Evde hangi hayvanlar beslenebilir?

Kalıtsal hastalıklar o hastalığı taşıyan türlerin bir birleri ile çiftleşmesi sonucu yaygınlaşır. Hastalık çekinik bile olsa bir noktadan sonra türde kronik bir hastalığa dönüşebilir. Cins kediler saflığın korunması için sürekli aynı türle çiftleştirildiğinden hastalıklı bireylerin doğma şansı artar. Bu ilk durum.

Gelelim 2. duruma, bildiğin gibi doğal seleksiyon dediğimiz, güçlü bireyin yaşama zayıf bireyin ölme durumu diye bir şey var. Sokaklar bu işleyişin bir örneği, senin yavruyken sahiplendiğin cins kedinin annesi hasta bir kedi olabilir, sahibinin çabaları ile hayata tutunmuş "zayıf" bir canlı olma ihtimali var. Bu durumda yavrular da anne gibi zayıf olabilir, fakat eğer o anne kedi sokakta olsaydı çoğalamadan ölecekti. Yani bir annenin 5 yavrusu var ise zayıf olan 4'ü ölür kalan güçlü olan güçlü genlerini sonraki nesile aktarır. Fakat ev kedilerinde insan etkisi olaya dahil olunca az önce bahsettiğim 4 zayıf yavrunun belki de hepsi kurtulur ve zayıf genlerini bir sonraki nesile aktarımı zayıf yavrular doğmasına sebep olur. İşte senin sahipleneceğin cins kedinin böyle zayıf bir anneden doğma ihtimali var. Ha sokaktaki yavru da zayıf olabilir fakat o yavrunun annesinin ve babasının sokakta hayatta kalacak ve çiftleşecek kadar güçlü olduğuna emin olabilirsin.

Lafın özü sokak kedileri cins kedilere göre her zaman daha dayanıklı, daha sağlıklıdır.

Ben sağlık açısından denemiştim. Genelde sokak kedileri çok haraketli olur ve ben de eğer sakin çok haraketli bir kendinizin olmasını istiyorsanız sokaktan almamanız iyi olur dedim.

Ben sağlık açısından denemiştim. Genelde sokak kedileri çok hareketli olur ve ben de eğer sakin çok hareketli bir kendinizin olmasını istiyorsanız sokaktan almamanız iyi olur dedim.

Evet ama inanın sağlık sorunları insanı çok kötü etkiliyor, kedinin çektiği eklem ağrıları, solunum zorlukları vs. kedinizin gözününüzün önünde acı çekmesi kötü bir şey. Harekete gelince arkadaşımda bir tekir vardı yavruyken çok hareketliydi biraz büyüyünce miskin miskin yatıyor, zaten kedilerin doğasında bu var, köpekler gibi çok oyun isteyen hayvan değiller. Doğada da sadece avlanmak, av olmamak ve çiftleşmek için hareket etmeyi tercih ediyorlar. (British shorthair kediler tüm gün uyuyor mu? burada sebebini yazdım.) Kısaca özetleyecek olursam hayvanlar yarına yemek bulacak mıyım korkusu yaşar haliyle aldıkları kaloriyi en doğru şekilde harcamaya özen gösterir.

Evet ama inanın sağlık sorunları insanı çok kötü etkiliyor, kedinin çektiği eklem ağrıları, solunum zorlukları vs. kedinizin gözününüzün önünde acı çekmesi kötü bir şey. Harekete gelince arkadaşımda bir tekir vardı yavruyken çok hareketliydi biraz büyüyünce miskin miskin yatıyor, zaten kedilerin doğasında bu var, köpekler gibi çok oyun isteyen hayvan değiller. Doğada da sadece avlanmak, av olmamak ve çiftleşmek için hareket etmeyi tercih ediyorlar. (British shorthair kediler tüm gün uyuyor mu? burada sebebini yazdım.) Kısaca özetleyecek olursam hayvanlar yarına yemek bulacak mıyım korkusu yaşar haliyle aldıkları kaloriyi en doğru şekilde harcamaya özen gösterir.

Hocam benim kedimin burnu çok küçük nefes alırken pık, pıs diye sesler çıkartıyor. Zor nefes aldığından dolayı mı?

Burnu:

Dosya Ekleri

• IMG_20220413_120612_N~3.jpg
    IMG_20220413_120612_N~3.jpg
    122,6 KB · Görüntüleme: 26
Hocam benim kedimin burnu çok küçük nefes alırken pık, pıs diye sesler çıkartıyor. Zor nefes aldığından dolayı mı?

Burnu:

Solunum zorluğu çekiyor olabilir zaten İran kedilerinde solunum sorunları sık görülür, en net kararı tabii ki veteriner verir fakat kediler normal zamanda nefes alırken çok sessiz olurlar.

Solunum zorluğu çekiyor olabilir zaten İran kedilerinde solunum sorunları sık görülür, en net kararı tabii ki veteriner verir fakat kediler normal zamanda nefes alırken çok sessiz olurlar.

Normalde sessiz ama heyecanlandırdı zaman falan pık pıs diye sesler çıkarıyor. Bir de uyurken öyle bir horluyor ki ben hayatımda böyle bir horlama görmedim.

Bütün evden horlaması net bir şekilde duyuluyor. Ama büyüdükçe horlaması azaldı.

Geri
Yukarı