TOGG hakkında düşünceleriniz

Birilerini sevmemenizden ötürü orda çalışan emek veren onca insana ayıp ediyorsunuz öncelikle bunu anlayın, bu arabayı hükümet değil, mühendisler üretecek. Türk Mühendisleri gayet başarılılar, sadece gerçek bir teşvike ihtiyaçları var. Bunu geçmişte de gördük, şimdi de fazlasıyla örnekleri mevcut. Şu aptalca koyu muhaliflik gözlüğünüzü çıkartın da biraz çevrenize bakın.

Öncelikle dış görünüş ve iç görünüş olarak yorumlayacaksam (biliyorum her şey dış görünüş değil, atlamayın hemen) bence gayet iyi olmuş tasarımları. Tasarım dışında iç aksam, mekanik, elektrik olarak yorum yapmak için erken olduğunu düşünüyorum ancak piyasaya düşen kağıt üstü teknik verileri de oldukça iyi duruyor. Eğer şişirme veya göz boyama haberleri değilse ve cidden böyle çıkacaksa gideri var demektir.

Gelelim en önemli konuya, fiyata. Bu arabanın piyasaya 100 binden, 150 binden hatta 200 binden gireceğini düşünüyorsanız onları bir kenara koyun derim. Hitap edeceği kitle üst seviye olacaktır, alt seviyenin tercih edebileceği bir model olacağını sanmıyorum. Ha eğer yerlilik ve millik oranını arttırıp arabayı çeşitlendirebilirsek daha sonra orta ve alt seviyeye uygun da araba çıkar, o sorun değil.

Sadece proje seçim ''vaatlerinden'' olmasın, adam akıllı işlesin yeter.

Öncelikle dış görünüş ve iç görünüş olarak yorumlayacaksam (biliyorum her şey dış görünüş değil, atlamayın hemen) bence gayet iyi olmuş tasarımları. Tasarım dışında iç aksam, mekanik, elektrik olarak yorum yapmak için erken olduğunu düşünüyorum ancak piyasaya düşen kağıt üstü teknik verileri de oldukça iyi duruyor. Eğer şişirme veya göz boyama haberleri değilse ve cidden böyle çıkacaksa gideri var demektir.

Gelelim en önemli konuya, fiyata. Bu arabanın piyasaya 100 binden, 150 binden hatta 200 binden gireceğini düşünüyorsanız onları bir kenara koyun derim. Hitap edeceği kitle üst seviye olacaktır, alt seviyenin tercih edebileceği bir model olacağını sanmıyorum. Ha eğer yerlilik ve millik oranını arttırıp arabayı çeşitlendirebilirsek daha sonra orta ve alt seviyeye uygun da araba çıkar, o sorun değil.

Sadece proje seçim ''vaatlerinden'' olmasın, adam akıllı işlesin yeter.
Evet işte ben de bundan bahsediyorum, sonra da "yanlış anladın" diyorlar. Üretilmesi planlanan ilk arabalar üst seviye ve orta gelirli kişilere hitap etmiyor ama sonra gittikçe ekonomikleşecek bence. Kanımca bu konuda "Tesla Inc."in taktiğini uyguluyoruz.
Belki de Elon Musk'ın Tesla'yı üretme taktiğini kullanıyorlardır. Ne mi bu taktik:
Eki Görüntüle 582088
Kaynak: Bilim ve Teknik dergisi 629. sayı 31. sayfa.

Evet işte ben de bundan bahsediyorum, sonra da "yanlış anladın" diyorlar.
Sen bunu "yerli ve milli araba" üretiyoruz diye seçmen kitlesine umut pompalayıp, bu araba sizin alabileceğiniz arabalar olmayacak diyemeyenlere söyle... Sen bunu söylemezsen seçmen kitlen de umutla devletimiz araba yaptırıyor, biz de araba sahibi olacağız hayalleriyle bekler. Meydanlarda, aHaber'de reklamlarını yaptırıyorsun, söylesene o zaman bunu da.

Sen bunu "yerli ve milli araba" üretiyoruz diye seçmen kitlesine umut pompalayıp, bu araba sizin alabileceğiniz arabalar olmayacak diyemeyenlere söyle... Sen bunu söylemezsen seçmen kitlen de umutla devletimiz araba yaptırıyor, biz de araba sahibi olacağız hayalleriyle bekler. Meydanlarda, aHaber'de reklamlarını yaptırıyorsun, söylesene o zaman bunu da.
Konuyu siyaset dışı tutalım.
demiş Recep Abi. Söylediklerinizde haklı olabilirsiniz ama seçmenlerin hayallerinden bana ne!

Geri
Yukarı