Eve çekilen sarı kablo FTTH kablosu mu?

ygtylc

Hectopat
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
Ryzen 5600X / MSI MAG B550 Tomahawk / Corsair RM750 80+ Gold PSU / Corsair Vengeance Pro (1x16) 3600 Mhz CL18 / Samsung 970 Evo 500GB / Seagate Baraccuda 2TB 7200 RPM 256 MB Cache HDD / RTX 3070 (Belli değil) / MSI MAG Forge 100M
Merhaba, 3 hafta önce yeni eve taşındık. Eve kadar sarı fiberoptik kablo geliyor. Bu gelen kablo evimde FTTH fiber olduğunu mu gösteriyor?

image.jpg

image.jpg

Son düzenleyen: Moderatör:
Bu nasıl fiberoptik kablo?
Nasıl bu kadar bükebiliyorlar?

Sormayın hocam, mecburen Urfa'da oturuyorum, buradakilerin işidir.
Zaten bükülemez bir yapısı da yok kendisinin.

Üstündeki yazılardan da fiber olduğu anlaşılıyor. Cat kablosu değil zaten.

Up: sanırım bunun ftth ile bir alakası yok, obk dediğimiz kablo galiba.

Dosya Ekleri

• image.jpg
    image.jpg
    105,9 KB · Görüntüleme: 32
FTTH için kullanılan kablo. Hayırlı olsun. Bir erkeğin baş parmağın etrafına sarılabilecek kadar bükülebiliyor ama bir arada kalsın diye düğüm atmaya çalışırken kırmış olabilirler. Konnektör sonrası değerleri görmek gerekiyor.

Hocam bu fiber kablo ama sağlam mıdır onu bilmiyorum. Bunun bu şekilde bükülmemesi lazım. Cam kablo bu.

FTTH için kullanılan kablo. Hayırlı olsun. Bir erkeğin baş parmağın etrafına sarılabilecek kadar bükülebiliyor ama bir arada kalsın diye düğüm atmaya çalışırken kırmış olabilirler. Konnektör sonrası değerleri görmek gerekiyor.

Emin misiniz hocam, sanırım FTTH bina fiber kutusuna gelene kadar geçerli olan bir şey, kutudan eve obk kablolamaya geçiyor diye anladım. Eski evde farklıydı. Eve kadar obk kablosu yoktu, bir cihaz ile geliyordu sanırım. Ping de sanırım o yüzden 20 civarıydı.

Emin misiniz hocam, sanırım FTTH bina fiber kutusuna gelene kadar geçerli olan bir şey, kutudan eve obk kablolamaya geçiyor diye anladım. Eski evde farklıydı. Eve kadar obk kablosu yoktu, bir cihaz ile geliyordu sanırım. Ping de sanırım o yüzden 20 civarıydı.
Hocam sizin dediğiniz sistem FTTB-Eth, binaya kadar fiber gelir. Aşağıdaki kutuda sonlanır ve Cat6 kablolar aracılığıyla dairelerinize gider. Bir ONT'yi tüm apartman paylaşır zira burda MDU cihazının kapasitesi 1000mbps almanızda önemli bir kıstastır. Yeni evinize gelecek olursak bu kablo Fiber OBK kablosu. Yine aşağıdaki kutuya fiber gelir, gelen fiber çoğaltılır ve tüm dairelere fiber kablo ile çıkar. Bu kabloda sizin dairenize gelen fiber kablo. Bu kabloya ONT cihazı bağlanır ve fiber sinyalleri bakıra dönüşür ve routera burdan gider. (Teknik bilgim çok yüksek değil yüzeysel anlattım.) Yani şanslısınız ki evinize kadar fiberoptik kablo geliyor. Bu da demek oluyor ki 1000Mbps hıza kadar sorunsuz kullanabilirsiniz.

Hocam sizin dediğiniz sistem FTTB-Eth, binaya kadar fiber gelir. Aşağıdaki kutuda sonlanır ve Cat6 kablolar aracılığıyla dairelerinize gider. Bir ONT'yi tüm apartman paylaşır zira burda MDU cihazının kapasitesi 1000mbps almanızda önemli bir kıstastır. Yeni evinize gelecek olursak bu kablo Fiber OBK kablosu. Yine aşağıdaki kutuya fiber gelir, gelen fiber çoğaltılır ve tüm dairelere fiber kablo ile çıkar. Bu kabloda sizin dairenize gelen fiber kablo. Bu kabloya ONT cihazı bağlanır ve fiber sinyalleri bakıra dönüşür ve routera burdan gider. (Teknik bilgim çok yüksek değil yüzeysel anlattım.) Yani şanslısınız ki evinize kadar fiberoptik kablo geliyor. Bu da demek oluyor ki 1000Mbps hıza kadar sorunsuz kullanabilirsiniz.

Hocam altyapı sorgusunda 100mbit çıkıyordu. Sanırım kapasite bu kadar.

Hocam altyapı sorgusunda 100mbit çıkıyordu. Sanırım kapasite bu kadar.
yok hocam, nereden sorguladınız? Turknet ve bazı sitelerde 100 Mbps çıkması normal çünkü TT altyapısında sadece o paketleri satıyorlar.
Sana zahmet aşağı attığım adresten sorgu yaparsan tamamen anlaşılır.

burda FİBER ve 100 mbps çıkıyorsa FTTB-Eth altyapı var demektir. FİBER ve 1000 Mbps çıkıyorsa FTTH var demektir.

Geri
Yukarı