Ev sahibi, kiracısını aniden evden çıkarabilir mi?

Timur Özcan

Kilopat
Yer
Antalya
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
Anakart: ASUS Prime A320M-K
İşlemci: AMD Ryzen 5 5500
RAM: GSkill Ripjawvs 8GB 3600 MHz x2
ROM 1 (C:): SanDisk SSD Plus 240GB (SSD)
ROM 2 (D:): Toshiba DT01ACA100 1TB (HDD)
Ekran Kartı: MSI RX 460 2GB OC
Kasa: Power Boost VK-G3621C
PSU: Corsair CV550 550W 80+ Bronze
Meslek
Öğrenci
İyi akşamlar, aslında aniden değil ama olay şöyle:
Kira kontratım 25 şubat tarihinde bitiyor. İki ay öncesinden ev sahibime, kontratı yenilemeyeceğimi söyledim. Az önce bir telefon çağrısı aldım, "kontrat yenilemesi yapmayacaksan evi boşalt" dedi. Ben zaten önceden yapmayacağımı söylememe rağmen tehdit dolu, bağıra çağıra konuştuğumuz kanlı bıçaklı bir telefon görüşmesi oldu. Benim bildiğim kiracıya evi boşaltması için 3 ay süre verilir ve bu 3 ay eski fiyatın %25 zamlı halini ödemem lazım, diye biliyorum. Ne kadar doğru bilmiyorum, anlayan arkadaşlar söylesin. Neyse sorun şu ki ev sahibinde evimin anahtarı var ve telefonda sen işine gittiğinde dairene gelir tüm mobilyalarını sokağa atarım dedi. Böyle bir şey yapması mümkün, anahtarları var. Eğer yarın eve çilingir çağırır ve kapı kilidi değişirsem yasalara aykırı davranmış olur muyum? Çünkü açıkçası korkuyorum, zaten hafif psikopat bir tip ve telefonda ağzından köpükler çıkarcasına bağırdı çağırdı. Bu durumda benim haklarım nelerdir? Polise veya savcılığa gidip şikayet/suç dosyası açabilir miyim?

Evet hakkını arayabilirsin ev sahibine karşı dava açabilirsin hatta şimdi polise bile şikayet edebilirsin.

Sözleşme bitmeden 1 ay önce ihtar çekmesi ve bir sebep göstermesi lazım. Sen kiracı olarak istediğin zaman çıkabilirsin belirsiz süreli oturuyorsan. O sana hemen boşalt diyemez. Mahkeme açacak en fazla oda 6 ay falan süre veriyor. Ev arama gibi. Çilingir ile kapı kilidini değiştir ve eğer böyle bir tehditte bulunduysa da direk şikayetçi ol.
Kirayı sözleşme gereği şubatta bitiryorsa sen zamlı olarak yatıracaksın olur da ben almam vs kartını kapatır vs bu durumda PTT'ye adına yatırılıyor yani reddetme gibi bir lüksü yok %25 yapacaksın.

Anlamadığım bir konu neden kontrat yenilemeyeceğim diye söylediniz? Yani istediğiniz zaman çıkabiliyorsunuz zaten? Belirli süreli kontratlarda evet durum farklı ama aranızda belirsiz süreli olanda böyle bir şart yok. Ben evi misal 20 gün sonra boşaltıyorum diyebilirsiniz. Neden vs olmadan.

NOT: Kontratı yenilememe sebebim, 2.500 olan kiramı, usulsüzce 10.000 yapması. Gerekçe olarak da oğlum evleniyor, eğer kontratı yenilerseniz başka yere taşınacak sizden gelen kira ücretiyle onun kirasını ödeyeceğim yoksa evi boşaltın sizin eve taşınacak. Abicim bana mı sordun oğlun evlenirken....

NOT: Kontratı yenilememe sebebim, 2.500 olan kiramı, usulsüzce 10.000 yapması. Gerekçe olarak da oğlum evleniyor, eğer kontratı yenilerseniz başka yere taşınacak sizden gelen kira ücretiyle onun kirasını ödeyeceğim yoksa evi boşaltın sizin eve taşınacak. Abicim bana mı sordun oğlun evlenirken....
Çıktıktan sonra eve oğlun değilde yeni kiracı gelirse tazminat davası açacağını söyle. Ayrıca mobilyalarına çizik zarar verse 10 katını ödetirsin.

Not: Kontratı yenilememe sebebim, 2.500 olan kiramı, usulsüzce 10.000 yapması. Gerekçe olarak da oğlum evleniyor, eğer kontratı yenilerseniz başka yere taşınacak sizden gelen kira ücretiyle onun kirasını ödeyeceğim yoksa evi boşaltın sizin eve taşınacak. Abicim bana mı sordun oğlun evlenirken...

Şöyle olacak sen 10000 filan hikaye öye bir şey yapamaz. Sen düz zamlı fiyatı yatır.

Eğer oğlu gelecek ise sana noterden ihtiyaç sebebi ile tahliye ve nedeni yani oğlun eşi ile vs oturacak diye ihtar çekmesi lazım kontrat bitimine 1 ay kala. Bu elindeki ihtar kağıdı ile eğer olurda daha sonra başka birine 10000'e kiraya verir ise sende elindeki ihtar ile tepit edersen dava ile 1 yıllık kira bedeli kadar tazminat alırsın. 3 yıl boyunca o evi kimseye kiraya veremez ya oğlu oturacak ya da sana vermek zorunda.

Not: Kontratı yenilememe sebebim, 2.500 olan kiramı, usulsüzce 10.000 yapması. Gerekçe olarak da oğlum evleniyor, eğer kontratı yenilerseniz başka yere taşınacak sizden gelen kira ücretiyle onun kirasını ödeyeceğim yoksa evi boşaltın sizin eve taşınacak. Abicim bana mı sordun oğlun evlenirken...

Kontrat yenileme değil o sana bir şey imzalatamaz zaten süreniz dolmuş sen evdesin şu an bu ay kira ödersen kontrat otomatik yenilenmiş sayılıyor. Ki yapmak istediği tutar zaten yasaya aykırı.

Hepinize teşekkürler, sular duruldu gibi. Az önce kendisini aradım ve 19 Mart 2023 tarihine kadar evi boşaltacağımı söyledim. O da bağırdığı için özür diledi vs. Şu anlık durumlar iyi gibi. Piyasa değeri 500.000TL civarı arabamı satıp üstüne 0,99'dan ev almayı düşünüyorum bu aralar. Her gün 2-3 daire geziyorum, emlakla birlikte gerekli belgeleri bankaya verdik olumlu yanıt bekliyoruz. Bu devirde kendi evinde oturacaksın, kelle koltukta yaşıyorum bildiğiniz.

Hepinize teşekkürler, sular duruldu gibi. Az önce kendisini aradım ve 19 Mart 2023 tarihine kadar evi boşaltacağımı söyledim. O da bağırdığı için özür diledi vs. Şu anlık durumlar iyi gibi. Piyasa değeri 500.000TL civarı arabamı satıp üstüne 0,99'dan ev almayı düşünüyorum bu aralar. Her gün 2-3 daire geziyorum, emlakla birlikte gerekli belgeleri bankaya verdik olumlu yanıt bekliyoruz. Bu devirde kendi evinde oturacaksın, kelle koltukta yaşıyorum bildiğiniz.
Ne kadardır evde oturuyorsunuz? Belli bir süre geçmeden sizi çıkartamıyor çünkü kafasına göre.

Geri
Yukarı