Excalibur G870 incelemesi

Forumda kalitesiz iç malzeme yorumlarını çok gördüm çabuk ısınıyor gurultulu vesaire deneyımlemıs biri olarak Yaklaşık 7 aydır kullandığım Excalibur G870 modelini ve sizlerle bu süreçte edindiğim deneyimleri paylaşmak istiyorum.
Öncelikle belirtmeliyimki BIOS surumu gerçekten ciddi anlamda çok eski ilk gördüğümde idae edecek olsam da şans vermeye devam ettim.
Ses konusunda benı şaşırttı klavye sesı rahatsız edecek şekilde değil Soğutmaya ayrı olarak değineceğim.

Ekran Deneyimi: G870'in 15.6 inç boyutundaki FHD IPS paneli, F/P ürününe göre gerçekten göz alıcı bir deneyim sundu bana. 144Hz yenileme hızı, oyunlarda akıcı bir performans sağladı, IPS teknolojisi sayesinde renk doğruluğu ve geniş görüş açıları ile çalışırken veya eğlence amaçlı içerik tüketirken kesintisiz bir keyif sundu. Özellikle fotoğraf düzenleme işlerimde bu özellikten büyük ölçüde faydalandım.

Ekran Kartı Performansı: NVIDIA RTX 40 serisi ekran kartı, beklentilerimin ötesinde bir performans sunuyor. Oyunlardaki detaylar, grafik işlemler ve yapay zeka özellikleri, bu bilgisayarın gücünü ortaya koyuyor. Oyun dünyasında geçirdiğim saatlerde hiçbir performans sorunu yaşamadım.

MUX Switch Teknolojisi: MUX Switch teknolojisi, harici ve dahili ekran kartları arasında geçiş yapmayı oldukça basit hale getiriyor. Hem performans hem de enerji tasarrufu konusunda bana büyük bir özgürlük sağladı.

İşlemci Performansı:Intel'i size anlatmama gerek yok sanırım, G870'in performansında belirleyici bir rol oynuyor. Hem oyunlarda hem de iş amaçlı kullanımlarda yüksek performans elde etmek mümkün. Intel'in hibrit mimarisi, pil ömrünü uzatma konusunda da başarılı.

Tasarım ve Taşınabilirlik: biraz ağır arkadaşlar, arka tasarımı ne kadar guzel olsa da arkadakı alt kısımda bulunan turuncu çıkış beni pek memnun etmedi.

Soğutma Sistemi: 89 fan bıçağına sahip Turbo fanlar, etkili bir soğutma sağlıyor. İsteğe bağlı Turbo fan modu, performans gerektiren işlerde fan hızını kişiselleştirmeme olanak tanıyor. Bu özellik, bilgisayarın uzun süre yüksek performansla çalışmasını sağlıyor. Fakat Center bu konuda size fanları tamamen yönetme özgürlüğü tanımıyor yanı sadece normal-Max mod arasında tek tuşla geçip gidebiliyorsunuz bu eksi olarak alınır mı? Orası öznel bir yaklaşım o yüzden bunu eksılere eklemeyeceğim

Kasa: ne kadar leke tutmasada klavyede izler kalabiliyor o yüzden arada bir temizlik yapılmasını öneririm.

Depolama:2 adet1 TB M.2 NVMe PCI-e 4.0 ile geniş depolama alanı sunuyor bizlere fakat artık 2 TB geçme zamanı geldi sanırım.

Beğenmediğim Taraflar:
•Öncelikle BIOS çok eski onu ilk eksimiz olarak alalım :) Sanki eski bir şirket bilgisayarı hissiyatı verdi bu konuda Casper titiz davranmamış.
  • RGB Aydınlatma Kontrolü: Casper bu konuda biraz sorumsuz davranmış arada Control Center'dan belirlediğim renk dışında renkler beni karşılıyor çok büyük bir sorun değildi fakat canımı sıktı
  • Şarj Süresi: Bu sisteme koydukları 4cell 61Whr epey yetersiz kaldı yani şarjsız kullanım tavsiyem değildir :)
  • 2, 5 kiloluk bir ağırlığı var, sık gezen birisiyseniz gözden kaçırmamanız gereken bir detay :)
sonuç
Benim açımdan güzel makine ben özelleştirerek Şu özelliklerde aldım;
  • 12. Nesil Intel Core i7 12650H İşlemci
  • NVIDIA® GeForce® RTX4060 8 GB 128 Bit GDDR6
  • 32 GB DDR4
    Benı çok memnun etti ben 35 bın bandında almıştım bu ozellıklere bu fıyatlar gerçekten nadir bulunur. Alınacak F/P urunlerınden alınması ve kullanılması gereken bir diz üstü
Oyunlardaki FPS değerleri;
RDR2(Ultra ayarlar);
50 ila 70 FPS arası
Sekiro™: Shadows Die Twice(Ultra ayarlar); 60-70 FPS arası
GTA V (Ultra ayarlar); 130-150 FPS arası
CS2(Ultra ayarlar); 250-200 arası

CPU GPU kullanımı ıdare eder arkadaşlar.

Son düzenleme:
Nitro 16 serisine yönelmek daha mantıklı fiyat performans ürünler Nitro serileri hem daha kaliteli Acer Casper markasına nazaran soğutma sismtemi sıvı metal Max TDP bence Nitro 16.

Madem inceleme yapıyorsunuz şu konulara iki üç resim koyun da adam gibi görelim neymiş ne değilmiş. Düz yazı yazıp inceleme yaptım diye konuşmayın. Ne ürünün kendisinin fotoğrafı var ne oyun FPS sıcaklık fotoğrafları var. Fotoğraf talep ediyorum fotoğraf!

38k ya daha iyisi var yav ne

Madem inceleme yapıyorsunuz şu konulara iki üç resim koyun da adam gibi görelim neymiş ne değilmiş. Düz yazı yazıp inceleme yaptım diye konuşmayın. Ne ürünün kendisinin fotoğrafı var ne oyun FPS sıcaklık fotoğrafları var. Fotoğraf talep ediyorum fotoğraf!

Tabii ki eksikliğimden dolayı özür dilerim.
Cihaz;

1702040889678.jpeg

1702040899853.jpeg

1702040917478.jpeg

1702040936920.jpeg

1702040951794.jpeg

1702040971611.jpeg

1702040873563.jpeg

GPU ve CPU sıcaklık değerleri
RDR2;

1702041429938.png

1702041454432.png

Nasıl göz alıcı bir deneyim sundu merak ettim.

Göz alıcı bir deneyim abartı olmuş.

Aynı zamanda inceleme çok sığ kalmış. Cinebech testi, FurMark testi.

i5 12450H Cinebench'te multi score olarak 10600'ü gördüm şans eseri genelde 9600 kusur çıkıyor ama görüntüsünü almadığım için paylaşamıyorum o sonucu görmek isterseniz tekrar yapabilirim elimde bulunan görseli paylaştım. Single skoru da 1593 çıkıyor genelde. FurMark test sonuçları güzel çünkü RTX 4060 ısınan bir kart değil soğutması çok iyi zaten 3D mark sonucu ise şu şekilde bundan pek bir şey anlamadım.

GPU 3D.png

Cinebench.png

i7'nin daha yüksek çıkar ama time Spy'de thortting yediği için işlemci onda kötü bir sonuç çıkıyor bu yüzden Cinebench skorunu baz almak daha iyi oluyor. Timespy'da Max 95 derece gördü işlemci yani soğutması bir tık sıkıntı CPU için. Oyunlarda genelde 80 84 veya 88'lerde gezer ama 95'lerde gezerse CPU ömrü kısa olur muhtemelen. Witcher 3 Next gen Full ayarlarda 84'lere çıkıyor sürekli sonra geri iniyor CPU %60 veya %70 gibi değerlerde kullanılmasına rağmen %100'de Allah korusun artık.

FurMark test sonuçları güzel çünkü RTX 4060 ısınan bir kart değil soğutması çok iyi zaten 3D mark sonucu ise şu şekilde bundan pek bir şey anlamadım.

Burada yanlış söylemişim ekran kartı 80 derecelerde geziyor 11 dakikalık bir furmak sonucunda bazen Max 83 dereceyi gördüm ama genelde 80 dereceye sabitliyor. Sorunlu bir değer değil CPU'ya göre bu da işte işlemci ağırlıklı oyunlarda bir tık sorun olabilir demek.

Forumda kalitesiz iç malzeme yorumlarını çok gördüm çabuk ısınıyor gurultulu vesaire deneyımlemıs biri olarak yaklaşık 7 aydır kullandığım Excalibur G870 modelini ve sizlerle bu süreçte edindiğim deneyimleri paylaşmak istiyorum.
Öncelikle belirtmeliyimki BIOS surumu gerçekten ciddi anlamda çok eski ilk gördüğümde idae edecek olsam da şans vermeye devam ettim.
Ses konusunda benı şaşırttı klavye sesı rahatsız edecek şekilde değil soğutmaya ayrı olarak değineceğim.

ekran deneyimi: G870'in 15.6 inç boyutundaki FHD IPS paneli, F/P ürününe göre gerçekten göz alıcı bir deneyim sundu bana. 144Hz yenileme hızı, oyunlarda akıcı bir performans sağladı, IPS teknolojisi sayesinde renk doğruluğu ve geniş görüş açıları ile çalışırken veya eğlence amaçlı içerik tüketirken kesintisiz bir keyif sundu. Özellikle fotoğraf düzenleme işlerimde bu özellikten büyük ölçüde faydalandım.

ekran kartı performansı: NVIDIA RTX 40 serisi ekran kartı, beklentilerimin ötesinde bir performans sunuyor. Oyunlardaki detaylar, grafik işlemler ve yapay zeka özellikleri, bu bilgisayarın gücünü ortaya koyuyor. Oyun dünyasında geçirdiğim saatlerde hiçbir performans sorunu yaşamadım.

MUX Switch teknolojisi: MUX Switch teknolojisi, harici ve dahili ekran kartları arasında geçiş yapmayı oldukça basit hale getiriyor. Hem performans hem de enerji tasarrufu konusunda bana büyük bir özgürlük sağladı.

işlemci performansı:Intel'i size anlatmama gerek yok sanırım, G870'in performansında belirleyici bir rol oynuyor. Hem oyunlarda hem de iş amaçlı kullanımlarda yüksek performans elde etmek mümkün. Intel'in hibrit mimarisi, pil ömrünü uzatma konusunda da başarılı.

tasarım ve taşınabilirlik: biraz ağır arkadaşlar, arka tasarımı ne kadar guzel olsa da arkadakı alt kısımda bulunan turuncu çıkış beni pek memnun etmedi.

soğutma sistemi: 89 fan bıçağına sahip Turbo fanlar, etkili bir soğutma sağlıyor. İsteğe bağlı Turbo fan modu, performans gerektiren işlerde fan hızını kişiselleştirmeme olanak tanıyor. Bu özellik, bilgisayarın uzun süre yüksek performansla çalışmasını sağlıyor. Fakat Center bu konuda size fanları tamamen yönetme özgürlüğü tanımıyor yanı sadece normal-Max mod arasında tek tuşla geçip gidebiliyorsunuz bu eksi olarak alınır mı? Orası öznel bir yaklaşım o yüzden bunu eksılere eklemeyeceğim.

kasa: ne kadar leke tutmasada klavyede izler kalabiliyor o yüzden arada bir temizlik yapılmasını öneririm.

depolama:2 adet1 TB M.2 NVMe PCI-e 4.0 ile geniş depolama alanı sunuyor bizlere fakat artık 2 TB geçme zamanı geldi sanırım.

beğenmediğim taraflar:
•Öncelikle BIOS çok eski onu ilk eksimiz olarak alalım :) sanki eski bir şirket bilgisayarı hissiyatı verdi bu konuda Casper titiz davranmamış.
  • RGB aydınlatma kontrolü: Casper bu konuda biraz sorumsuz davranmış arada Control Center'dan belirlediğim renk dışında renkler beni karşılıyor çok büyük bir sorun değildi fakat canımı sıktı.
  • Şarj süresi: Bu sisteme koydukları 4cell 61whr epey yetersiz kaldı yani şarjsız kullanım tavsiyem değildir :)
  • 2, 5 kiloluk bir ağırlığı var, sık gezen birisiyseniz gözden kaçırmamanız gereken bir detay :)
sonuç
Benim açımdan güzel makine ben özelleştirerek şu özelliklerde aldım;
  • 12. nesil Intel Core i7 12650H işlemci.
  • NVIDIA® GeForce® RTX4060 8 GB 128 bit GDDR6.
  • 32 GB DDR4.
    Benı çok memnun etti ben 35 bın bandında almıştım bu ozellıklere bu fıyatlar gerçekten nadir bulunur. Alınacak F/P urunlerınden alınması ve kullanılması gereken bir diz üstü.
oyunlardaki FPS değerleri;
RDR2(Ultra ayarlar);
50 ila 70 FPS arası.
sekiro™: Shadows die twice(Ultra ayarlar); 60-70 FPS arası.
GTA V (Ultra ayarlar); 130-150 FPS arası.
CS2(Ultra ayarlar); 250-200 arası.

CPU GPU kullanımı ıdare eder arkadaşlar.

İnceleme fena değil ama bende yapmak istiyorum bir tane senin gibi ama daha çok görsellerle anlattığım buna benzer bir inceleme ancak daha 1 ay falan oldu alalı yeterli bir süre değil tecrübe anlatmak için o yüzden artık ne zamana nasip olursa. Şu anlık işlemcimin 90 dereceleri görmesi harici sorunum yok gibi bir şey. İşlemciyi %100 kullandığımda dereceler 90 dereceye dayanıyor. Fan sesi evet biraz fazla ama benchmark skorları normal çıkıyor. Ayrıca Control Center'da benim belirlediğim renkler harici bir renk çıkmıyor RGB kontrolünde o sizin elinizdeki cihaza özel ya da ileriki aylarda bende de çıkacak. i7 ve 4060 ikilisi güzel olmuş inşallah uzun ömürlerde iyi günlerde kullanırsınız laptopunuzu, gönlünüzce süre dayanır inşallah.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı