Ev'ler hakkında çok saçma bulduğum düşünceler

BurakPalabiyikkk

Hectopat
Daha fazla  
Bunların hepsi kişisel görüşlerdir.
1- "1000 kilometre menzil olmadan almam.": Kim 1000 kilometre aralıksız araba sürebiliyor? Yemek yemeden, tuvalete gitmeden, dinlenmeden. 180 kW trugo şarj istasyonunda dursan 150 kW ile enerji alsan dakikada 2.5 kW doluyor demek. Yani Tesla model y kullanıyorsan 40 dakikada tamamen dolması demek ki tamamen dolduğunda otobanda 400 kilometre kemiksiz menzil alırsın.
2- "Şarj süresi çok uzun.": Şehir içi bir günde 500 kilometre yapıyorsan bu sorun olabilir. Ama günde maksimum 100 kilometre yapıyorsan gece düz 220v ile şarj etsen bile 8 saatte 16 kW yapar ki 16 kW 70 kilometre yaptırır. Yani şehir içi kullanımda sizi götürür.
3-"LPG ile 3 dakikada dolduruyorum, hemen hemen aynı fiyata geliyor." genel olarak insanların karşılaştırdığı araba 200 beygirden fazla olmuyor. Tesla model y 500 beygir bir araba. 500 beygir bir araba ile 200 beygir bir araba aynı yakması başarı sayılmaz bence.
4-"batarya 5 sene sonra çöp oluyor.": Tesla'ların 8 yıl batarya garantisi var. Kasko var. Garantiyle veya kaskoyla ücretsiz değiştirebilirsiniz. Kaza durumunda her araba gibi masraf çıkarıyor.

1- "1000 kilometre menzil olmadan almam.": Kim 1000 kilometre aralıksız araba sürebiliyor? Yemek yemeden, tuvalete gitmeden, dinlenmeden. 180 kW trugo şarj istasyonunda dursan 150 kW ile enerji alsan dakikada 2.5 kW doluyor demek. Yani Tesla model y kullanıyorsan 40 dakikada tamamen dolması demek ki tamamen dolduğunda otobanda 400 kilometre kemiksiz menzil alırsın.
2- "Şarj süresi çok uzun.": Şehir içi bir günde 500 kilometre yapıyorsan bu sorun olabilir. Ama günde maksimum 100 kilometre yapıyorsan gece düz 220v ile şarj etsen bile 8 saatte 16 kW yapar ki 16 kW 70 kilometre yaptırır. Yani şehir içi kullanımda sizi götürür.
3-"LPG ile 3 dakikada dolduruyorum, hemen hemen aynı fiyata geliyor." genel olarak insanların karşılaştırdığı araba 200 beygirden fazla olmuyor. Tesla model y 500 beygir bir araba. 500 beygir bir araba ile 200 beygir bir araba aynı yakması başarı sayılmaz bence.
4-"batarya 5 sene sonra çöp oluyor.": Tesla'ların 8 yıl batarya garantisi var. Kasko var. Garantiyle veya kaskoyla ücretsiz değiştirebilirsiniz. Kaza durumunda her araba gibi masraf çıkarıyor.
Elektrikli arabalarin gelecek olduğunu düşünüyorum fakat durust olmak gerekirse Tesla alinabilecek en berbat elektrikli araba markası.

Servisi berbat Turkiye'de, malzeme kalitesi fiyatina göre çok ucuz, fiyati fazla pahali ozelliklerine bakıldığında. Bu konudan hic anlamayan birine bile sorsaniz baska modeller önerir.
Evet hocam TOGG'la yarışırken servisi hiç düzgün olmadı. Bir Youtuber bile bagaj değişimi için 90 gün bekledi. Ama malzeme kalitesi hakkında böyle düşünmüyorum ben. Ve fiyatının da iyi olduğunu düşünüyorum.

Hocam bir MG4 EV kullanıcısı olarak görüşlerinize tamamen katılmakla birlikte, LPG'li araçla bile aynı yakması imkansız. Evden 220v 16A ile 3.5kw/saat hızında şarj ediyorum ve 51kw boyutunda bir bataryayı neredeyse bir gecede %100 dolduruyor. Evde kullandığım elektriğin birim fiyatı kabaca 2TL. 51x2=102 TL'ye bataryayı dolduruyorum. AC/DC çevrimde %10 kayıp olsa 120TL ye dolduruyor diyelim ve şehir içinde 400KM menzil yapabiliyorum. Herhangi bir fosil yakıtlı aracın güncel yakıt maliyetleri ile bu kadar tasarruf yapması imkansız.

Geri
Yukarı