Ethereum'un Helal Olduğuna Dair Bilindik Bir Kaynak Önerisi

İşime gelen bir fetva aramıyorum. Konu şu an çok yeni olduğu için verilen fetvaların çok doğru olduğunu düşünmüyorum sadece.
Yo, doğru. Kurallar belli çünkü ~1400 yıldır.

O yüzden yetkili birisini istedim.
Açıp kendiniz okuyamıyorsanız sorun büyük.

Dini sorgulamanız gerek demişsiniz. Dini sorgulamasam zaten Müslüman olmam.
Sorgulayan/düşünen herkes dinden çıkmıyor ama çıktığını düşünüyorsanız zaten inancınıza sadece korktuğunuz için bağlısınızdır.

Sizin dine inanmamanızın sebebi işinize gelmemesidir. Sonuçta istediğimle takılıp istediğimle şey yapmak varken kendime niye kural koyayım?
Şey yapmak derken? Seks vs. mi? :p Hayır işime gelmemesi değil; bende "göğüsleri tomurcuklanmış" cariyeler falan isterim ama mantığım el vermiyor.

"Dünya onların olsun Ahiret de bizim"

Neyse hocam öneriniz için yine de teşekkürler.
Allah razı olsun.

Bildiğim kadarıyla Bitcoin ve türevleri sedd-i Zerayi'ye giriyor dostum. Bediüzzaman hazretlerinin bahsettiği kadarıyla sedd-i zerayi yani bilerek sakıncalı(haram) yola girmek de sakıncalıdır. Şu videodan daha iyi öğrenebilirsin; dakika 9.30

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Haram değil. Caiz. Sırf bu iş için minnig kuruyorsan şüphe edilebilir zaten ama kendi halinde evdeki PC ile yapan adamın yaptığı minning de caiz olur herhalde.

Karşılıksız almıyorsun sonuçta ekran kartını harcıyorsun.

Elektrik harcıyor, ekran kartını kullanıyor. :)

Caiz olmalı Minnig, çünkü şöyle düşünün; bir dere akıyor ve siz baraj alıp bu dereden akan bedava suyu elektriğe dönüştürüp satıyorsunuz. Bu caiz ise minning de caiz.

İşinize gelen bir fetva arıyorsanunuz yani? :p "Yow bu hocanın ilmi çoğ güçlü" falan.

Bu arada kripto paralar merkeziyetsiz olduğu için + elle tutulur olmadığı için caiz değil. Bankalar üzerinde ki olay tamamen farklı çünkü İslam, devletleri tanıyan bir din ve devletin tanıdıklarını da tanıyor. Altında elle tutulabilir olduğu için ve Muhammed peygamber döneminde var olduğu için caiz.
Kripto parayı sorgulamak, işinize gelen fetva aramak yerine dini sorgulamanızı öneririm.

Kısaca öyle bir kaynak olsa bile geçerliliği yok.

Tıbbi alanda kullanıldığı sürece sorun yok tabii başka seçenek yoksa.

Alakası yok, kripto paralar da diğer paralar gibi maniple edilebiliyor sadece bu sıralar daha popüler oldukları için daha fazla hareket ediyorlar.

Altın: Dinde yeri var, elle tutulur.
Döviz: Arkası var, elle tutulur.

Bu israf değil, İslam'i kurallara göre yardımını yaptığı sürece kazandığı para helal ise aldığı her şey helal.

Gene caiz olmayacak.
Sizce ben gerçekten bunu israf olarak gördüğüm için mi örnek verdim ?

Geri
Yukarı