Evrende hareket etmeyen bir olgu var mı?

Nötron yıldızlarının çekirdeğindeki elektronların haraket edemeyecek kadar baskı ve kütle etkisi altında olduğunu izlemiştim bir yerden. Basınç bu kadar fazla ise, nötron yıldızının çekirdek atomları hareket etmiyordur.

Bu Deizm'e girmiyor mu, sanki araştırırken evrenin inancını kabullenmek Deizm'e giriyor gibi bir şey görmüştüm.

Nasıl ki her gezegen kendi yıldızının etrafında dolanıyorsa yıldızlar da kendi yörüngesinde dolanıyor.

Şöyle açıklamak gerekirse:

Uydular gezegenin etrafında döner, gezegenler yıldızın, yıldızlar galaksinin merkezinin, galaksiler evrenin merkezinin ve belki de diğer bütün evrenler bir bütünün etrafında dönüyordur ama bunu kanıtlayamayız.

Bu şey demek gibi, belki dünyada su içmeyen insan da vardır demek gibi.

Nötron yıldızlarının çekirdeğindeki elektronların haraket edemeyecek kadar baskı ve kütle etkisi altında olduğunu izlemiştim bir yerden. Basınç bu kadar fazla ise, nötron yıldızının çekirdek atomları hareket etmiyordur.

Bir bütün olarak düşünürsek o tür yıldızlar da galaksilerin içinde olduğu için galaksi ile beraber hareket ediyor. Kütle çekimin hareketi durdurmasına örnek verecek olursak kara deliklerin çekimi daha uç bir örnek olur ama kaldı ki onlar da sabit değil.

Sabit bir şey yok, evrende her şey hareket halinde çünkü atomların sürekli hareket halinde. Küçükten büyüğe her boyutta bunu gözlemleyebilirsin.

Evrende hareket etmeyen bir olgu var mı?

Var, bilimi yalandan ibaret görenlerin zihinleri. Düz Dünyacılar, küresel ısınma karşıtları, aşı karşıtları, evrim yasası karşıtları, uzaya çıkılamaz diyenler, fanatikler... Onlar hep sabit.

Not: Konu başlığında "olgu" dendiğine göre bu da sayılır.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı