Excalibur G870 vs ROG STRIX G15

Bütçe
Max 35.000
Şu an kafamdaki en mantıklı seçenek bu. Buna ayrıyeten SSD ekletmem gerekecek sadece. Teşekkürler.

Acer laptopların işlemcisi pek beğenilmemiş sanırım. Öyle yorumlar gördüm siz ne düşünüyorsunuz? Ayrıca RAM yükseltmesi gerek bu cihaza da. Teşekkürler.
R5 7640HS'den daha iyi bir işlemci. Victus'larda limit iddiaları var hocam, Acer alternatifiniz varken Victus tercih etmeyin.

Not: Ben de Victus 16 S0023NT (Ryzen 5 7640HS - RTX 4060) modelini kullanmaktayım. Ben cihazdan son derece memnunum. Ben satın alırken fazla bir alternatifim yoktu. Sadece R7 7735HS'li Asus TUF alternatifim vardı ama tercihimi Victustan yana kullandım çünkü TUF çok başarısız bir laptop Victusa göre.

Size Acer önerme nedenlerime gelirsek:

işlemci limit iddialarına hiç girmiyorum, geçiyorum bunları. Victusta sadece 1 tane SSD slotu mevcut. Yani SSD upgradelemek istediğinizde içindekini çıkartıp yenisini takmanız gerekecek. Fakat Acerde 2 tane slot mevcut üstelik 1 TB ssd var. 8 GB ram takviyesi, SSD takviyesine göre daha ucuz, daha az maliyetli. Ondan dolayı tercihiniz Acerden yana kullanmanız en mantıklısı olur.

R5 7640HS'den daha iyi bir işlemci. Victus'larda limit iddiaları var hocam, Acer alternatifiniz varken Victus tercih etmeyin.

Not: Ben de Victus 16 S0023NT (Ryzen 5 7640HS - RTX 4060) modelini kullanmaktayım. Ben cihazdan son derece memnunum. Ben satın alırken fazla bir alternatifim yoktu. Sadece R7 7735HS'li ASUS TUF alternatifim vardı ama tercihimi Victus'tan yana kullandım çünkü TUF çok başarısız bir laptop victusa göre.

İşlemci limit iddialarına hiç girmiyorum, geçiyorum bunları. Victus'ta sadece 1 tane SSD slotu mevcut. Yani SSD upgradelemek istediğinizde içindekini çıkartıp yenisini takmanız gerekecek. Fakat Acer'de 2 tane slot mevcut üstelik 1 TB SSD var. 8 GB RAM takviyesi, SSD takviyesine göre daha ucuz, daha az maliyetli. Ondan dolayı tercihiniz Acer'den yana kullanmanız en mantıklısı olur.

Limit yeni sayılan her giriş seviyesi modelde var. Nitro 5'tede limit var.

Hiçbiri.

+8 GB RAM.

Bu veya az daha çıkarsanız.

15 ısınma sorunlarıyla uğraşmakta alınırsa 16 alınmalı.

Teşekkürler hocam, önerdiğiniz cihaza hem RAM hem SSD takviyesi yapmam gerekiyor.

Not: Ben de Victus 16 S0023NT (Ryzen 5 7640HS - RTX 4060) modelini kullanmaktayım. Ben cihazdan son derece memnunum. Ben satın alırken fazla bir alternatifim yoktu. Sadece R7 7735HS'li ASUS TUF alternatifim vardı ama tercihimi Victus'tan yana kullandım çünkü TUF çok başarısız bir laptop victusa göre.

İşlemci limit iddialarına hiç girmiyorum, geçiyorum bunları. Victus'ta sadece 1 tane SSD slotu mevcut. Yani SSD upgradelemek istediğinizde içindekini çıkartıp yenisini takmanız gerekecek. Fakat Acer'de 2 tane slot mevcut üstelik 1 TB SSD var. 8 GB RAM takviyesi, SSD takviyesine göre daha ucuz, daha az maliyetli. Ondan dolayı tercihiniz Acer'den yana kullanmanız en mantıklısı olur.
Teşekkürler, Victus'un bu modeline ne diyorsunuz?

Limit yeni sayılan her giriş seviyesi modelde var. Nitro 5'tede limit var.
Bunu bilmiyordum hocam teşekkürler. Acer Nitro 16 WUXGA modeller giriş seviyesi mi oluyor? Onlarda limit var mı bilginiz var mı?

Bir de size ekstra bir şey sormak istiyorum. Ben R5 7640HS RTX 4060 Victus kullanıyorum belirttiğim üzere. Limit olup olmadığını veya ne kadar bir limit olduğunu nasıl anlayabilirim? Oyunlarda ben sürekli sıcaklık, frekans takip ederim huy edinmişim ve işlemcim turbo frekansına(5.0 Ghz) değerlerine rahatlıkla çıkıyor mesela. Bundan dolayı ben limit yok olarak algılıyorum ama bununla alakası yok mu acaba limitin?

Bunu bilmiyordum hocam teşekkürler. Acer Nitro 16 WUXGA modeller giriş seviyesi mi oluyor? Onlarda limit var mı bilginiz var mı?

Bir de size ekstra bir şey sormak istiyorum. Ben R5 7640HS RTX 4060 Victus kullanıyorum belirttiğim üzere. Limit olup olmadığını veya ne kadar bir limit olduğunu nasıl anlayabilirim? Oyunlarda ben sürekli sıcaklık, frekans takip ederim huy edinmişim ve işlemcim Turbo frekansına(5.0 GHz) değerlerine rahatlıkla çıkıyor mesela. Bundan dolayı ben limit yok olarak algılıyorum ama bununla alakası yok mu acaba limitin?

Limit var R5 7640HS modelinde ama Nitro 16 ile aynı performansı veriyor neredeyse. 100-200 puan fark var sadece. Nitro 16 giriş seviyesinin biraz üstü olabilir. Limit çektiği watt değerine etki ediyor ama dediğim gibi bazı istisna modeller hariç tüm modellerde limit var. Sizin kullandığınız model limitten dolayı çok düşük performans vermiyor. Sorun etmeye pek gerek yok çünkü o zaman Nitro 16 da önerilmezdi.

Şu konudan anlayabilirsiniz zaten durumu.

Limit var R5 7640HS modelinde ama Nitro 16 ile aynı performansı veriyor neredeyse. 100-200 puan fark var sadece. Nitro 16 giriş seviyesinin biraz üstü olabilir. Limit çektiği watt değerine etki ediyor ama dediğim gibi bazı istisna modeller hariç tüm modellerde limit var. Sizin kullandığınız model limitten dolayı çok düşük performans vermiyor. Sorun etmeye pek gerek yok çünkü o zaman Nitro 16 da önerilmezdi.

Şu konudan anlayabilirsiniz zaten durumu.
Dediğim gibi ben bu cihazı aldığım vakit muadil olarak sadece R7 7735HS'li TUF var idi. O da işlemci farkı yüzünden ve bir türlü "TUF" model laptoplara ısınamadığım için Victus'dan yana kullanmıştım tercihimi.

Attığınız konuda benim işlemcimin Cinebench multi core testi de paylaşılmış ben daha yüksek değer alıyorum o paylaşılan değerden. Yanlış hatırlamıyor isem 12300 - 12500 arası küsürlerde bir puan alıyordum. Cihazı aldıktan sonra forumda çok fazla limit ile alakalı konular görünce kafamda soru işaretleri oluşmuştu ama bir türlü cihazda ne kadar limit var, ne var göremiyordum kimse doğru düzgün bir kaynak paylaşmıyordu limiti görebilmek için. AMD işlemcili Victuslar, muadillerine göre çok daha fazla serin çalışıyor diye aldık sonra yok limit var şu var bu var iddialarıyla cihazdan soğuttular.

Dediğim gibi ben bu cihazı aldığım vakit muadil olarak sadece R7 7735HS'li TUF var idi. O da işlemci farkı yüzünden ve bir türlü "TUF" model laptoplara ısınamadığım için Victus'dan yana kullanmıştım tercihimi.

Attığınız konuda benim işlemcimin Cinebench multi Core testi de paylaşılmış ben daha yüksek değer alıyorum o paylaşılan değerden. Yanlış hatırlamıyor isem 12300 - 12500 arası küsurlerde bir puan alıyordum. Cihazı aldıktan sonra forumda çok fazla limit ile alakalı konular görünce kafamda soru işaretleri oluşmuştu ama bir türlü cihazda ne kadar limit var, ne var göremiyordum kimse doğru düzgün bir kaynak paylaşmıyordu limiti görebilmek için. AMD işlemcili Victus'lar, muadillerine göre çok daha fazla serin çalışıyor diye aldık sonra yok limit var şu var bu var iddialarıyla cihazdan soğuttular.

Laptopunun altını açık tutmuş olabilirsin testi yaparken, o yüzden biraz daha yüksek puan vermiş olabilir, Nitro 16 ile Victus neredeyse eşit sonuç vermiş. Buna göre ya ikisi de limitli ya da ikisi de limitsiz. Limit var alınmaz derken mesela i5 12500H ile Nitro 5, i5 13500H'li Victus'u geçiyor. İkisi karşılaştırıldığında Acer önerilir. Fakat sadece bu sonuca bakıp öneri yapmak pek de mantıklı değil. Tüm cihazlardan fark yemiyor çünkü, bazen eşit oluyor bazen Victus daha yüksek puan veriyor.

Laptopunun altını açık tutmuş olabilirsin testi yaparken, o yüzden biraz daha yüksek puan vermiş olabilir, Nitro 16 ile Victus neredeyse eşit sonuç vermiş. Buna göre ya ikisi de limitli ya da ikisi de limitsiz. Limit var alınmaz derken mesela i5 12500H ile Nitro 5, i5 13500H'li Victus'u geçiyor. İkisi karşılaştırıldığında Acer önerilir. Fakat sadece bu sonuca bakıp öneri yapmak pek de mantıklı değil. Tüm cihazlardan fark yemiyor çünkü, bazen eşit oluyor bazen Victus daha yüksek puan veriyor.
Ben cihazın altını hep havalandırarak kullanıyorum doğru olabilir dediğiniz. Fakat ben Cinebench gibi uygulamalara çok güvenmiyorum çünkü her test yaptığında farklı bir sonuç çıkabiliyor. Arka planda açık olan uygulamalar bile etkileyebiliyor test sonucunu. Ben cihazdan genel olarak memnun olduğum için çok dert etmedim. Herhangi bir ısı problemi, throttle problemi yaşamıyorum o bana yeter..

Geri
Yukarı