Evin yakınına yıldırım düşmesi sonucu RX 570 bilgisayar çalışmıyor

TheWordZ

Hectopat
Arkadaşlar merhaba öncelikle. Yaşadığım yere yıldırım düştü. Bulunduğumuz mahallede herkesin modemleri bozuldu. Benim modemim de patladı. Masaüstü bilgisayatım CAT6 kablo ile modeme bağlıydı. Yıldırım düştükten 1 gün sonra çalıştırmayı denedim. Maalesef tepki dahi vermedi. Fanlar bile dönmüyor. Power Supply'i deneme şansı buldum. Power Supply çalışıyor. Ama diğer parçaları deneyemedim. Sizce arızası ne olabilir? Şimdiden yardımlarınız için teşekkür ederim.
Bilgisayarımın özellikleri:
İşlemci: Intel i5 4690 3.5GHz
Ekran kartı: Sapphire RX 570 8 GB
RAM: 4x1+8x1 toplamda 12 GB DDR3 1600 MHz Kingston RAM.
Anakart: ASUS H81M-Plus

Prize takılı olan eşyalar yıldırımdan etkilenebilir. Gök gürültülü fırtına esnasında veya hemen sonrasında elektronik cihazlarınızı prizde bırakmayın; oluşan ekstra elektrik akımı, sizi de çarpabilir. Binanın tesisatı eski bir tesisata bundan kaynaklıda olabilir. Bizzat elektrikçide çalıştığım gençlik yıllarımda topraklama hattını bazı çakal ustalar eski su borularına bağlamışlardı. Bu tür bir şey inanılmaz tehlikelidir ve yıldırım çarpması gibi yüksek voltajlarla elektronik eşyaların etkileneceği durumlarda eşyalarınıza zarar verir.

Bizi nasıl çarpabilir ki?
Oluşacak kaçak akımlardan. Mesela buz dolabına dokunduğunuzda kaçak akımı topraklama ile atamayan akım sizi çarpabilir. Bakın çarpar demiyorum çarpabilir diyorum. Olabilecek durum şartlardan bahsediyorum. Bu yüzden elektronik ürünleriniz bozulabilir de bozulmaya bilirde.

Arkadaşlar merhaba öncelikle. Yaşadığım yere yıldırım düştü. Bulunduğumuz mahallede herkesin modemleri bozuldu. Benim modemim de patladı. Masaüstü bilgisayatım CAT6 kablo ile modeme bağlıydı. Yıldırım düştükten 1 gün sonra çalıştırmayı denedim. Maalesef tepki dahi vermedi. Fanlar bile dönmüyor. Power Supply'i deneme şansı buldum. Power Supply çalışıyor. Ama diğer parçaları deneyemedim. Sizce arızası ne olabilir? Şimdiden yardımlarınız için teşekkür ederim.
Bilgisayarımın özellikleri:
İşlemci: Intel i5 4690 3.5GHz
Ekran kartı: Sapphire RX 570 8 GB.
RAM: 4x1+8x1 toplamda 12 GB DDR3 1600 MHz Kingston RAM.
Anakart: ASUS H81m-Plus

Anakart odaklı sorundur yüksek ihtimal geçmiş olsun.

Prize takılı olan eşyalar yıldırımdan etkilenebilir. Gök gürültülü fırtına esnasında veya hemen sonrasında elektronik cihazlarınızı prizde bırakmayın; oluşan ekstra elektrik akımı, sizi de çarpabilir. Binanın tesisatı eski bir tesisata bundan kaynaklıda olabilir. Bizzat elektrikçide çalıştığım gençlik yıllarımda topraklama hattını bazı çakal ustalar eski su borularına bağlamışlardı. Bu tür bir şey inanılmaz tehlikelidir ve yıldırım çarpması gibi yüksek voltajlarla elektronik eşyaların etkileneceği durumlarda eşyalarınıza zarar verir.
Hocam diğer elektronik eşyalarda sorun yok da. Masaüstü bilgisayar ethernet ile bağlıydı. Ondan olabilir diye düşünüyorum. Hatta modemin nereden patladığınıj fotoğrafını atayım.

Buradan patladı hocam. Lan girişinin lehimleri.

Anakartı test edin hocam. Geçmiş olsun.
Teşekkür ederim hocam sağolun.

Bide benim PSU markası Rampageydi. Nasıl çalıştı gerçekten şaşırdım. Resmen C4 kullanıyordum.

Dosya Ekleri

• IMG_20230415_155607.jpg
    IMG_20230415_155607.jpg
    122,2 KB · Görüntüleme: 489

Yeni konular

Geri
Yukarı