İnceleme Excalibur G870

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Öncelikle herkese merhaba. Yaklaşık 1 hafta önce yeni bir laptop aldım. Forumlarda çoğu kişi Excalibur alınmaz, pişmanlıktır, çok ısınıyor vb. tarzı şeyler söylüyordu.
Ama bazı kişiler de Excalibur'un G870 modelinde ısınma sorununun çözüldüğünü söylüyorlardı. Ben de Excalibur G870'in RTX 4060 105W modelinde karar kıldım ve ön siparişle aldım. Kendimce artı ve eksilerini anlatacağım sizlere. Öncelikle gözümle gördüğüm eksileri;
- Touchpad kaydırma hareketleri yok. Kendim forumlarda, web sayfalarında çok dolaşıyorum ve bu cidden beni rahatsız ediyor. Bu derece güncel bir laptopta touchpad kaydırma hareketleri olmaması ciddi bir eksi.
- Control Center uygulaması biraz yetersiz. Mesela bilgisayar boştayken, fan seviyesini elle ayarlamıyoruz. Fanlar tamamen bilgisayar kontrolü altında. Bundan önceki Monster laptopumda bilgisayar fanlarının seviyesini kendim ayarlayabiliyordum. Bu da bence yazılımsal olarak ciddi bir eksi.
- Bir diğer eksisi ise klavyedeki tuşları normal laptoplara göre küçük ve arasındaki boşluklar fazla. Enter tuşu gerçekten çok küçük. Bu kimi insanlar için bir eksi olmayabilir ama bana biraz değişik ve küçük geldi o yüzden bence bu da bir eksi.
- Bir diğer eksisi ise BIOS menüsü. Bu özellikte ve bu güncellikte bir laptop için BIOS menüsü 2000'lerden kalma alışılagelmiş eski BIOS menüsü. Bence bu da ciddi bir eksi.
Artılarına gelecek olursak;
+ En büyük artısı fiyatına göre içindeki donanım parçaları. Kendim ön siparişle 26 bin TL'ye aldım. İçerisinde 16x2 3200 MHz DDR4 RAM, RTX 4060 105W, i5-12450H ve 500 GB m'2 SSD var. Bu fiyata bence markaya ön yargısız bir şekilde yaklaşırsak alınabilecek en iyi F/P laptoplardan biri.
+ MUX Switch özelliği. Ciddi anlamda her oyun laptopunda olması gereken bir özellik. Film izlerken, internette gezerken, kısacası oyun oynamayıp, bilgisayarı yük altına sokmayacağınız zamanlarda hibrit modda veya dahili grafik modunda kullandığınızda şarj süresi sizi bir oyun bilgisayarına göre üzmez.
+ Klavyesinin 3 bölge aydınlatmalı olması ve klavye modlarının olması da yine artı bir özellik. Yalnız klavyenin renklerinin parlaklığı biraz yetersiz.
+ Monster'dan sonra en çok benim için artı olan özelliği kasası. Laptop çok nadir şekilde leke tutuyor. Önceki laptopuma elimi sürmeye korkardım. Çünkü Monster'in Abra serisi cidden çok çabuk parmak izi tutuyor, lekeleniyordu.
+ Benim en sevdiğim özelliklerinden birisi ise, tek parmakla kapak açma hareketi. Bence çoğu insan da bu özelliği seviyor.
Buraya kadar okuduğunuz için teşekkür ederim. Eklemek istediğiniz veya yanlış gördüğünüz bir şey varsa eleştri ve tartışmalara açık bir konu. Ayrıca sıcaklık ve oyun performansı hakkında bilgi sahibi olmak isteyenler için 3 farklı modda God of War oyununda sıcaklık ve FPS testi yaptım. Yalnız soğutucu ile birlikte yaptım testleri. Bilginiz olsun. Zaten böyle bir laptopu oyun oynarken soğutucusuz kullanmak pek mantıklı olmaz. Videoların linklerini aşağıya bırakıyorum. Kendinize iyi bakın.
Ofis modu:

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Oyun modu:

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.

Yüksek performans modu:

Son düzenleyen: Moderatör:
Kanka ben 4050 olan modelini aldım da touchpad hakkında bir sorum olacaktı Touchpad'i kullanırken kaydırınca sanki fare ile sağ tık yapıyorum gibi algılıyor hep normalde iki kere tıklayınca öyle olması lazım ama sende de böyle miydi?
İki parmağınızla tıklayınca sağ tık algılar.

Attığımız sürücüyü kurdunuz mu?

Evet lakin hala aynı bu konu hakkında servise gönderdim ve yeni cihaz bile geldi yine aynı 🤨

Bir kere basıp bırakınca normal kayıyor gidiyor ama bir uygulamaya girmeye veyahut etkileşime geçmeye çalışınca yine aynı şekilde fare ile sağ tık yapıyormuşum gibi algılıyor

Merhaba bende de g870 var. Ama ben sıcaklıktan biraz rahatsızım. Sizin sistemde de bir sıcaklık sorunu var mı? Ben bu sorunumu torbo boost kapatarak hallettim. Azda olsa bir fps kaybettim. Sıcaklık değerlerim 95ten 65-70 arasına indi.

@yusufmertcoskun hocam sizde ısınma problemi var mı? benimkinde açma kapama butonunun sağında ciddi bir ısınma oluyor. Mesela rainbow oynuyordum afterburner açığ gireyim dedim cihaz işlemcide 95 dereceyi gördü. Ama ekran kartı sıcaklığı 70 ti. Sizce bu kronik bir hata olabilir mi yoksa normal mi. Valorant oynayınca 70 dereceyi geçmiyor sıcaklık. Bende çözümü turbo boost kapatarak buldum.

@yusufmertcoskun hocam sizde ısınma problemi var mı? benimkinde açma kapama butonunun sağında ciddi bir ısınma oluyor. Mesela rainbow oynuyordum afterburner açığ gireyim dedim cihaz işlemcide 95 dereceyi gördü. Ama ekran kartı sıcaklığı 70 ti. Sizce bu kronik bir hata olabilir mi yoksa normal mi. Valorant oynayınca 70 dereceyi geçmiyor sıcaklık. Bende çözümü turbo boost kapatarak buldum.
birde soğutucu kullanıyor musunuz kullanıyorsanız markası nedir?

Son düzenleme:
Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Geri
Yukarı