.

Yahu buraya mesaj yazan insanlar ciddi mi? Her yazılanı "umarım ciddi değildir" diyerek okudum.

Arkadaşlar hayvanların sinir sistemleri olduğu için acıyı hissedebilirler ve buna göre tepki gösterirler, acı çektiklerinde çığlıklarını duyabilirsiniz kulaklarınızı kapatmazsanız. Bitkilerin ise nöronları yoktur, acı hissettiklerine dair doğrulanmış bir araştırma/çalışma da yoktur. Acı çektiğinden emin olduğunuz bir hayvanı yemektense bitki yemeyi tercih etmek etik bakımdan daha "doğru" kabul edilebilir. Sonuç olarak bitki tüketmek etik bakımdan problemli değildir, navegan insanlar konfor alanlarını değiştirmemek için kendilerine bu şekilde içi boş söylemler inşa etmiştir.

Hayvan etlerini ısı işlemi uygulamadan tüketemiyorsunuz dahi, hangi etçillikten bahsediyorsunuz aklım almıyor.

Süt, yumurta, bal konularında ise, sizin olmayan bir şeyi zorla gasp etmek etik değildir. Etik kaygılarınız varsa bu durum sizi rahatsız eder. İneklerin sütleri bebeklerine verilmeden kendilerinden "çalınıyor". İneklerin memelerindeki süt bize ait değil, bizim için değil, bunu kavramak gerekiyor. Tavukların yumurtaları bizim değil, insanlar sırf kendi keyifleri için kuluçka makinesi gibi kullanıyor. Arılar ballarını bizim için yapmıyorlar.

Çok basit konular, bunları kavramak bu kadar zor olmamalı. Konfor alanınızdan çıkmamak için "bilimsel?" olduğunu iddia ettiğiniz söylemlerde bulunmayın lütfen, araştırın.
Bizde hayvanları hayvan gibi öldürmüyoruz. Şahdamarını kesmek denen bir şey en az hissedilen ve kısa süren bir acı çeker. Ayrıca tavuk yumurtasını ya da inek sütünü almakta gasp olamaz, bu hayvan zaten bunu ömrü boyunca üretebiliyorsa bana da verir yavrusuna da verir.

Ha öyle mi? Tamam cinayet o zaman. Ya gerçekten bu kafaya gelmek için derdiniz olmaması lazım hayatta.
Bitkiler hayvanlar bunların hepsi doğayı oluşturuyor. Biz bu doğayı istemeden bozuyoruz. O zaman biz yaşamayalım, ne et ne bitki yiyelim kökümüz kurusun.
Şunu idrak edemiyorsun sen bu gezegenin en güçlü ırkısın. Şu an hayattaysan atalarının koşup hayvan avlayıp hayatta kalması sayesinde.
Ya bu kadar saçma bir olay olabilir mi? Isı kullanmadan tüketemiyormuşuz.. Bahaneye bak. Şifali bitkileri kaynatmıyoruz değil mi? :D
İkisi ayrı şeyler falan değil.
Cinayet kelimesini bizler yarattık. Kedi köpek gibi evcil hayvanlarımızın kimliği oluyor aynı şekilde insanlarında. Kimliği olan birisini öldürürsen suçlu oluyorsun. Türkiye'de hayvanlar için bir şeyler yapılmaya çalışıyor ama genel olarak öyle.
Senin ataların hayvancılıkla buraya gelmiş sen burda teknik biyoloji konuşuyorsun. Orası ayrı ironi.
Dediğim gibi yemeyebilirsin bu bir tercih. Ama gözünü seveyim et yiyenlere tepki göstermeyin. Buna hakkınız yok. Normal olan bu çünkü.

Haha. Olaya bak ya. Isı işlemi uygulama :D

Cidden katilliği hissiyata göre mi seçiyor veganlar?
Bitkiler de bir canlı düşüncesini hiçe mi sayıyoruz 😀 bu et yemek istryenleri katil yaparken veganları katilcik mi yapıyor?(canlı ama hissetmiyor.)Et tüketimi bitince ne olabileceğini keşke bir simülasyon ile görebilsek. Düzenli, dengeli beslenmeyi hiçe saymanızı geçtim, katillik unvanı konuşuluyor.(siz dediniz demiyorum, genel)et yenmezse, kesili hayvanlar daha çok bittki tüketecek. Bu durum açlığı daha da arttıracak. Daha sonra et yemeseniz bile o hayvanlara el atmak zorunda kalacaksınız.(kısırlaştırma, nüfus azaltma).şu an yokluk dönemi gelmedi ancak vegan psikolojisiyle düşünüp et bırakılırsa. Bitki üretimi yetişmediğinde yine aynı özveri ve erdemle açlıktan ölmeyi seçmenizi isterim.(genel)

Bizde hayvanları hayvan gibi öldürmüyoruz. Şahdamarını kesmek denen bir şey en az hissedilen ve kısa süren bir acı çeker. Ayrıca tavuk yumurtasını ya da inek sütünü almakta gasp olamaz, bu hayvan zaten bunu ömrü boyunca üretebiliyorsa bana da verir yavrusuna da verir.
Araştırmaktan, öğrenmekten ısrarla bu kadar uzak olunmasını anlayamıyorum. Keşke hayvanlara yapılan işkenceleri görmemek için bu kadar çaba sarf etmeseniz. Sektördeki büyük şirketlerin hayvanları, insanların keyif ve istekleri için üretmeye ve sömürmeye devam ettiğini görmemek için kör olmak gerekiyor.

Sen talep oluşturmazsan şirketler de arz oluşturmaz. Sen yemezsen o hayvanlar üretilmez, ne eti, ne sütü, ne yumurtası.

Araştırmaktan, öğrenmekten ısrarla bu kadar uzak olunmasını anlayamıyorum. Keşke hayvanlara yapılan işkenceleri görmemek için bu kadar çaba sarf etmeseniz. Sektördeki büyük şirketlerin hayvanları, insanların keyif ve istekleri için üretmeye ve sömürmeye devam ettiğini görmemek için kör olmak gerekiyor.

Sen talep oluşturmazsan şirketler de arz oluşturmaz. Sen yemezsen o hayvanlar üretilmez, ne eti, ne sütü, ne yumurtası.
Senin yediğin ot sana, benim yediğim et bana. Ben hiçbir zaman et yemeyi bırakmayacağım. Vegan olsamda ne yazar, bu şirketler parayı zaten her türlü kırıyor. Et yiyip yememenin neyini araştırayım? O hayvanı ben mi işkence edip öldürüyorum. Git o zaman şikayetini şirketlere yap. Bu çabanız boşa, insanları vegan yapalım, hayvanlar zulümden kurtulsun, şirketler batsın. Bu düzen böyle ilerliyor böyle gidecek. Hiçbir şey değiştiremez.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Geri
Yukarı