F-35 ambargosunun ardından: Yerli savaş jeti projesine devlet desteği

ABD yönetiminin, Rahip Andrew Brunson’ın tutukluluğunu gerekçe göstererek Türkiye’ye F-35 savaş uçaklarının teslimatını engellemeye yönelik kararı konuşulurken, yerli savaş uçağı projesini hızlandıracak adım atıldı. Habertürk muhabiri Fırat Tur'un haberine göre TUSAŞ/TAI’nin gerçekleştireceği milli muharip savaş uçağı projesine önemli devlet desteği sağlayacak karar Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla bugünkü Resmi Gazete’de yayımlandı.

Habere göre verilecek destekler şöyle:

1516473448_n4pbuk.jpg

Ankara’da yapılacak olan milli muharip uçak üretim tesisi yatırımına proje bazlı devlet desteği verilecek. 5 milyar 659 milyon 670 bin TL sabit yatırım tutarıyla hayata geçirilecek proje 15 yıl içinde tamamlanacak. Bu süre yeterli olmazsa Sanayi ve Ticaret Bakanlığı tarafından yarısı kadar ek süre verilecek. Proje tamamlandığında TAI yılda 12 savaş uçağı üretecek. Proje için toplam 3 bin kişi istihdam edilecek. Bunlardan 300’ü nitelikli personel olacak.

Milli savaş uçağı yatırımı için önemli destekler sağlanacak. Proje KDV istisnası, gümrük vergisi muafiyeti, KDV iadesi, kurumlar vergisi indirimi, faiz ve kar payı desteği sağlanacak. 350 milyon TL’yi aşmamak koşuluyla enerji tüketim harcamalarının yüzde 50’si devlet tarafından karşılanacak.
Projede görev alacak nitelikli personel için 5 yıl süreyle asgari ücretin aylık brüt tutarının 20 katını geçmemek üzere personel desteği uygulanacak. Bu tutar azami 660 milyon TL olacak. Kredi kullanım tarihinden itibaren azami 10 yıl, 440 milyon TL’yi aşmamak üzere faiz desteği ve/veya kar payı desteği uygulanacak.

Kaynak: F-35 ambargosunun ardından: Yerli savaş jeti projesine devlet desteği

Son düzenleyen: Moderatör:
Biraz doğru ama karar verildiği an hemen fabrika açıp istihdam da yapılamıyor.
Emin ol bu uçak projesinden çok çok daha kolay kurulur bir motor fabrikası. İstihdam da bir o kadar kolay sağlanır. Motordan anlayan mühendis de çok, tekniker de çok, sanayide kalifiye eleman da çok. Bunu bireysel yapmaya çalışan insanlar bile var ama devlet prosedürleri gereği seri üretim izni almak imkansız.

Bu tarz projelerde ilk adımı devlet atmalıdır. Tıpkı nükleer santral(her ne kadar desteklemesem de) kurulması gibi. Bu tarz yatırımlar özel sektörün elinde mümkün değildir. Tamamen yerli olabilmesi için devlet tekelinde başlatılıp daha sonra yerli özel sektörün elinde özelleştirilmelidir. Cumhuriyetin ilk yıllarında yapabildik bunları. Sonrası malum.

Nuri Demirağ gibi bir adamı hiç ettik biz.

Şimdi böyle ayakları yere basmayan teknolojik sanayi atılım haberleri okuyunca sinirlenmemek elde değil.

Ben Türkiye'ye teslim edilmeyeceğini düşünmüyorum her ne kadar Türkiye'nin batıyla özellikle de Amerika ile arası eskisi gibi iyi olmadığı aşikar hatta ilerleyen zamanlarda daha da kötü de olabilir ama bu durum dünyada ki büyük resime baktığımızda hala doğu devletleri ile batı devletleri arasında bir rekabet olduğu gerçeğini değiştirmiyor ve batı bloğunda ki en önemli devletlerden bir tanesini Türkiye çünkü neredeyse tüm alanlarda bu devletlerden kötü olsak da askeri güç açıdan çok güçlüyüz aynı zamanda doğu ile aradaki tamponu oluşturan ülkeyiz. Bu yüzden bu tarz ciddi bir yaptırımın özellikle de askeri bir yaptırımı göze alabileceklerini düşünmüyorum.

Devlet benim, devlet sensin, devlet biziz. İktidar değişir ama T.C. Devleti bakidir. Devlete düşman olmaktan vazgeçin. Yapıcı eleştiri, gerçek eleştiridir. Oturduğunuz yerden eleştirmekle olmuyor; bu forumdaki herkes ben Atatürkçüyüm diye geçinir. %90'ınız yanından bile geçmiyorsunuz. Oturduğunuz yerden bir şeyleri eleştirmenin, karalamanın peşindesiniz.

Bu iktidar yapamaz belki ama ben yaparım. Biz yaparız. Beraber yapmalıyız. Türkiye'nin, Türk'ün Türk'ten başka dostu yok. Olmadı. Bu projeler hayata geçmeli ve geçecek de bugün değilse yarın. Devletimizin mali destek sunması, sonunda bir şeyleri 'Artık yapmalıyım' düşüncesi ile hayata geçirmek istemesi umut verici.

Belki de milleti ayrıştıran, ötekileştiren kendileri olduğu içindir, bu kadar kin. Kafalarına göre vatan haini, terörist diye yaftalayan, terbiye etmeye çalışanlardadır sorun. Ben bunu şuna benzetiyorum. Bir baba, bir evladını eziyor, bağırarak, döverek terbiye etmeye çalışıyor, ötekileştiriyor, sonuçta ne oluyor? O evlat, babasına kin dolu hale geliyor, babası doğru öğütte de bulunsa artık onun gözünde her şey yanlıştır. Çünkü kin oluşmuştur, diğer evlat ise zaten uysaldır. Döverek terbiye edilmiştir. Böyle bir babanın yönettiği ailede huzur olmaz ise, bir cacık olmayacak ise, olmuyor ise. Kusura bakma bizim ülkemizden de bir cacık olmaz. Çünkü hep kindar insanlar oluşturulmuştur. Sürekli kavga halinde olan bir aile gibi. Benim hiç umudum yok açıkcası.

Ailenin babasının yönetimi yanlış ama yine de ailesini düşünüyordur ona sözümüz yok, belki kendisini paralıyordur lakin, o babanın yetiştirdiği çocuklardan bir halt olmayacaktır.:dikkatli:

Belki de milleti ayrıştıran, ötekileştiren kendileri olduğu içindir, bu kadar kin. Kafalarına göre vatan haini, terörist diye yaftalayan, terbiye etmeye çalışanlardadır sorun. Ben bunu şuna benzetiyorum. Bir baba, bir evladını eziyor, bağırarak, döverek terbiye etmeye çalışıyor, ötekileştiriyor, sonuçta ne oluyor? O evlat, babasına kin dolu hale geliyor, babası doğru öğütte de bulunsa artık onun gözünde her şey yanlıştır. Çünkü kin oluşmuştur, diğer evlat ise zaten uysaldır. Döverek terbiye edilmiştir. Böyle bir babanın yönettiği ailede huzur olmaz ise, bir cacık olmayacak ise, olmuyor ise. Kusura bakma bizim ülkemizden de bir cacık olmaz. Çünkü hep kindar insanlar oluşturulmuştur. Sürekli kavga halinde olan bir aile gibi. Benim hiç umudum yok açıkcası.

Ailenin babasının yönetimi yanlış ama yine de ailesini düşünüyordur ona sözümüz yok, belki kendisini paralıyordur lakin, o babanın yetiştirdiği çocuklardan bir halt olmayacaktır.:dikkatli:
Toplum ayrışmaya oy veriyorsa siyasetçinin ayrıştırıcı bir dil ve tutum kullanmasından daha normal bir şey olamaz burada suç toplumundur. Siyasetçi daha fazla nasıl oy alacaksa o şekilde davranır. Bu sadece siyasetle ilgili bir şey de değil. Bir futbol maçında ayrışma oluyor mu olmuyor mu? İngiltere ligi Türkiye'ye göre çok daha üst bir lig aynı zamanda daha popüler. İngiltere'de taraftarlar karışık oturup maç izlese ne olur Türkiye'de ne olur?

Toplum ayrışmaya oy veriyorsa siyasetçinin ayrıştırıcı bir dil ve tutum kullanmasından daha normal bir şey olamaz burada suç toplumundur. Siyasetçi daha fazla nasıl oy alacaksa o şekilde davranır. Bu sadece siyasetle ilgili bir şey de değil. Bir futbol maçında ayrışma oluyor mu olmuyor mu? İngiltere ligi Türkiye'ye göre çok daha üst bir lig aynı zamanda daha popüler. İngiltere'de taraftarlar karışık oturup maç izlese ne olur Türkiye'de ne olur?
Lakin kendi örneğimden yola çıkarak; Zaten dövülerek terbiye edilmiş evlat, babasına tapar, nasıl yönetirse yönetsin. Yani herkes haklı, aynı zamanda haksız. Paradoks. Bu paradokstan ise çıkış ne yazık ki yok. Daha yolu bulunamadı.

İngltere örneğinde ise, orası zengin parasal sıkıntısı olmayan huzurlu aile olarak görebilirsin.

Son düzenleme:
Devlet benim, devlet sensin, devlet biziz. İktidar değişir ama T.C. Devleti bakidir. Devlete düşman olmaktan vazgeçin. Yapıcı eleştiri, gerçek eleştiridir. Oturduğunuz yerden eleştirmekle olmuyor; bu forumdaki herkes ben Atatürkçüyüm diye geçinir. %90'ınız yanından bile geçmiyorsunuz. Oturduğunuz yerden bir şeyleri eleştirmenin, karalamanın peşindesiniz.

Bu iktidar yapamaz belki ama ben yaparım. Biz yaparız. Beraber yapmalıyız. Türkiye'nin, Türk'ün Türk'ten başka dostu yok. Olmadı. Bu projeler hayata geçmeli ve geçecek de bugün değilse yarın. Devletimizin mali destek sunması, sonunda bir şeyleri 'Artık yapmalıyım' düşüncesi ile hayata geçirmek istemesi umut verici.
Helal be ağzına sağlık. :D

"Türkün türk'ten başka dostu yoktur." cümlesi çok yanlış ve geri kalmışlığın belirtisidir.
Uluslararası ilişkilerde hiç kimse hiç kimsenin dostu değildir. Çıkar meselesi esastır. İttifaklar sadece ulusun faydası üzerine kurulur. Bu fayda ortadan kalktığında dostluk da biter. Dolayısıyla Türk'ten kasıt Türkiye vatandaşı ise cümlede yanlışlık yoktur.

Merak etmeyin ABD pastadan biraz daha pay almanın derdinde. Eğer uçakları vermez ise korkunç bir tazminat ödemek zorunda kalır.

Tebrik ederim.

İHA ve SİHA projeleri başarılı oldu ve aktif olarak üretilip kullanılıyor ama arkasında bir tecrübe ve birikim var.

İsrail'den ithal edilmiş İHAlar başarısız olunca Türkiye yerli İHA projelerini başlatmıştı uzun bir süre sonra başarı sağlandı. Türkiye'nin milli jetini üretmesi şu an mümkün olmayabilir fakat tohumları dikmeden yeşertemeyiz.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı