F-35 Sorunu

Eiesenhower

Hectopat
Yer
İstanbul
Malumunuz ABD ile giden kötü ilişkiler nedeni ile 3. Aşama üretici konumunda olduğumuz ve %7'lik kısmını bizim yaptığımız F-35leri teslim alamıyoruz. Ben bu krizin bir şekilde ileri ki zamanlarda aşılıp F-35'lerin hava kuvvetleri envanterine gireceğini düşünüyorum. Şu an genel olarak bakildiği zaman Hava Kuvvetleri envanteri cidden sıkıntılı bir durumda. MMU projesi ve yerli uçakların envantere girmesin en iyi ihtimal 2035 diye düşünüyorum. F-4 Phantom hala kullanan sayılı ülkelerdeniz 3 senelik ömürü kaldı 2024'e doğru tamamen envanterden kaldırılacağı tahmin ediliyor. F-16'lar 2030'a kadar idare edebilir ama sonrası? Jas 39 Gripen, Eurofighter gibi alternatifler düşünülüyor ama özellikle İsveç lilerin bize uçak vereceğini hiç sanmıyorum. (SU-35 alalım ya da herhangi rus uçağı alalım diyenleri ciddiye dahi alamıyorum.) Bu arada TCG Anadolu gemisinin rampası boş kaldı :( Krizin kaynağına bakarsak S-400 krizin ana kaynağı yani seneler boyunca NATO ülkelerindendan tedarik(kiralık) edilen Patriot'lar ve envanterimizde ki savaş uçakları ile senelerce hava sahamızı koruduk S-400 için F-35 + Cas yaptırımlarına değer mi diye düşünemeden edemiyor insan. Kaldı ki S-400 aldığın zaman tek başına çalışacak Nato radarlarına entegre edemeyeceksin. Yani bu S-400 konusunun ülkenin “Bağımsız Türkiye” ile nitelendirilmesi çok tuhaf. Yarın Ruslarla kötü olduğumuz zaman S-400 bakımları yedek parça vs tedarik edemeyiz yine bir bağımlılık ortada. Aksine Nato ile ilişkimizi zedeleyecek. Biraz forumun genel konusunun dışında bir konu oldu. Sizin bu konu hakkında ki görüşleriniz ve öneriliniz nedir? Güzel bir tartışma ve fikir alışverişinde bulunalım istiyorum.

NOT: Amaç siyasi değildir, konu milli güvenlik sorunudur. Lütfen siyasetsiz bir ortam olsun :)

Son düzenleyen: Moderatör:
Söylediklerinin çoğuna katılıyorum. Hava kuvvetlerimiz oldukça yaşlandı. F-35 gibi teknolojik bir uçak neredeyse yok, F-22 var sadece. Benim görüşüm S-400'leri aceleye getirdik. İlk olarak katmanlı bir hava savunma sistemi için milli projelerimizi tamamen bitirmeliydik. Ardından S-400 gibi genel koruma sağlayan ve geniş radar ağına sahip bir sistemi almalıydık. Uçak olarak şu an Jas-39 Gripen uçağı maliyet ve performans bakımından çok başarılı bir uçak ama senin de söylediğin gibi bize satacaklarını çok düşünmüyorum. Avrupalılar zaten kendileri hallediyorlar, aralarına bizi almazlar. Milli savaş uçağı 2030'dan önce hayal. Şu anda F-16'larımız operasyon, terör örgütleri ve harekatlardan dolayı yıpranmaya başlamış durumda. Aynı zamanda hava sahamız şakayla karışık Allah'a emanet durumda. Eğer havada bir savaş uçağımız olmasa açık hedef topraklarımız. Genel olarak bakarsak iki tarafta da ciddi eksiklerimiz var. Devlet biraz da ABD ile aramız bozuk olduğu için S-400'e yöneldi. İleri ki aylarda/yıllarda neler olacağını göreceğiz. Ben hangisini seçerdim diye sorarsanız F-35 derdim sanırsam. Sonuçta S-400 uçan kaçan her şeyi vurabilen bir sistem değil. Katmanlı hava savunma sistemi için yerli projelerimiz sonuçlanmaya başlıyor. Fakat uçak kısmında ise F-4'ler artık ömrünü tamamladı. Amfibi hücum gemimiz için dikine iniş-kalkış yapabilen bir uçak lazımdı fakat artık bir seçenek kalmadı. Rus uçakları alalım diyenler Rusların standartları ile Avrupa ülkelerinin standartlarının ne kadar farklı olduğunu bile bilmiyorlar. F-35'in gövde üreticilerinden biriyiz. İki ucu oklu değnek :D

Fransa'dan Dassault Rafale alabiliriz ki Fransızlar bunların satışı için büyük çaba harcamıştı. Veya ABD'den F16 Block 70 Viper alarak idare edebiliriz.Rus uçakları hakkında zaten söylenecek bir şey yok entegrasyon, personel eğitimi ve NATO standartları gibi birçok sorunla karşılaşılır. Bana kalırsa HİSAR sistemlerini geliştirmeye bakmalıyız. Eurofighter konusunda net bir bilgim yok o yüzden değinmeden geçeceğim.
Ayrıca İngilizlerin 6.Nesil Tempest projesine de katılabiliriz. TCG Anadolu konusuna gelince, F35B dışında bir de 2.Nesil Harrier savaş uçakları var. Son zamanlarda İtalyanların deniz kuvvetlerinde kullandığı Harrier'lara alıcı aranıyor diye biliyorum. Fakat denizde kullanılan bir uçak daha çok yıprandığı için ve Harrier uçaklar artık üretilmediği, ayrıca eski olduğundan dolayı pek bir umudumuz yok. Türkiye için açarlar mı derseniz orası muamma 😄

Son düzenleyen: Moderatör:
F-4 Phantom hala kullanan sayılı ülkelerdeniz 3 senelik ömürü kaldı 2024'e doğru tamamen envanterden kaldırılacağı tahmin ediliyor.
Kim tahmin ediyor? :D Eğitim amaçlı dağıtılan F-4 motorları bile toplantı tek tek. F-35'ler gelseydi 2020'den sonra Türkiye semalarında F-4 görmeyecektik ama F-35 rafa kalkınca F-4'lere olan ihtiyacımız da dev gibi büyüdü.
Jas 39 Gripen, Eurofighter gibi alternatifler düşünülüyor ama özellikle İsveçlilerin bize uçak vereceğini hiç sanmıyorum. (SU-35 alalım ya da herhangi Rus uçağı alalım diyenleri ciddiye dahi alamıyorum.)
Avrupa üretimi bir uçağı öyle kolay alırsın ki, anlatamam. Git 50 tane Gripen alacağım diye çal bakayım İsveç'in kapısını, ortada kalıyor mu ambargo falan görürsünüz. Bu adamlar satış yapmaya açlar, ABD ile karıştırmayın.

F-16'lar hala modernizasyonlar ile kullanılabilir ancak F-35'in gelmediği bir senaryoda, MMU için de biçilen 15 senelik bir süreçte F-4 için alternatif ortalama 3-4 filo kurmak gerekiyor. Bu da yaklaşık olarak 70-80 uçak demek. İhtiyaç büyük...

Son düzenleme:
Kim tahmin ediyor? :D Eğitim amaçlı dağıtılan F-4 motorları bile toplantı tek tek. F-35'ler gelseydi 2020'den sonra Türkiye semalarında F-4 görmeyecektik ama F-35 rafa kalkınca F-4'lere olan ihtiyacımız da dev gibi büyüdü.

Avrupa üretimi bir uçağı öyle kolay alırsın ki, anlatamam. Git 50 tane Gripen alacağım diye çal bakayım İsveç'in kapısını, ortada kalıyor mu ambargo falan görürsünüz. Bu adamlar satış yapmaya açlar, ABD ile karıştırmayın.

F-16'lar hala modernizasyonlar ile kullanılabilir ancak F-35'in gelmediği bir senaryoda, MMU için de biçilen 15 senelik bir süreçte F-4 için alternatif ortalama 3-4 filo kurmak gerekiyor. Bu da yaklaşık olarak 70-80 uçak demek. İhtiyaç büyük...
Ben şöyle düşünüyorum, Avrupa da Türk karşıtlığının Türklere karsı antipatinin en fazla olduğu ülke İsveçtir. Bu yüzden Gripeni vereceklerini düşünmüyorum. Tamam para belli bir konuda önemli ama örnek vereyim biz Siha yapıyoruz şu anda BAE ye verir misin ? Belki misli misli sana para verecek ama siyasi bakimdan zor.

İşte ben de sana diyorum ki bazen siyasi çıkarlar para ile şekillenir. Örneğin Türkiye ABD ile sorun yaşıyor, gidip 25 tane Boeing alıp işi kapatıyorlar. Avrupa ile sorun yaşıyor, 25 tane de Airbus alıp sorunu kapatıyorlar. :)

Avrupa imali uçakların çoğu büyük bir savaş görmediğinden dolayı bu uçakları alıcılara pazarlamak (nesnel veriler sunmak) zordur. Bir Amerikalı gibi bu uçağın şu kadar kill'i var, bu kadar kaybı var, şu şartlarda uçup, bu sistemleri yedi diyecek kadar ellerinde veriler/tecrübeler yok. Kataloglarla uçak pazarlayan ülkelerden bahsediyoruz. Uçağı almakla da ilişki orada bitmeyecek. Bunun teknik desteğinden tut, yedek parçasına, lojistiğine kadar ilişki devam edecek ki bunların hepsi para demek.

Hocam ek olarak F-4 lerle 2030 u göremeyiz. Valla az çok takip ediyorum bu işin uzmanlarıda benim görüşümde. Son zamanlarda özellikle F-4 kazaları bunda önemli bir etken. 1960 yapımı bir uçaktan bahsediyoruz. 60 yaşında. Tamam modernize edildi ama o da bir yere kadar.
İşte ben de sana diyorum ki bazen siyasi çıkarlar para ile şekillenir. Örneğin Türkiye ABD ile sorun yaşıyor, gidip 25 tane Boeing alıp işi kapatıyorlar. Avrupa ile sorun yaşıyor, 25 tane de Airbus alıp sorunu kapatıyorlar. :)

Avrupa imali uçakların çoğu büyük bir savaş görmediğinden dolayı bu uçakları alıcılara pazarlamak (nesnel veriler sunmak) zordur. Bir Amerikalı gibi bu uçağın şu kadar kill'i var, bu kadar kaybı var, şu şartlarda uçup, bu sistemleri yedi diyecek kadar ellerinde veriler/tecrübeler yok. Kataloglarla uçak pazarlayan ülkelerden bahsediyoruz. Uçağı almakla da ilişki orada bitmeyecek. Bunun teknik desteğinden tut, yedek parçasına, lojistiğine kadar ilişki devam edecek ki bunların hepsi para demek.
Evet bu konuda haklısınız. Hiçbir ülkenin uçağı Abd nin uçaklari kadar aktif savaşlarda, muharebede görev yapmadı ama Avrupa uçaklarının da belli başlı testlerde ki performans verileri var. Kağıt üzerinde Abd den sonra gelen en iyi Savaş uçağı üreticisi bana göre İsveçtir. Özellikle Rus tehditine karşı çok iyi hazırlandılar bu konuda. Umarım ben yanılırım İsbeç şirketleri dünden razı olur ama siyasi sorunlar bilemiyorum :)

Son düzenleme:
%7'lik kısmını bizim yaptığımız F-35leri teslim alamıyoruz.
Hangi %7'yi bizim yaptığımız önemli. Şu anda ürettiğimiz kısımların bile patentleri ABD'ye ait, kısa sürede başka yerlerden bunları tedarik edecek durumdalar.

Ben bu krizin bir şekilde ileri ki zamanlarda aşılıp F-35'lerin hava kuvvetleri envanterine gireceğini düşünüyorum.
Bu konuda net bir şey söylenemez, dediğin gibi de olabilir, sonumuz İran gibi de olabilir. Şimdiki politik durumumuzda her şey mümkün.

TCG Anadolu gemisinin rampası boş kaldı
TCG Anadolu'nun boyutları uçak gemilerinden daha küçük. Zaten bir uçak gemisi de değil, bir amfibi hücum gemisi o. Asıl amacı ana kara dışındaki yerlere (Kıbrıs gibi) yapılan harekatlarda destek vermek. Ayrıca o gemide F-35B'ler etkin kullanılabilirdi, bizim almak istediğimiz model de B modelleri değildi.

Yarın Ruslarla kötü olduğumuz zaman S-400 bakımları yedek parça vs tedarik edemeyiz yine bir bağımlılık ortada.
Ruslar'ın amacı zaten bizi müttefik olarak yanına almak değildi, haliyle bizdeki sistemlere lojistik sağlamak gibi bir dertleri de yok. Rusya için düşman 2 millet vardır birisi İsveçliler diğeri ise biziz. Tarihsel açıdan Osmanlı'nın çöküşünü gerçekleştiren olaylarda, balkan devletlerinin ayaklanmasında ve Yunanistan'ın bağımsızlığında hep onların desteği var. Rusya bizi NATO'dan uzaklaştırmak, zaten sıkı bağlar yokken iyice sorunlu üye durumuna düşürmek istedi. İstediğini de yaptı.

Aksine NATO ile ilişkimizi zedeleyecek.
NATO ile ilişkiler Kıbrıs'tan beri zaten zedelenmiş durumdaydı, o zamandan beri NATO için sorunlu üyeyiz. Jeopolitik olarak ihtiyaçları var, doğu bloğuna karşı destek vermek onların yararına olur ama artık destek vermek yerine direkt kendi elleriyle müdahale etme fikirlerinin oluşmaya başladığı noktaya geliyoruz.

Hangi %7'yi bizim yaptığımız önemli. Şu anda ürettiğimiz kısımların bile patentleri ABD'ye ait, kısa sürede başka yerlerden bunları tedarik edecek durumdalar.

Bu konuda net bir şey söylenemez, dediğin gibi de olabilir, sonumuz İran gibi de olabilir. Şimdiki politik durumumuzda her şey mümkün.

TCG Anadolu'nun boyutları uçak gemilerinden daha küçük. Zaten bir uçak gemisi de değil, bir amfibi hücum gemisi o. Asıl amacı ana kara dışındaki yerlere (Kıbrıs gibi) yapılan harekatlarda destek vermek. Ayrıca o gemide F-35B'ler etkin kullanılabilirdi, bizim almak istediğimiz model de B modelleri değildi.

Ruslar'ın amacı zaten bizi müttefik olarak yanına almak değildi, haliyle bizdeki sistemlere lojistik sağlamak gibi bir dertleri de yok. Rusya için düşman 2 millet vardır birisi İsveçliler diğeri ise biziz. Tarihsel açıdan Osmanlı'nın çöküşünü gerçekleştiren olaylarda, balkan devletlerinin ayaklanmasında ve Yunanistan'ın bağımsızlığında hep onların desteği var. Rusya bizi NATO'dan uzaklaştırmak, zaten sıkı bağlar yokken iyice sorunlu üye durumuna düşürmek istedi. İstediğini de yaptı.

NATO ile ilişkiler Kıbrıs'tan beri zaten zedelenmiş durumdaydı, o zamandan beri NATO için sorunlu üyeyiz. Jeopolitik olarak ihtiyaçları var, doğu bloğuna karşı destek vermek onların yararına olur ama artık destek vermek yerine direkt kendi elleriyle müdahale etme fikirlerinin oluşmaya başladığı noktaya geliyoruz.
Hocam yanliş hatırlamıyorsam az sayıda F35 B alacaktık TCG için aksi halde boşa yapmış oluruz tabi Ataklarin donanma versiyonu vs yapmazsak ya da TCG ye uyumlu İha/Siha yapmazsak. Benim şahsi görüşüm NATO bizden vazgeçmez. Jeopolitik konum ve askeri gücümüz NATO için çok çok önemli. Ruslar konusunda kesinlikle size katılıyorum. 2 hafta önce Abd medyasında TR den tedarik edilen 800 parçanın 15 tanesinin kritik öneme sahip olduğunu ve bunların ABD de üretilemeyeceği haberleri dolanıyordu.

ABD de üretilemeyeceği haberleri dolanıyordu.
Niye ABD'de üretilemesin? Adamlarda bizim kadar teknoloji mi yok? Kaynak mı yok? Patentlere mi sahip değiller? :D Biraz zaman alır ama çok az bir sıkıntıyla halledecekler o sorunu, her şeyin tam hakkına sahipler. Proje sahibi olan ülkeden bahsediyoruz, 12 yıldır projeye dahil olan ülkemizi hiç zorlanmadan projeden kovabilecek kadar yetkileri varken üretim tedariğinde yıkıcı birsorun yaratacak olup olmadığını önceden çoktan planlamışlardır.

Amfibi hücum gemilerinin uçak gemisi diye lanse edilmesi ve o düzeyde etkin olabileceğinin sanılması medyanın klasik şişirmesinden ibaret. Çok kısıtlı uçak destekleri var, tabi o da elimizdeki uçaklar için geçerli değil. Uygun uçaklar (tercihen VTOL) alman gerekiyor, daha çok helikopter kullanımına uygun bir yapıya sahipler

Son düzenleme:
Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı