Evin yakınına yıldırım düşmesi sonucu RX 570 bilgisayar çalışmıyor

Anakartınız sizlere ömür...
Anlattıklarınıza göre sorunun kaynağı elektrik hattı değil, telefon hattı kaynaklı ki telefon kablolarının daha ince olduğu düşünülürse daha mantıklı.
Ayrıca sadece sizde değil o bölgedeki herkeste bu sorun olduğuna göre Telekom'un kabahati var demektir. Zararınızın tazmini için yasal yollara başvurmanızı öneririm. Zira Telekom bu tür kazalara karşı önlem almakla yükümlüdür.
1 sene kadar önce benzeri başıma geldi ve evdeki dect telefonun baz istasyonunun kartı resmen kömür oldu. Zararımı karşıladılar ve akabinde bağlı olduğum santrale paratoner kurdular.
Hocam başvuruda bulundum. Sonuç çıkmasını bekliyorum. Yani anakarta bağlı olan her şey mi yandı diyorsunuz ?

Hocam değerli eşyalarınızı akım korumalı priz alıp takarsanız bu durumlarda koruyabilirsiniz.
Evet hocam haklısınız. Bu saatten sonra önlemimi alacağım.

Peki anakart tamir olabilir mi ?

Anakartınız sizlere ömür...
Anlattıklarınıza göre sorunun kaynağı elektrik hattı değil, telefon hattı kaynaklı ki telefon kablolarının daha ince olduğu düşünülürse daha mantıklı.
Ayrıca sadece sizde değil o bölgedeki herkeste bu sorun olduğuna göre Telekom'un kabahati var demektir. Zararınızın tazmini için yasal yollara başvurmanızı öneririm. Zira Telekom bu tür kazalara karşı önlem almakla yükümlüdür.
1 sene kadar önce benzeri başıma geldi ve evdeki dect telefonun baz istasyonunun kartı resmen kömür oldu. Zararımı karşıladılar ve akabinde bağlı olduğum santrale paratoner kurdular.

Son düzenleme:
Banada aynısı oldu maalesef ki parçaların hepsini test ettim anakart ve ekran kartı bozulmuş ve ekran kartından yanık kokusu geliyordu ekran kartını yaptırdım ama anakart asrock olduğu için yaptıracak tamirci bulamadım halen anakart kutusunda yatıyor maalesef ki

Banada aynısı oldu maalesef ki parçaların hepsini test ettim anakart ve ekran kartı bozulmuş ve ekran kartından yanık kokusu geliyordu ekran kartını yaptırdım ama anakart asrock olduğu için yaptıracak tamirci bulamadım halen anakart kutusunda yatıyor maalesef ki
Benim ekran kartında hiçbir koku gelmiyor. Yani sağına soluna baktım hiçbir yanık,darbe izi görmedim. Yarın test ettiricem. İnşallah çalışıyordur.

Arkadaşlar merhaba öncelikle. Yaşadığım yere yıldırım düştü. Bulunduğumuz mahallede herkesin modemleri bozuldu. Benim modemim de patladı. Masaüstü bilgisayatım CAT6 kablo ile modeme bağlıydı. Yıldırım düştükten 1 gün sonra çalıştırmayı denedim. Maalesef tepki dahi vermedi. Fanlar bile dönmüyor. Power Supply'i deneme şansı buldum. Power Supply çalışıyor. Ama diğer parçaları deneyemedim. Sizce arızası ne olabilir? Şimdiden yardımlarınız için teşekkür ederim.
Bilgisayarımın özellikleri:
İşlemci: Intel i5 4690 3.5GHz
Ekran kartı: Sapphire RX 570 8 GB
RAM: 4x1+8x1 toplamda 12 GB DDR3 1600 MHz Kingston RAM.
Anakart: ASUS H81M-Plus
Sana uyarı verim eğer gökyürlü yağmur yağırsa tüm herşeyi kablo fişini çek bilgisayar TV olsun şarj kabloları eğer yağmur bitince açarsın

Hocam başvuruda bulundum. Sonuç çıkmasını bekliyorum. Yani anakarta bağlı olan her şey mi yandı diyorsunuz?

Evet hocam haklısınız. Bu saatten sonra önlemimi alacağım.

Peki anakart tamir olabilir mi?

Eğer yıldırım anakarta zarar verdiyse (ki öyle görünüyor) tamamen tamir edilebileceğini sanmıyorum. Zira tespit edilebilen anakart bileşenleri haricinde tespit edilemeyen bileşenler de yıldırım kaynaklı oluşan elektromanyetik alandan zarar görmüş olabilir. Bu durumda sağlam gözüken bir mofset içinden yanmış olabilir. Biraz şans meselesi...
Ayrıca yıldırımın elektronik devrelere zarar vermesi için doğrudan temasına gerek yok.

Diğer bir husus ise konudaki arkadaşlar olayı hep elektrik tesisatı üzerinden ele alıyorlar. Ancak yıldırım hasarları çoğunlukla telefon tesisatı kaynaklı oluşur. Elektrik tesisatlarında toprak hattı varken telefon tesisatlarında çok nadir görülür.

Benim yaşadığım olayda yıldırım düşen minare ile telefon santrali arasında yaklaşık 50M mesafe vardı. Yine de mahallede o santrale bağlı bütün telefonlar ve modemler yandı.

@Red John Yıldırım şebekeye de düşebilir, telefon hattına da. Aynı zamanda toprağa da düşebilir. Her koşulda etrafındaki alıcılara zarar verir. Ne şekilde ele alınırsa alınsın, yıldırımın etkisi nettir. Kaçış yok maalesef. Telefon hattı üzerinden vuranı da gördüm, şebeke üzerinden vuranı da. Sırf evin yakınına düştü diye toprak hattından cihazları yakan yıldırımı da gördüm. Hepsinde de hasar büyük ne yazık ki. Keşke bir nötr kopması gibi basit bir gerilim yükselmesi olsa ama milyonlarca volt sağ olsun, nereden gelirse gelsin arızayı büyütüyor. Yarı iletkenleri delip geçiyor gidebildiği yol boyunca.

@Red John yıldırım şebekeye de düşebilir, telefon hattına da. Aynı zamanda toprağa da düşebilir. Her koşulda etrafındaki alıcılara zarar verir. Ne şekilde ele alınırsa alınsın, yıldırımın etkisi nettir. Kaçış yok maalesef. Telefon hattı üzerinden vuranı da gördüm, şebeke üzerinden vuranı da. Sırf evin yakınına düştü diye toprak hattından cihazları yakan yıldırımı da gördüm. Hepsinde de hasar büyük ne yazık ki. Keşke bir nötr kopması gibi basit bir gerilim yükselmesi olsa ama milyonlarca Volt sağ olsun, nereden gelirse gelsin arızayı büyütüyor. Yarı iletkenleri delip geçiyor gidebildiği yol boyunca.

Dediğiniz doğru olmakla birlikte telefon hatlarında kullanılan kabloların ve kaplamalarının aşırı zayıf olması nedeniyle telefon hatları yıldırım karşısında daha aciz kalıyor. Elektrik hatları, telefona göre bir nebze olsun daha korumalı kalıyor. Sizin gördüğünüz gibi toprak hattını etkilemesi ise doğrudan doğruya size düşmesinden farksız olur. Prize takılı ne var ne yok hepsini kavurur.

Arkadaşın yaşadığı sorunun eklediği fotoğraftan telefon hattı kaynaklı olduğu görülüyor. Başka cihazlarda da sorun yok anladığım kadarıyla...
Mesela PSU sağlam diyor.
Bu yüzden elektrik kısmını arkadaş için ele almak yersiz. Akım korumalı priz kullanın diyenler var ya. Sanırım yıldırımın gücü çakmak manyetosu gibi görüyorlar.

Benim yaşadığımda ise santral ile yıldırımın düştüğü yer arasında 50M mesafe olduğu halde bütün telefonlar ve modemler yanmıştı. Üstelik minaredeki paratonere geldiği halde yaşandı.

Umarım arkadaş zararını telafi edebilir.

Eğer yıldırım anakarta zarar verdiyse (ki öyle görünüyor) tamamen tamir edilebileceğini sanmıyorum. Zira tespit edilebilen anakart bileşenleri haricinde tespit edilemeyen bileşenler de yıldırım kaynaklı oluşan elektromanyetik alandan zarar görmüş olabilir. Bu durumda sağlam gözüken bir mofset içinden yanmış olabilir. Biraz şans meselesi...
Ayrıca yıldırımın elektronik devrelere zarar vermesi için doğrudan temasına gerek yok.

Diğer bir husus ise konudaki arkadaşlar olayı hep elektrik tesisatı üzerinden ele alıyorlar. Ancak yıldırım hasarları çoğunlukla telefon tesisatı kaynaklı oluşur. Elektrik tesisatlarında toprak hattı varken telefon tesisatlarında çok nadir görülür.

Benim yaşadığım olayda yıldırım düşen minare ile telefon santrali arasında yaklaşık 50M mesafe vardı. Yine de mahallede o santrale bağlı bütün telefonlar ve modemler yandı.
Hocam elektrik ve telefon tesisatına düşmedi sanırım bu anlattıklarınıza göre. Çünkü prizde Tv vardı çalışıyor. Prizde telefon vardı çalışıyor. Yani tam düştüğü anda telefonla konuşuyordum. Demek ki telefon tesisatından da değil. Bizim bu çevreye zararı internet üzerinden verdi. 3-4 gündür internet de yok. Bugün gelip bakacaklar. Anakart da bozuk sanırsam İstanbul'a tamire yollayacağım. Ben Osmaniyeli'yim. Burada pek anlamıyorlar. Anlasalar bile yanlış bilgi veriyorlar. İşinin ehli insan yok. Diyeceklerim bunlar.

Dediğiniz doğru olmakla birlikte telefon hatlarında kullanılan kabloların ve kaplamalarının aşırı zayıf olması nedeniyle telefon hatları yıldırım karşısında daha aciz kalıyor. Elektrik hatları, telefona göre bir nebze olsun daha korumalı kalıyor. Sizin gördüğünüz gibi toprak hattını etkilemesi ise doğrudan doğruya size düşmesinden farksız olur. Prize takılı ne var ne yok hepsini kavurur.

Arkadaşın yaşadığı sorunun eklediği fotoğraftan telefon hattı kaynaklı olduğu görülüyor. Başka cihazlarda da sorun yok anladığım kadarıyla...
Mesela PSU sağlam diyor.
Bu yüzden elektrik kısmını arkadaş için ele almak yersiz. Akım korumalı priz kullanın diyenler var ya. Sanırım yıldırımın gücü çakmak manyetosu gibi görüyorlar.

Benim yaşadığımda ise santral ile yıldırımın düştüğü yer arasında 50M mesafe olduğu halde bütün telefonlar ve modemler yanmıştı. Üstelik minaredeki paratonere geldiği halde yaşandı.

Akım koruma priz karşı komşumuzda vardı. Hep önlem alırdı kendisi ama yıldırım düştüğü vakit evde değildi ve masaüstü bilgisayarı cat6 kablo ile bağlıydı. Onun bilgisayarı da çalışmıyor.

Mesela PSU sağlam diyor.

Telefon hattı ve internet hattı aynı yerden mi geliyor hocam ?

Yeni konular

Geri
Yukarı