Excalibur G770 oyun oynarken fanlar 4.000 RPM hızında çalışıyor

KontNahidar

Femtopat
Daha fazla  
Arkadaşlar merhaba. Birkaç gün önce Excalibur G770 aldım. İnternette gezinirken, film izlerken vs fanlar gayet düzgün çalışıyor. Ama oyunlarda birden fanlar 4.000 RPM hızında çalışmaya başlıyor. Bunun bilgisayara bir zararı var mıdır? Teşekkürler, iyi forumlar.

Son düzenleyen: Moderatör:
Arkadaşlar merhaba. Birkaç gün önce Excalibur G770 aldım. İnternette gezinirken, film izlerken vs fanlar gayet düzgün çalışıyor. Ama oyunlarda birden fanlar 4.000 RPM hızında çalışmaya başlıyor. Bunun bilgisayara bir zararı var mıdır? Teşekkürler, iyi forumlar.

Bende de aynı i7 9750H mı? RPM'i nasıl ölçüyorsunuz?

Bende de aynı i7 9750H mı? RPM'i nasıl ölçüyorsunuz?
Hocam benim modelim İ5 10300H. Excalibur Control Center yaz başlat menüsüne orada görebilirsin. Eğer freedos olarak aldıysan kendin yüklemen gerek.
Hocam o hız işlemci ısısına göre değişir ses dışında bir yan etkisi yoktur.
Oyun oynarken kontrol ediyorum öyle çok büyük bir ısınma söz konusu değil. Sadece fanlar çok yüksek hızda çalışıyor. Sesten pek rahatsız değilim. Çünkü kulaklığım takılı oluyor. Merak ettiğim şey uzun vadede bunun bilgisayara bir zararı olur mu?

Hocam benim modelim i5 10300H. Excalibur Control Center yaz başlat menüsüne orada görebilirsin. Eğer FreeDOS olarak aldıysan kendin yüklemen gerek.

Evet gördüm sağ olun.

4000-5000 RPM fan hızı oyun esnasında normaldir. Yukarıda da bahsedildiği gibi ısıya ve ortam sıcaklığına göre kendini ayarlıyor. Oyuncu dizüstülerin çoğu bu şekilde çalışıyor. Hatta 6000 RPM civarında çalışan markalar da var. 6 ay veya 1 sene arayla bakım yapabilir veya Casper Ümraniye Excalibur servisinde ücretsiz termal bakım yaptırabilirsiniz.

4000-5000 RPM fan hızı oyun esnasında normaldir. Yukarıda da bahsedildiği gibi ısıya ve ortam sıcaklığına göre kendini ayarlıyor. Oyuncu dizüstülerin çoğu bu şekilde çalışıyor. Hatta 6000 RPM civarında çalışan markalar da var. 6 ay veya 1 sene arayla bakım yapabilir veya Casper Ümraniye Excalibur servisinde ücretsiz termal bakım yaptırabilirsiniz.
Teşekkür ederim yanıtın için.

Yeni konular

Geri
Yukarı