Evren sonsuz mudur?

Evrenin sonunun, kenarının, köşesinin olup olmadığı bilinmiyor. Sadece gözlemlenebilir evrenin genişliği hakkında 93 milyar ışık yılı çapında olmalı diye astronomik hesaplamaya dayalı bir tahmin yürütülüyor.

Evren sonsuz mudur?
Bence sonsuz değildir fakat evren o kadar çok büyüktür ki şahsen önümüzdeki 10 bin asır boyunca sonunu keşif edemeyeceğiz.
Sonlu ise sonunda ne var?
Dünya gibi yuvarlak olabilir.
Gök cisimlerinin sayısısı sınırsızı mıdır ve çoklu evren teorisi gerçek midir?
Hayır sanmıyorum. Çoklu evrenden kastın eğer paralel evrenler ise evet. Hatta şahsi görüşüme göre rüyalarımızda gördüğümüz ve yaşamadığımız şeyler bir önceki yaşantımızda yaşadığımız anılar.

Uzayın sonlu mu sonsuz mu olduğunu kesin olarak bilememizin sebebi gözlemlenebilir evrenin ötesini göremememizdir. Çünkü daha uzak galaksilerden (veya başka cisimlerden) gelen ışık, gözlemlenebilir evreni belirliyor ve bu ışık henüz bize ulaşmadı. Evrenimizin 13,7 milyar yıl önce genişlemeye başlaması ve hiçbir şeyin ışıktan hızlı gidememesi sebebiyle, gözlemlenebilir evrenin ötesindeki olaylar hakkında bir fikrimiz yok.

-Evrim Ağacı

Bence sonsuz değildir fakat evren o kadar çok büyüktür ki şahsen önümüzdeki 10 bin asır boyunca sonunu keşif edemeyeceğiz.
Bence bu bile çok iyimser bir rakam olur evrenin büyüklüğünü düşününce.

Eğer uzay-zaman düzlemini düz olarak kabul edersek evren sonsuzdur diyebiliriz. Tabii alternatif yöntemler bitmiyor mesela evren simit şeklinde yani torus şeklinde ise evren sonsuz değildir o zaman. Simit şeklinde olduğu zaman sonsuz olmaktan çıkıyor. Kesin olarak bir şey söylemek bu şartlarda mümkün değil. Başka şekillerde de olabilir elbette.

Evrenin nerede başlayıp bittiğini belirlemek de zor ayrıca.

Evren sonsuz olsaydı herhangi bir şey muhtemel olmamasına karşın meydana gelebilirdi. Dünyanın replikaları ve hatta sonsuz sayıda replikası ortaya çıkabilirdi.

Evren sonsuzdur, içindeki maddeler genişliyor. Ben bu şekilde düşünüyorum aksi akla mantığa uygun gelmiyor. Evrenin sonunda bir köşe, engel var ise o engelin de arkası vardır. Evin içerisindesin, bir sonraki katman apartman, sonraki dünya, sonraki galaksi vesaire evrenin bir sonunun olması mümkün değil. Maddeler sürekli boşluğa yayılıyor.

Evren sonsuzdur, içindeki maddeler genişliyor. Ben bu şekilde düşünüyorum aksi akla mantığa uygun gelmiyor. Evrenin sonunda bir köşe, engel var ise o engelin de arkası vardır. Evin içerisindesin, bir sonraki katman apartman, sonraki dünya, sonraki galaksi vesaire evrenin bir sonunun olması mümkün değil. Maddeler sürekli boşluğa yayılıyor.

Benim algım da orada bozuluyor işte. Yani tamam X ve Z ekseniyle yayılıyor ama y ekseni nasıl ooluyor. Galaksıler y ekseninde de yayılıyorlar mı?

Matematiksel olarak sonsuz demek açıklanamayacak bir büyüklük anlamına geliyor. Evren ise sürekli genişlediği ve sonunun ölçülemediği için sonsuz kavramı kullanılıyor.

Geri
Yukarı