Excalibur G870 incelemesi

Forumda kalitesiz iç malzeme yorumlarını çok gördüm çabuk ısınıyor gurultulu vesaire deneyımlemıs biri olarak Yaklaşık 7 aydır kullandığım Excalibur G870 modelini ve sizlerle bu süreçte edindiğim deneyimleri paylaşmak istiyorum.
Öncelikle belirtmeliyimki BIOS surumu gerçekten ciddi anlamda çok eski ilk gördüğümde idae edecek olsam da şans vermeye devam ettim.
Ses konusunda benı şaşırttı klavye sesı rahatsız edecek şekilde değil Soğutmaya ayrı olarak değineceğim.

Ekran Deneyimi: G870'in 15.6 inç boyutundaki FHD IPS paneli, F/P ürününe göre gerçekten göz alıcı bir deneyim sundu bana. 144Hz yenileme hızı, oyunlarda akıcı bir performans sağladı, IPS teknolojisi sayesinde renk doğruluğu ve geniş görüş açıları ile çalışırken veya eğlence amaçlı içerik tüketirken kesintisiz bir keyif sundu. Özellikle fotoğraf düzenleme işlerimde bu özellikten büyük ölçüde faydalandım.

Ekran Kartı Performansı: NVIDIA RTX 40 serisi ekran kartı, beklentilerimin ötesinde bir performans sunuyor. Oyunlardaki detaylar, grafik işlemler ve yapay zeka özellikleri, bu bilgisayarın gücünü ortaya koyuyor. Oyun dünyasında geçirdiğim saatlerde hiçbir performans sorunu yaşamadım.

MUX Switch Teknolojisi: MUX Switch teknolojisi, harici ve dahili ekran kartları arasında geçiş yapmayı oldukça basit hale getiriyor. Hem performans hem de enerji tasarrufu konusunda bana büyük bir özgürlük sağladı.

İşlemci Performansı:Intel'i size anlatmama gerek yok sanırım, G870'in performansında belirleyici bir rol oynuyor. Hem oyunlarda hem de iş amaçlı kullanımlarda yüksek performans elde etmek mümkün. Intel'in hibrit mimarisi, pil ömrünü uzatma konusunda da başarılı.

Tasarım ve Taşınabilirlik: biraz ağır arkadaşlar, arka tasarımı ne kadar guzel olsa da arkadakı alt kısımda bulunan turuncu çıkış beni pek memnun etmedi.

Soğutma Sistemi: 89 fan bıçağına sahip Turbo fanlar, etkili bir soğutma sağlıyor. İsteğe bağlı Turbo fan modu, performans gerektiren işlerde fan hızını kişiselleştirmeme olanak tanıyor. Bu özellik, bilgisayarın uzun süre yüksek performansla çalışmasını sağlıyor. Fakat Center bu konuda size fanları tamamen yönetme özgürlüğü tanımıyor yanı sadece normal-Max mod arasında tek tuşla geçip gidebiliyorsunuz bu eksi olarak alınır mı? Orası öznel bir yaklaşım o yüzden bunu eksılere eklemeyeceğim

Kasa: ne kadar leke tutmasada klavyede izler kalabiliyor o yüzden arada bir temizlik yapılmasını öneririm.

Depolama:2 adet1 TB M.2 NVMe PCI-e 4.0 ile geniş depolama alanı sunuyor bizlere fakat artık 2 TB geçme zamanı geldi sanırım.

Beğenmediğim Taraflar:
•Öncelikle BIOS çok eski onu ilk eksimiz olarak alalım :) Sanki eski bir şirket bilgisayarı hissiyatı verdi bu konuda Casper titiz davranmamış.
  • RGB Aydınlatma Kontrolü: Casper bu konuda biraz sorumsuz davranmış arada Control Center'dan belirlediğim renk dışında renkler beni karşılıyor çok büyük bir sorun değildi fakat canımı sıktı
  • Şarj Süresi: Bu sisteme koydukları 4cell 61Whr epey yetersiz kaldı yani şarjsız kullanım tavsiyem değildir :)
  • 2, 5 kiloluk bir ağırlığı var, sık gezen birisiyseniz gözden kaçırmamanız gereken bir detay :)
sonuç
Benim açımdan güzel makine ben özelleştirerek Şu özelliklerde aldım;
  • 12. Nesil Intel Core i7 12650H İşlemci
  • NVIDIA® GeForce® RTX4060 8 GB 128 Bit GDDR6
  • 32 GB DDR4
    Benı çok memnun etti ben 35 bın bandında almıştım bu ozellıklere bu fıyatlar gerçekten nadir bulunur. Alınacak F/P urunlerınden alınması ve kullanılması gereken bir diz üstü
Oyunlardaki FPS değerleri;
RDR2(Ultra ayarlar);
50 ila 70 FPS arası
Sekiro™: Shadows Die Twice(Ultra ayarlar); 60-70 FPS arası
GTA V (Ultra ayarlar); 130-150 FPS arası
CS2(Ultra ayarlar); 250-200 arası

CPU GPU kullanımı ıdare eder arkadaşlar.

Son düzenleme:
G911 kasa Excalibur kullanıcısı olarak katılıyorum. Abarttıkları kadar sorunlu bir cihaz değil.
2 dezavantajı var; şarjı uzun süre gitmiyor(en azından bendeki G911 kasa) bir diğeri de fanı ASUS ROG gibi modellere göre biraz sesli çalışıyor. Bunlar dışında F/P.
Eğer aynı özelliklerde olan başka bir laptopla arasında fiyat farkı varsa düşünmeden bunu(Excalibur) alın. Ha benim param var diyorsanız direkt MSI, ASUS alabilirsiniz.

G911 kasa Excalibur kullanıcısı olarak katılıyorum. Abarttıkları kadar sorunlu bir cihaz değil.
2 dezavantajı var; şarjı uzun süre gitmiyor(en azından bendeki G911 kasa) bir diğeri de fanı ASUS ROG gibi modellere göre biraz sesli çalışıyor. Bunlar dışında F/P.
Eğer aynı özelliklerde olan başka bir laptopla arasında fiyat farkı varsa düşünmeden bunu(Excalibur) alın. Ha benim param var diyorsanız direkt MSI, ASUS alabilirsiniz.

G911 de fiyat performans ürünü fakat bazı kullanıcılar için alınması güç bir kasa. G870 onlara olanak sağlayacaktır.

Paneli ortalama hatta ortalama altı denebilir. Nasıl göz alıcı bir deneyim sundu merak ettim. Aynı zamanda inceleme çok sığ kalmış. Cinebech testi, FurMark testi, birkaç oyun testi koysanız iyi olurdu. 35k bandında daha iyi özelliklerde daha iyi cihazlar bulunabiliyor. Zaten cihaz yüksek performans moduna alınmadıkça limitli(işlemci tam performans veremiyor.) Ve yüksek performans modunda da GPU 80 dereceleri geçiyor RDR2 gibi oyunlarda. Soğutmayı test ederken ne kadar watt çektiğine de bakmanız lazım. Profilimde bir test paylaşmıştım. Cihazı teste soktuğumda(yüksek performans modu.) Limitlerden kurtuldum fakat thermal thorttle yedim bu kez(83 Watt'ta ve daha düşük bir işlemci olan i5 12450H'da.) Cihaz gerçekten söylendiğini gibi sesli ayrıca. Yine profilimdeki paylaştığım gibi, ofis modunda, %1 kullanım değerlerinde dahi 3000 RPM civarında fan açıyor cihaz. Direkt paylaşayım hatta ss'leri.

Benim param var diyorsanız direkt MSI, ASUS alabilirsiniz.

Bu bütçelerde MSI'ın ASUS'un kendine hayır yok maalesef.

Dosya Ekleri

• downloadfile-8.png
    downloadfile-8.png
    1,4 MB · Görüntüleme: 37
  • downloadfile-6.png
    downloadfile-6.png
    406 KB · Görüntüleme: 41
Paneli ortalama hatta ortalama altı denebilir. Nasıl göz alıcı bir deneyim sundu merak ettim. Aynı zamanda inceleme çok sığ kalmış. Cinebech testi, FurMark testi, birkaç oyun testi koysanız iyi olurdu. 35k bandında daha iyi özelliklerde daha iyi cihazlar bulunabiliyor. Zaten cihaz yüksek performans moduna alınmadıkça limitli(işlemci tam performans veremiyor.) Ve yüksek performans modunda da GPU 80 dereceleri geçiyor RDR2 gibi oyunlarda. Soğutmayı test ederken ne kadar watt çektiğine de bakmanız lazım. Profilimde bir test paylaşmıştım. Cihazı teste soktuğumda(yüksek performans modu.) Limitlerden kurtuldum fakat thermal thorttle yedim bu kez(83 Watt'ta ve daha düşük bir işlemci olan i5 12450H'da.) Cihaz gerçekten söylendiğini gibi sesli ayrıca. Yine profilimdeki paylaştığım gibi, ofis modunda, %1 kullanım değerlerinde dahi 3000 RPM civarında fan açıyor cihaz.

Hocam F/P urunune gore goz alıcı geldi yanlışım olduysa affola. Oyun testlerını eklememem ise benim hatam.

Paneli ortalama hatta ortalama altı denebilir. Nasıl göz alıcı bir deneyim sundu merak ettim. Aynı zamanda inceleme çok sığ kalmış. Cinebech testi, FurMark testi, birkaç oyun testi koysanız iyi olurdu. 35k bandında daha iyi özelliklerde daha iyi cihazlar bulunabiliyor. Zaten cihaz yüksek performans moduna alınmadıkça limitli(işlemci tam performans veremiyor.) Ve yüksek performans modunda da GPU 80 dereceleri geçiyor RDR2 gibi oyunlarda. Soğutmayı test ederken ne kadar watt çektiğine de bakmanız lazım. Profilimde bir test paylaşmıştım. Cihazı teste soktuğumda(yüksek performans modu.) Limitlerden kurtuldum fakat thermal thorttle yedim bu kez(83 Watt'ta ve daha düşük bir işlemci olan i5 12450H'da.) Cihaz gerçekten söylendiğini gibi sesli ayrıca. Yine profilimdeki paylaştığım gibi, ofis modunda, %1 kullanım değerlerinde dahi 3000 RPM civarında fan açıyor cihaz. Direkt paylaşayım hatta SS'leri.

Ben 34K verip almıştım G911 kasa Excalibur'u.
i7 13700HX
RTX 4060
32 GB DDR5 RAM
165Hz
2560x1600
QHD
Aynı özelliklerde diğer markalar o zaman 48k civarından başlıyordu, bütçem oralara çıkmadığı için bunu aldım. Çıksaydı direkt ASUS ROG STRIX alırdım.
Ayrıca üstteki yazdıklarınız da doğru GTA da 82-83 işlemci sıcaklığ, 75-78 arası ekran kartı sıcaklığı oluyordu.

Ben 34K verip almıştım G911 kasa Excalibur'u.
i7 13700HX
RTX 4060
32 GB DDR5 RAM
165Hz
2560x1600
QHD
Aynı özelliklerde diğer markalar o zaman 48k civarından başlıyordu, bütçem oralara çıkmadığı için bunu aldım. Çıksaydı direkt ASUS ROG STRIX alırdım.
Ayrıca üstteki yazdıklarınız da doğru GTA da 82-83 işlemci sıcaklığ, 75-78 arası ekran kartı sıcaklığı oluyordu.

Siz güzel fiyata almışsınız ancak genel olarak Excalibur rakiplerinden bu kadar ucuza satılmıyor. Daha ağır oyunlarda sıcaklıklar ne durumda oluyor?

Siz güzel fiyata almışsınız ancak genel olarak Excalibur rakiplerinden bu kadar ucuza satılmıyor. Daha ağır oyunlarda sıcaklıklar ne durumda oluyor?

RDR2 gibi oyunlarda sıcaklıklar artabiliyor 82 83 civarını gordum fakat fanları Turbo modda çalıştırdıgınız zaman 70-75 sevıyelerıne gerılıyor. 870 modelınde.

Evet şu an kullandığım cihazın güncel fiyatı 50-52K arası, bu fiyata alınır mı? Şahsen ben almam. Hocam sorun ısınması değil çünkü gerçekten güçlü bir soğutma sistemi koymuşlar fakat bu soğutma sistemi son ayarlarda baş ağrıtıyor aşırı yüksek sesli. Ben genelde yazılım işlerinde kullandığım için sesli değil ama oyunlarda falan fan sesi çok yükseliyor.

Geri
Yukarı