Excalibur laptopa 120W adaptör yeterli mi?

Casper Excalibur g770.1140-8EL0t-b Intel Core i5 11400h 8 GB 500GB SSD RTX3050 Ti​

Hocam şöyle bir şey?

@bbq1 , aynı sorundan dolayı çok fazla konu açılmıştı burada. BIOS'tan "Battery Boost" özelliğini kapatıp sitede verilen yeni BIOS güncellemesini yapınca şarj azalma sorununu düzeltenler var.

Ayrıca adaptöre para verip almadan önce denemeniz daha iyi olur. Eğer cihaz içerisindeki elektronik sistem 120W için dizayn edilmişse boşa para vermiş olursunuz. Ve son olarak 120W adaptör sizin bilgisayarınızın özellikleri için yetersiz kalıyor.

@bbq1 , aynı sorundan dolayı çok fazla konu açılmıştı burada. BIOS'tan "Battery Boost" özelliğini kapatıp sitede verilen yeni BIOS güncellemesini yapınca şarj azalma sorununu düzeltenler var.

Ayrıca adaptöre para verip almadan önce denemeniz daha iyi olur. Eğer cihaz içerisindeki elektronik sistem 120W için dizayn edilmişse boşa para vermiş olursunuz. Ve son olarak 120W adaptör sizin bilgisayarınızın özellikleri için yetersiz kalıyor.
aynen öyle adaptörden çalmışlar :D 180w almayı düşünüyorum

3 sene önce aldığım Monster laptopun adaptörü bile 180W :D
:(

biostan nasıl kapatabilirim battery boostu kapatmamı tavsiye eder misiniz zarar verir mi acaba

BIOS'tan nasıl kapatabilirim battery boostu, kapatmamı tavsiye eder misiniz?
Benim bilgisayarda o özellik olmadığı için yerini tam bilmiyorum fakat F2 ile BIOS'a girdiğinizde tüm menüleri dolaşın, görürsünüz. Hem açık hem de kapalı şekilde ikisini de deneyimleyin, hangisi sizin için uygunsa onu kullanın. Açık veya kapalı sisteme bir zararı olmaz, zararı olan bir ayarı kolay ulaşılan br yere özellikle dizüstü bilgisayarlarda koymazlar.

Yukarıda da dediğim gibi aynı bilgisayara, aynı özelliklere sahip birkaç kişinin çözüme ulaştığı konular forumda mevcut. Araştırma yapın, keşfedin.

Bana verilen cevap şunlar
1) Paylaştığınız durum cihaz özelliğidir. Battery Boost, yüksek performans moduna ek olarak belirli süre ek performans sağlanması için adaptör takılı olsa dahi cihazın batarya üzerinden güç tüketmesine izin vermektedir. Dolayısıyla bu durumlarda battery boost devrede iken batarya şarj seviyesi zamanla azalacaktır. Bu özellik, batarya sağlığını korumak için sürekli açık tutulamaz, batarya seviyesi 50%’ye düştüğünde otomatik devre dışı kalır 60% seviyesinde otomatik tekrar aktifleşir. Özellik kapalı konumda iken cihaz normal güç tüketim modlarında çalışmaya devam edecektir. Ekstra güç kullanmayacaktır.
2) Ürünün Battery boost özelliği dir. Ürünlerden daha iyi perfonmas alması için bir özelliktir. Batarya %50 altına inmez arıza değildir.

Benim bilgisayarda o özellik olmadığı için yerini tam bilmiyorum fakat F2 ile BIOS'a girdiğinizde tüm menüleri dolaşın, görürsünüz. Hem açık hem de kapalı şekilde ikisini de deneyimleyin, hangisi sizin için uygunsa onu kullanın. Açık veya kapalı sisteme bir zararı olmaz, zararı olan bir ayarı kolay ulaşılan br yere özellikle dizüstü bilgisayarlarda koymazlar.

Yukarıda da dediğim gibi aynı bilgisayara, aynı özelliklere sahip birkaç kişinin çözüme ulaştığı konular forumda mevcut. Araştırma yapın, keşfedin.
Ben çok baktım da bulamadım ne yazık ki

Geri
Yukarı