Evren mükemmel midir?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
🤣
Aynen aynen bildiğim yok bilgisiz tekiyim yahu farklı düşünen insan böyle demen ayrı ironik eski felsefe mesajlar öyle diyordun herkes sizin gibi düşünmek zorunda değil sonuçta.
Tabi size göre teizm olanlar bilgisiz kişidir.

Konuya surekli mesaj yaziyorsun ama bilgi icerikli bir sey yazdigin yok. Surekli bir magduriyet cikarma pesindesin. Yok kendini zeki saniyorlar, yok size gore teistler soyle, boyle. Bu degil ki mevzu?

Bilgisizsin diyen birini yaniltmanin cok kolay bir yolu var aslinda ama bunu yapamiyorsun ve yapamadikca diger insanlari hakli cikariyorsun.

---
Bir seyin mukemmel olmasi subjektif olamaz, bana gore diyemezsin. Kusursuzluk, mukemmellik oyle bir seydir. %0,00001 oranda kararti iceren beyaz boya mukemmel degildir. O beyaz boyayi kapsayan evren de sirf bu yuzden mukemmel degildir. ( Hatali olan boyayi, evrendeki cisimlerin %0.00000000...1 oranindaki cisimlerden birinin hatali olmasi seklinde yorumladigimiz icin )

O yuzden malesef "evren mukemmeldir" diye tutturan dindar kardeslerim, henuz ne iddia ettiginizin dahi farkinda degilsiniz.

Ayrica bu konuda bu kadar tutturmanizin da sebebini cozemiyorum pek. Evren kusurlu olursa yaraticinizin legitimize olmasindan mi endiseleniyorsunuz? "Vardir onun bir bildigi, bilerek kusurlu yaratmistir" der, isin icinden siyrilirsiniz, boylece bizler de teizm yerine astronomi tartisabiliriz belki.

Son düzenleme:
@Timur58 benimle aynı düşünmemen bilgi eksikliğine bahane değil. Evet bilgisiz birisin maalesef. Bu konularda en ufak bir bilgin yok. Gülücük atmakla bilgili olunmuyor, mesajlara yaptığın tek şey gülücük atmak.

Evet genel olarak öyle, gerçekler acıdır, keşke biraz bilgili olsanız.
Bir kimsenin zekâsı ya da eğitim seviyesi ne kadar yüksek olursa, bu kişinin dindar olması ya da herhangi bir türde 'inançlar' barındırması o kadar olasılıksızdır.

Ben bilgiliyim demedim inançlı ya da dindar olanı böyle yargılaman saçma maalesef siz burada resmen inançlı olanı böyle demeniz saçma yahu iyi eğitim almış bir kişi ya da bilime önem veren kişi illa dinsiz olacak diye bir şey yok böyle genelleme yapmanız yanlış buluyorum.
Niye gülücük atıyorum çünkü bana komik geldiği için olabilir.

"Bu konuda" maalesef durum bu, kusura bakma. Sana hangi kaynakları araştırdığını sorsam, hangi dilleri bilip onları bilgiye ulaşmak için kullandığını sorsam, hayatında hiç astronomi gözlemi yapıp yapmadığını sorsam bunların hepsine alacağım cevap (sen gizlemek istesen de) belli.

Çok araştırdığın ve bilgi düzeyinin bizden fazla olduğu bazı başka konular vardır belki ama o konu bu konu değil. Ben yukarıda sorduğum her şeyin cevabını göğsümü gere gere verebilirim, bu konuda da daha düne kadar tutarsız olan birinin bunlar üzerinde daha yeni düşünüp konuyu uzatmak için kullandığı argümanları fark edebiliyorum.

Ayrıca bir konuda bilgisiz olmak sorun değil, yüzlerce farklı alanda kaçımızın ne kadarında bilgi düzeyi iyi denilecek düzeyde ki? Bilmiyorsan bilmiyorum demek zor değil, yeni öğrendiysen de bunu söylemek zayıflık değil. Daha önce benim de forumda bunları demek durumunda kaldığım konular oldu. Bu başlığın altında da bunların şahitleri var.

Ne dediğini bilmiyorum bile 2 yıldır bende engelli ama onun o kabiliyeti yok. Sahip olmadığı bir şey istiyorsun, yazıktır. :D

Ben burada bilgili değilim genellemesini yanlış buldum.
Aman neyse ben saldım arkadaş diğeri alakasız mağduriyet diyor neyse bu tür konularda artık izliyeci olmak iyidir istediğiniz kadar genelleme yapın umurumda değil artık...

Son düzenleyen: Moderatör:
O kadar saçma konuşup entel olmaya çalışıyorsun ki 10 kere okuyunca ne olduğunu anlıyorum.
Her şeyin mükemmel olduğu anlayışı bilimsel değildir. Bu anlayış tümüyle dinlerin etkisiyle sürüyor. "Mükemmel evren" ve "mükemmel yaratıcı" fikriyse dediğim gibi dinler arası rekabetin ve kitleyi kendi dinine çekme amacının ürünüdür keza "en merhametli yaratıcı", "barış dini", "her şeyi bilen, en bilge" gibi fikirler de öyle. Saçmadır veya değildir, böyle düşünüyorum.

Olayı çok yanlış anlamışsın. Kendilerini zeki zannettiklerini zannettiğin kişiler aslında kendilerinin zeki olduğunu zannetmiyorlar, dogmatik dogmatik konuşanların seviyelerini biliyorlar sadece. :D
27 sayfa olmuş hala anlayamamışsın... İnsanlar böyle karmaşık cümleleri anlayabilseydi bu kadar çok mesajın olmazdı bu konuda.

O kadar saçma konuşup entel olmaya çalışıyorsun ki 10 kere okuyunca ne olduğunu anlıyorum.
Onun sebebi mesajın saçma olması değil bence. Şahsen tek okumada anladım🤭 Yunan zamanına, Roma zamanına bakarsan ortada mükemmel diye bir şey yok. Tanrılar kavga ediyorlar, seks yapıyorlar, gayrimeşru çocukları oluyor, pişman oluyorlar... Adamın yazdığı çok da yanlış denemez bu şekilde düşünürsen ama keşke düşünsen işte.

Ben bilgiliyim demedim.
Tabii canım ondan en ufak bilgin olmamana rağmen bazıları kendini zeki sanıyor falan diyorsun. Bilgin olmadığı konulara yazma bu kadar. Biz senin dengin değiliz başka kategorilerde kendine takıl.

Onun sebebi mesajın saçma olması değil bence. Şahsen tek okumada anladım🤭 Yunan zamanına, Roma zamanına bakarsan ortada mükemmel diye bir şey yok. Tanrılar kavga ediyorlar, seks yapıyorlar, gayrimeşru çocukları oluyor, pişman oluyorlar... Adamın yazdığı çok da yanlış denemez bu şekilde düşünürsen ama keşke düşünsen işte.
İnsanlar, on binlerce tanrı yaratmış, güçlerini ve sınırlarını da kendileri belirlemişler. Haliyle insanların "inanmaya" karşı eğiliminden faydalanmak için eski inanışların kazanımlarından yeni inanışlar oluşturulmuştur; İslam gibi. Daha fazla uzatmadan, İslam günümüze kadar gelmeseydi eğer "evren mükemmeldir" anlayışında olan hiç kimse olmazdı diye düşünüyorum.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Geri
Yukarı