Excalibur G900 pil ömrünü uzatmak mümkün mü?

EgeMensan

Kilopat
Daha fazla  
Merhaba, Casper Excalibur G900 aldım. Haftanın 3 günü evde 2 günü dışarıda olmak üzere bir işte çalışıyorum. Evde olduğum zamanlar RTX3060 ekran kartını kullanmak istediğimden dolayı sürekli şarjda bırakmak zorunda kalıyorum ve şarjın ömrünü bitiriyorum. Pili çıkaramıyorum. Bana önerebileceğiniz bir çözüm var mıdır acaba?

Merhaba, Casper Excalibur G900 aldım. Haftanın 3 günü evde 2 günü dışarıda olmak üzere bir işte çalışıyorum. Evde olduğum zamanlar RTX3060 ekran kartını kullanmak istediğimden dolayı sürekli şarjda bırakmak zorunda kalıyorum ve şarjın ömrünü bitiriyorum. Pili çıkaramıyorum. Bana önerebileceğiniz bir çözüm var mıdır acaba?

Ne kadar az batarya kullanırsan batarya ömründen o kadar az gider diye biliyorum. Ben laptop ile oyun oynarken şarj 100'deyken prize takılı oynuyorum normal kullanımda da parlaklığı falan düşürüyorum pil tasarrufuna alıp öyle kullanıyorum yaptıklarım doğru mu bilmiyorum beni de bilgilendirirseniz sevinirim.

Oyun laptopları prizde kullanılmak üzere üretilir. Kullanımınız gayet doğal ve normal. Hiçbir şey yapmanıza gerek yok ek olarak.

Laptopların genel kaderi bu şekilde yapılabilecek pek bir şey yok. Lenovo'nun uygulamasında pil korumak için bir ayar vardı onu açınca şarja takılıyken 50-60 arası bir şarjda sabit tutuyordu daha yukarıya çıkmıyordu, bu sayede pil ömrünü uzattığını belirtiyordu. Diğer markaların uygulamasında var mı bilmiyorum.

Merhaba, ikinci el oyuncu dizüstü bilgisayarlarına bakarsanız çoğunun batarya ömrü düşük veya bitiktir. Genel olarak sebebi kullanıcılarının sürekli olarak cihazı daha yüksek performans almak için prizde kullanırlar. Batarya sağlığı için cihazın haftada en az iki defa şarj ve deşarj işlemi uygulanması gereklidir ki batarya diri kalabilsin. Yani şarjı full yaptıktan sonra prizden çıkartıp Windows düşük şarj uyarı verdikten sonra tekrardan şarj etmeniz gerekli. Bazıları sürekli prizde kullanmanın batarya sağlığına iyi geldiğini bahsetmektedir bu tamamen yanlış bir bilgidir.
Yapılan diğer bir yanlış da bataryası çıkarılabilen cihazın bataryasını çıkartıp sürekli bataryasız kullanmak. Köşede kalan batarya şarj ve deşarj işlemini görmediği için zamanla ömrünü yitirmektedir. En doğru yöntem batarya takılı şekilde haftada en az 2 defa şarj deşarj işlemi yaparsanız diğer günlerde prize takılı kullanabilirsiniz tam performans için.

Geri
Yukarı