Evin yakınına yıldırım düşmesi sonucu RX 570 bilgisayar çalışmıyor

Hocam elektrik ve telefon tesisatına düşmedi sanırım bu anlattıklarınıza göre. Çünkü prizde Tv vardı çalışıyor. Prizde telefon vardı çalışıyor. Yani tam düştüğü anda telefonla konuşuyordum. Demek ki telefon tesisatından da değil. Bizim bu çevreye zararı internet üzerinden verdi. 3-4 gündür internet de yok. Bugün gelip bakacaklar. Anakart da bozuk sanırsam İstanbul'a tamire yollayacağım. Ben Osmaniyeli'yim. Burada pek anlamıyorlar. Anlasalar bile yanlış bilgi veriyorlar. İşinin ehli insan yok. Diyeceklerim bunlar.

Akım koruma priz karşı komşumuzda vardı. Hep önlem alırdı kendisi ama yıldırım düştüğü vakit evde değildi ve masaüstü bilgisayarı cat6 kablo ile bağlıydı. Onun bilgisayarı da çalışmıyor.

Telefon hattı ve internet hattı aynı yerden mi geliyor hocam ?
Fiberle bağlıysanız telefon ve İnternet ayrı hatlardan gelir.
ADSL ya da VDSL ise aynı hat üzerinden hem internet hem de sabit telefon hizmeti alıyorsunuz.
Fiber hatların yıldırımdan etkileneceğini sanmıyorum. Zira iletken değiller.

Bende VDSL var. Yıldırım düştüğünde sabit telefonun baz istasyonu ve splitter yandı ama aynı hatta bağlı modeme bir şey olmadı. Sanırım splitter yanınca modemi ve ona bağlı pc'yi kurtarmış oldu.

Fiberle bağlıysanız telefon ve İnternet ayrı hatlardan gelir.
ADSL ya da VDSL ise aynı hat üzerinden hem internet hem de sabit telefon hizmeti alıyorsunuz.
Fiber hatların yıldırımdan etkileneceğini sanmıyorum. Zira iletken değiller.

Bende VDSL var. Yıldırım düştüğünde sabit telefonun baz istasyonu ve splitter yandı ama aynı hatta bağlı modeme bir şey olmadı. Sanırım splitter yanınca modemi ve ona bağlı pc'yi kurtarmış oldu.
Hocam internet daha bugün geldi telefon hattı yanmış. Onu hallettiler.

Hocam internet daha bugün geldi telefon hattı yanmış. Onu hallettiler.
Vdsl benimki

Arkadaşlar merhaba öncelikle. Yaşadığım yere yıldırım düştü. Bulunduğumuz mahallede herkesin modemleri bozuldu. Benim modemim de patladı. Masaüstü bilgisayatım CAT6 kablo ile modeme bağlıydı. Yıldırım düştükten 1 gün sonra çalıştırmayı denedim. Maalesef tepki dahi vermedi. Fanlar bile dönmüyor. Power Supply'i deneme şansı buldum. Power Supply çalışıyor. Ama diğer parçaları deneyemedim. Sizce arızası ne olabilir? Şimdiden yardımlarınız için teşekkür ederim.
Bilgisayarımın özellikleri:
İşlemci: Intel i5 4690 3.5GHz
Ekran kartı: Sapphire RX 570 8 GB
RAM: 4x1+8x1 toplamda 12 GB DDR3 1600 MHz Kingston RAM.
Anakart: ASUS H81M-Plus

Bana da aynısı olmuştu, hoparlör ve modemim bozulmuştu, ayrıca anakartın Ethernet girişi de bozuldu fakat PC çalışıyordu. Sizin anakartınızda daha ağır bir hasar olabilir.

Arkadaşlar merhaba öncelikle. Yaşadığım yere yıldırım düştü. Bulunduğumuz mahallede herkesin modemleri bozuldu. Benim modemim de patladı. Masaüstü bilgisayatım CAT6 kablo ile modeme bağlıydı. Yıldırım düştükten 1 gün sonra çalıştırmayı denedim. Maalesef tepki dahi vermedi. Fanlar bile dönmüyor. Power Supply'i deneme şansı buldum. Power Supply çalışıyor. Ama diğer parçaları deneyemedim. Sizce arızası ne olabilir? Şimdiden yardımlarınız için teşekkür ederim.
Bilgisayarımın özellikleri:
İşlemci: Intel i5 4690 3.5GHz
Ekran kartı: Sapphire RX 570 8 GB
RAM: 4x1+8x1 toplamda 12 GB DDR3 1600 MHz Kingston RAM.
Anakart: ASUS H81M-Plus

Ani akım sonucu PSU'dan kaynaklıdır büyük ihtimalle.

Telefon hattında yıldırım hasarı olduğuna dair tutanak tutturdunuz diye ümit ediyorum.
Zararınızın tazmini konusunda kolaylık sağlar.

Hayır hocam nereden yapmamız gerek? Yani internet sağlayıcısına mı tutanak tutturmamız gerekli?

Ani akım sonucu PSU'dan kaynaklıdır büyük ihtimalle.

Bana da aynısı olmuştu, hoparlör ve modemim bozulmuştu, ayrıca anakartın Ethernet girişi de bozuldu fakat PC çalışıyordu. Sizin anakartınızda daha ağır bir hasar olabilir.

Hocam benim hoparlör çalışıyor, kasa fanları çalışıyor. Power Supply çalışıyor (kısa devre yaptırarak çalıştırdım) işte anakart start almıyor, tepki yok. Tamire gönderdim. İşlemci, anakart, RAM'le birlikte sonuç bekliyorum. Sonuca ulaşınca buraya yazarım.

Son düzenleme:
Hayır hocam nereden yapmamız gerek? Yani internet sağlayıcısına mı tutanak tutturmamız gerekli?

Hocam benim hoparlör çalışıyor, kasa fanları çalışıyor. Power Supply çalışıyor (kısa devre yaptırarak çalıştırdım) işte anakart start almıyor, tepki yok. Tamire gönderdim. İşlemci, anakart, RAM'le birlikte sonuç bekliyorum. Sonuca ulaşınca buraya yazarım.
Servis sağlayıcının teknik servisinden hasarın yıldırım kaynaklı olduğuna dair tutanak alabileceğiniz gibi hasar gören cihazlarınızın yetkili servislerinden de yıldırım hasarı raporu alabilirsiniz.

Siemens marka ev telefonum için servisi tercih etmiştim. Telekom personeli vermek istemedi.

çok şanslıyım arkadaşlar bugün yoğun yağmur vardı ve şimşek çarpması ile monitorden sesler ve elektrikler çıktı beyaz renk ışıklar gördüm gözümü kör oldu resmen ve 5dk başıma ağrı geldi neyse ki şuan iyiyim ve bilgisayarım da iyi şuan iyi ki akım koruma kulanmışım psu hp marka va akım koruma apc marka (öneririm) o bir koruyucu :)

2 hafta sonra tekrardan merhaba. Anakartı tamire yollamıştım işlemci ve RAM ile. İşlemci ve RAM çalısıyor. Anakartın güney köprüsü yanmış tamiri fazla çıkıyordu. Onun için gittim ASUS H81M-K aldım. Geldiğinde bütün parçaları taktım. Çalıştırdım, ekran kartında görüntü alamadım. Anakartın girişinde görüntü alabildim. Sanırım ekran kartı da arızalı. Diiiiii diye bir ses geliyor. Anakart ve ekran kartı harici diğer parçalar sağlam.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
bu anormal olan diiii diye çıkan ses

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
bu normal sesi.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı