Excalibur G770 oyundayken CPU 96 derece oluyor

vahşet123

Hectopat
Makaleler
1
Merhabalar. Laptopta arkada hiçbir şey açık değilken CPU 45 derece ama LoL oynarken en fazla 96 derece gördüm. Termal macunu yenileteli ve içini temizleteli 2 gün oldu. Oyunu açtığımda 96 derece ile karşılaştım. GPU derecesi 56 derece oyundayken. Neden böyle oluyor bir fikriniz var mı ve nasıl düzeltebileceğim hakkında? Bu arada laptopun bataryasını çıkarmıştım 1-2 gün önce.

Sistem özelliklerim:
  • Intel Core i5 9300H.
  • Kingston 8 GB 2666MHz.
  • NVIDIA GeForce GTX 1050.
  • Toshiba-TR200 480 GB SSD.

Minik bir işim var. Halledip geliyorum.

Hocam yaptıysanız,

ThrottleStop'u açın. Ardından benim varsayılan ayarları görmem için şu şeylerin ekran görüntüsünü atın:

ThrottleStop Ana Ekranı, ThrottleStop FIVR sekmesi, ThrottleStop TPL sekmesi

İşlemci farklıysa aynı değerleri uygulamayın. Ayrı bir konu açın. Ayrı bir konudan yardımcı olayım.
Bu arada text modunda bir oyun oynadım 93 derece gördü.

Dosya Ekleri

• t1 fivr.PNG
    t1 fivr.PNG
    244,6 KB · Görüntüleme: 57
  • t1 tpl sekmesi.PNG
    t1 tpl sekmesi.PNG
    74,6 KB · Görüntüleme: 38
  • t1.PNG
    t1.PNG
    134,9 KB · Görüntüleme: 55
Bu arada text modunda bir oyun oynadım 93 derece gördü.
Hocam 100 dereceyi görmüş. 100 yazıyor Maks kısmında.

Yine Casper bildiğimiz gibi. Casper sistemleri Tuning etmeyi sevmiyorum ama hep onlar oluyor forumda ve zaten diğer çoğu markanın sistemleri iyi. Casper, Acer, Monster. Şu 3'ünün sistemlerini hiç beğenmiyorum.

Şanslısınız. İ5 9300H işlemciniz var. Başlayalım.

Sistemi ilk olarak Undervolt edeceğiz. Garanti bozmaz. Kalıcı hasar vermez. Undervolt tamamen deneme yanılmaya dayanır. Haliyle değer denemeleri yapacağız. Merak etmeyin ben bu kısımda sizi pek uğraştırmayacağım. Bu arada internette gördüğünüz değerleri denerseniz olmayabilir. Çünkü her sisteminki farklıdır. Deneyerek bulacağız. Undervolt ederken uygunsuz değerlerde sistem donabilir veya sistem mavi ekran verebilir. Paniğe gerek yok. Power tuşuna basılı tutarak sisteminizi kapatın.

FIVR sekmesini açın. FIVR sekmesinde ekranın orta üst kısmında 5 adet birim var. Oradan ilk CPU Cache'i seçin. Hemen altındaki kutuyu tikleyin. Ardından altta Offset Voltage'i göreceksiniz. Range'i 250mV yapın ve CPU Cache için Offset Voltage'i -110 olarak ayarlayın. Apply'a basın.

Sıra şimdi CPU Core'da. Ekranın orta üst kısmında 5 adet birimden bu sefer de CPU Core'u seçin. Yine hemen altındaki kutuyu tikleyin. Offset Voltage'i -110 ayarlayın. Apply'a basın.

Artık nasıl yapıldığını anladığınızı düşünüyorum.

İntel GPU ve İGPU Unslice'ı -100 Offset Voltage uygulayın. Apply'a basmayı unutmayın.

System Agent'e -40 Offset Voltage uygulayın. Apply'a basmayı unutmayın.

FIVR sekmesinin son durumunu benimle paylaşın.

Yine Casper bildiğimiz gibi. Casper sistemleri Tuning etmeyi sevmiyorum ama hep onlar oluyor forumda ve zaten diğer çoğu markanın sistemleri iyi. Casper, Acer, Monster. Şu 3'ünün sistemlerini hiç beğenmiyorum.

Sistemi ilk olarak Undervolt edeceğiz. Garanti bozmaz. Kalıcı hasar vermez. Undervolt tamamen deneme yanılmaya dayanır. Haliyle değer denemeleri yapacağız. Merak etmeyin ben bu kısımda sizi pek uğraştırmayacağım. Bu arada internette gördüğünüz değerleri denerseniz olmayabilir. Çünkü her sisteminki farklıdır. Deneyerek bulacağız. Undervolt ederken uygunsuz değerlerde sistem donabilir veya sistem mavi ekran verebilir. Paniğe gerek yok. Power tuşuna basılı tutarak sisteminizi kapatın.

FIVR sekmesini açın. FIVR sekmesinde ekranın orta üst kısmında 5 adet birim var. Oradan ilk CPU Cache'i seçin. Hemen altındaki kutuyu tikleyin. Ardından altta Offset Voltage'i göreceksiniz. Range'i 250mV yapın ve CPU Cache için Offset Voltage'i -110 olarak ayarlayın. Apply'a basın.

Sıra şimdi CPU Core'da. Ekranın orta üst kısmında 5 adet birimden bu sefer de CPU Core'u seçin. Yine hemen altındaki kutuyu tikleyin. Offset Voltage'i -110 ayarlayın. Apply'a basın.

İntel GPU ve İGPU Unslice'ı -100 Offset Voltage uygulayın. Apply'a basmayı unutmayın.

Bekliyorum hocam.

Bu arada oyun oynayabiliyor muyum bu işlemler sırasında ? 😀

Dosya Ekleri

• fivr sekmesi son durum.PNG
    fivr sekmesi son durum.PNG
    246,1 KB · Görüntüleme: 43
Son düzenleme:
Bekliyorum hocam.

Bu arada oyun oynayabiliyor muyum bu işlemler sırasında ? 😀
Oyun oynarsınız ama şimdi değil. Daha indireceğiz sıcaklıkları.

CPU Cache'i -125 yapın.
CPU Core'u -140 yapın.
İntel GPU ve İGPU Unslice'ı -100 yapın.
System Agent kalsın.

Bu arada küsüratı yokmuş gibi ayarlayın. Yani -110 diyince mesela -110.4'ü kastediyorum zaten.

Eğer bunu yaparken sistem donması yada mavi ekran olmazsa müthiş zaten. Bir dediğim şekilde güncelleyin Offset Voltage'leri.

Oyun oynarsınız ama şimdi değil. Daha indireceğiz sıcaklıkları.

CPU Cache'i -125 yapın.
CPU Core'u -140 yapın.
İntel GPU ve İGPU Unslice'ı -100 yapın.
System Agent kalsın.

Bu arada küsüratı yokmuş gibi ayarlayın. Yani -110 diyince mesela -110.4'ü kastediyorum zaten.

Eğer bunu yaparken sistem donması yada mavi ekran olmazsa müthiş zaten. Bir dediğim şekilde güncelleyin Offset Voltage'leri.
İntel GPU ve İGPU Unsicle zaten -100dü ve diğerlerinide güncelledim.

İntel GPU ve İGPU Unsicle zaten -100dü ve diğerlerinide güncelledim.
Donmadı mı? 😃 Öyleyse müthiş. Daha da iniyoruz hocam. Yemin ediyorum sistem buza dönecek şimdi.

CPU Cache'i -130 yapın.
CPU Core'u -160 yapın.

Bunları yaptıktan sonra bir stres testi şart.
TS Bench yani ThrottleStop'unki ile test edebilirsiniz.

Donmadı mı? 😃 öyleyse müthiş. Daha da iniyoruz hocam. Yemin ediyorum sistem buza dönecek şimdi.

CPU Cache'i -130 yapın.
CPU Core'u -160 yapın.

TS bench yani ThrottleStop'unki ile test edebilirsiniz.

Tamamdır TS bench yüklüyorum. Bu arada hiç donmadı olmamış olabilir mi acaba?
İnternete yazdım bir sonuç çıkmadı TS bench, ThrottleStopun içinde olan bir uygulama mı ? (Evet öyleymiş)

Starta basıyorum direkt?
Donmadı mı? 😃 Öyleyse müthiş. Daha da iniyoruz hocam. Yemin ediyorum sistem buza dönecek şimdi.

CPU Cache'i -130 yapın.
CPU Core'u -160 yapın.

TS Bench yani ThrottleStop'unki ile test edebilirsiniz.
Hocam az önce 5 saniyelik donma yedim sonrasında da mavi ekran verdi. Olmuş demek ki 😄

Son düzenleme:
İnternete yazdım bir sonuç çıkmadı TS bench, ThrottleStopun içinde olan bir uygulama mı ? (Evet öyleymiş)

Starta basıyorum direkt?
Start'a basın direkt hocam. Onun belirli bir süresi var sanırım.

Core bazen uygulamamış gibi gelebilir ama Cache'de pek öyle olmaz. Cache'i -250'ye çıkart bak nasıl donuyor. 😃

Bu arada tavsiyem bunun üstüne geçmeyelim. Frekansı korumaya çalışırken voltaj yetersiz gelirse milisaniyeler içinde, drop yaşanabilir. Zaten birazdan bu yüzden size ben diyeceğim oyuna girin diye. 😃

Starta basıyorum direkt?

Hocam az önce 5 saniyelik donma yedim sonrasında da mavi ekran verdi. Olmuş demek ki 😄
😃
Sırasıyla Cache'i -125, Core'u -140 yapın.

Bu arada bu dediğimi yaptıktan sonra FIVR sekmesinin güncel ekran görüntüsünü atın.

Start'a basın direkt hocam. Onun belirli bir süresi var sanırım.

Core bazen uygulamamış gibi gelebilir ama Cache'de pek öyle olmaz. Cache'i -250'ye çıkart bak nasıl donuyor. 😃

Bu arada tavsiyem bunun üstüne geçmeyelim. Frekansı korumaya çalışırken voltaj yetersiz gelirse milisaniyeler içinde, drop yaşanabilir. Zaten birazdan bu yüzden size ben diyeceğim oyuna girin diye. 😃

😃
Sırasıyla Cache'i -125, Core'u -140 yapın.

Bu arada bu dediğimi yaptıktan sonra fıvr sekmesinin güncel ekran görüntüsünü atın.

Hocam bilgisayar mavi ekran verince değerler gitmiş PC kapandığı için. En baştan yapıyorum hepsini sonra test yapıp fivr sekmesini size atarım bu arada ilgilendiğiniz için teşekkür ederim.

Hocam bilgisayar mavi ekran verince değerler gitmiş PC kapandığı için. En baştan yapıyorum hepsini sonra test yapıp fivr sekmesini size atarım bu arada ilgilendiğiniz için teşekkür ederim.
Rica ederim. Zaten doğru değerleri bulunca ben ayarları nasıl kaydedeceğinizi göstereceğim.

Yeni konular

Geri
Yukarı