İyilik nesnel midir yoksa göreceli midir?

Andar Han

Decapat
Katılım
17 Aralık 2019
Mesajlar
3.482
Makaleler
1
Çözümler
19
İyilik ve kötülük göreceli değildir.
İyilik: Her şart altında; yapanın herhangi bir çıkar sağlamadığı, yapılanın da faydasına olan eylemlerdir.
Zıttı da kötüyü vermelidir ki doğru olsun.
Kötülük: Yapanın kar sağladığı, yapılanın zararına sebep veren eylemler.

Hayatta her eylemin kısa vadede iyi ya da kötü olduğu anlaşılmalı ya da değerlendirilmeli diye bir zorunluluk yoktur. Uzun vadede ise düzgün analizle iyi ya da kötü olup olmadığı anlaşılabilir ve anlaşılacaktır.

Ayrıca hazla, mutlulukla, sevinçle, sıkıntıyla, stresle, üzüntü ile tanım içinde ilişkilendirilmesine gerek yoktur ama sonuçta ortaya çıkmalarına sebep olabilecek hal, tavır, hareketlerdir.
 
Son düzenleme:

Andar Han

Decapat
Katılım
17 Aralık 2019
Mesajlar
3.482
Makaleler
1
Çözümler
19
En az iki farklı kişinin "eşit şartlar ve özgür irade" korunarak, düşünce ve gözlemleri ile beslenen ve ikisinin ortak kararı ile oluşan yargı artık öznel değildir, objektif olmuştur.

Ayrıca yarar ve zarar basitçe gözlemlenebilir ve herkes tarafından kolayca karar verilebilir olgulardır ki bunlar da tanımları yine nesnel yapar.
 
Son düzenleme:

Technolock

Decapat
Katılım
5 Eylül 2019
Mesajlar
467
Çözümler
4
Yer
İstanbul
İyilik bana göre şahsi düşüncem, kendi yorumum kesinlikle yanlış bulabilirsiniz, öz fikrim, inandığım yanlış olsa dahi içime sinen, doğru olarak kabul ettiğim, iyilik mutlak göreceli bir kavramdır.
 

Clintxwood

Centipat
Katılım
20 Eylül 2020
Mesajlar
33
Çözümler
1
İyilik ve kötülüğün kavramsal analizini doğru bir şekilde yapmazsan doğru anlaşılmaman çok olası. Eğer söz konusu iyi ahlaki iyilikse nesnel ahlaki gerçekler ve görevler olduğuysa iyi objektiftir diyebiliriz.
 
Yukarı