Ev Sahibi Kiracıyı Aniden Çıkarabilir Mi?

Mantık yürütmeye çalışalım, şu an sözleşmeniz devam ettiği için ne derse ne yaparsa yapsın sizi evden çıkaramaz. Fakat sözleşmeniz bittiği anda gayet normal hakkı olarak sözleşme yenilemek istemez ve evden çıkmanızı talep edebilir. İtiraz edip görmezden gelseniz, art niyetli olsanız bile tahmin ediyorum ki dayanabileceğiniz bile bir yere kadar, sonuçta bu defa kötü ve haksız taraf siz oluyorsunuz. Ayrıca bu süre boyunca sizin evlerin bitme zamanı yaklaşsa da henüz bitmemiş olacak ve bu sefer 5-6 ay için değil çok daha kısa bir süre için taşınmak zorunda kalacaksınız.
Bu durumda yapılacak 2 seçenek var gibi görünüyor. Oturup ev sahibinizle bu kadar kısa bir süre için dünya kadar masrafa sokmaması için rica da bulunmak yada yine kanun yolu ile neler yapılabilir araştırdıktan sonra baktınız olmuyor en azından taşındığınıza değecek bir süre içerisindeyken pılıyı pırtıyı alıp taşınmak.

Mantık yürütmeye çalışalım, şu an sözleşmeniz devam ettiği için ne derse ne yaparsa yapsın sizi evden çıkaramaz. Fakat sözleşmeniz bittiği anda gayet normal hakkı olarak sözleşme yenilemek istemez ve evden çıkmanızı talep edebilir. İtiraz edip görmezden gelseniz, art niyetli olsanız bile tahmin ediyorum ki dayanabileceğiniz bile bir yere kadar, sonuçta bu defa kötü ve haksız taraf siz oluyorsunuz. Ayrıca bu süre boyunca sizin evlerin bitme zamanı yaklaşsa da henüz bitmemiş olacak ve bu sefer 5-6 ay için değil çok daha kısa bir süre için taşınmak zorunda kalacaksınız.
Bu durumda yapılacak 2 seçenek var gibi görünüyor. Oturup ev sahibinizle bu kadar kısa bir süre için dünya kadar masrafa sokmaması için rica da bulunmak yada yine kanun yolu ile neler yapılabilir araştırdıktan sonra baktınız olmuyor en azından taşındığınıza değecek bir süre içerisindeyken pılıyı pırtıyı alıp taşınmak.
Oturup konuştuk fakat bizim mağduriyetimizi dinlemeyip kendi mağduriyetini anlatıyor defalarca. Aslında haklısın.

Sözleşmen olsa dahi kendi oturmak kaydı ile seni evden çıkarabilir. Ama bunun için ihtarname göndermiş olması lazım. İhtarname sonrası 3 ay süren var diye biliyorum. Eğer kendisi oturmazsa dava edebilirsin. İhtarname olmadan sözel olarak çıkın demesinin bir anlamı yok. İhtarname sonrası sende karşı dava ile 6 ay dava süreci gibi süreyi uzatabilirsin. Sonrada kaybettim çıkıyorum dersin.

Sözleşmen olsa dahi kendi oturmak kaydı ile seni evden çıkarabilir. Ama bunun için ihtarname göndermiş olması lazım. İhtarname sonrası 3 ay süren var diye biliyorum. Eğer kendisi oturmazsa dava edebilirsin. İhtarname olmadan sözel olarak çıkın demesinin bir anlamı yok. İhtarname sonrası sende karşı dava ile 6 ay dava süreci gibi süreyi uzatabilirsin. Sonrada kaybettim çıkıyorum dersin.
Avukat masrafları ne kadar bilginiz var mı?

Yani art niyetli olunduktan sonra kiracı çıkmadı mı çıkmıyor gibi hikayeler hep duydum. Gerçekliklerinden ya da sonuçlarından emin olmak gerekir. Pislik bir adamsa başınıza bela olabilir yada gerçekten oda mağdursa bu sefer pislik olan siz olmuş olursunuz. Maalesef doğru yanlışın olmadığı bir yerdesiniz.
Söyleşmenizin bitmesine bir süre var ve sizin evlerin bitmesine az kalmış. Sadece idare edilecek eşyalarla sahibinden bulacağınız bir eve taşınırken, geri kalan bütün eşyaları inşaatı devam eden eve depolayın. Tabiki önceden Müteahhite söyleyin eşyalarınızın büyük bir kısmını sığdırabileceğiniz belirlediğiniz bir odayı erken bitirsin. Taşınma sırasında iyi organize olur ve önceden herşeyi belirlerseniz nakliye 2 noktaya uğrayarak teslimat yapabilir. Yani masrafı en aza indirmenin tek yolu bu sanırım.

Arkadaşlar evet konuda belirttiğim gibi Ev Sahibi evden çıkarıyor bizi. Kirayı günü gününe ödememize rağmen, bize çıkmamızı kendisinin geleceğini söylüyor. Kendisinin başka yerde kirada oturduğunu ve mağdur durumda olduğunu söylüyor. Bizim kendimize ait evlerimiz yapılıyor müteahhit dediğine göre 4 - 6 ay içerisinde anahtarını bize teslim edeceğini söyledi. Fakat ev sahibi bize ısrarla çıkmamızı, yoksa avukata vereceğini söylüyor. Noterden tahliye için kağıt gönderdi biz de itiraz ettik. Kontratımız mayısın başında bitiyor bitince çıkın diyor. Bizde mecburen çıkamıyoruz nakliyatçı parası, emlakçı parası bize fazlaya gelecek yani 4-6 ay için gereksiz çıkmamız bu evden. Mağduriyeti de kesinlikle yalandır. Kendisi bizim şu an oturduğumuz eve geçip tadilat yaptırıp daha fazla kiraya verecek. Avukat arkadaşlarımızın daha bilgisi vardır bu kanunlar hakkında yardımcı olurlarsa çok sevinirim. :)
Kanunen mayıs ayında sizi çıkartabilir. Belki bir kaç ay sarkma olabilir bu durumda davacı tarafın avukatının işleri ne derecede hızlandıracağı ile ilgilidir.

Yeni konular

Geri
Yukarı