"Exploit" için uygun Türkçe karşılık

Makaleler
20
Yer
Nordschleife
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Sevdiğim bir programın Türkçeleştirimesinde katkıda bulunuyorum. "Exploit" kavramı için düzgün bir Türkçe karşılık bulamadım. Çevirideki karşılıkları aradığım karşılıklar değil, uymuyorlar. Kullanıldığı nokta veya istenen anlam ise "Jailbreak gibi bir konsolun yazılımına girmeyi/yönetici hakları elde etmeyi sağlayan açık." olarak tanımlayabilirim. @SideWinder, başta havacılık ve yarı iletken olmak üzere teknoloji ile çok ilgilendiği için ve İngilizcesi iyi olduğu için yardım edeceğini düşünüyorum. Şimdiden herkese teşekkür ediyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
İki anlamı var aslında.

Kelime anlamı olarak, genellikle sömürmek ya da kötü amaçlar için faydalanmak anlamına gelir.

"To use someone or something unfairly for your own advantage"

Bir diğer anlamı ise bilgisayar bilimlerinde karşımıza çıkar. Bilgisayar sistemlerindeki bir açık, hata ya da script hatası yerine kullanılır.

Jalibeak için 2. anlam iş görecektir sanırım. Tam metni ya da kullanıldığı cümleyi atarsan, daha fazla yardımcı olabilirim.

Normal anlamından bağımsız teknik anlamını soruyorsun herhalde. Örneğin senin bilgisayarında bir açık var. Ben bu açığı kullanarak senin bilgisayarında yetki sahibi oluyorum. Bu benim yaptığım durum exploit ile açıklanıyor.

Kelime anlamıyla da bağdaşıyor açıkçası. ''Kendi çıkarına kullanmak.''

Çeviri sorarken lütfen çevrilecek cümleyi de yazın... Böyle sorulmaz soru.

@SideWinder, kod içindeki anlam tam istediğimi karşılıyor. Benim sormak istediğim ise Türkçe'de bunun karşılığı tek bir kelime var mı? Bu arada yanlış anlaşıldım sanırım, okuduğumda ben de kelime değil de cümle anladım. Kusura bakmayın.

Yeni konular

Geri
Yukarı