F-35, SU-35 ve SU-57 Karşılaştırması

F-35 mi SU-35 ve SU-57 mi?

• F-35

Oy: 18 29,5%
  • TF-X'e kadar SU-35 yeterli.

Oy: 3 4,9%
  • TF-X üretimi hızlanmalı.

Oy: 37 60,7%
  • TF-X'e kadar SU-35 ve SU-57

Oy: 3 4,9%

• Oy verenlerin toplamı
    61
Gripen'in RCS'si 0.5-1.5 iken F-22'nin RCS'si 0.0001-0.4 :)

Radar konusunda özellikle NG'deki geliştirilmiş AESA radar çok kullanışlı ancak bir savaş uçağına sadece radar yönünden bakamayız.

Gripen'i aktif olarak kullanan ülkeler ise bellidir. Güney Afrika, Çek, Macaristan, İsveç vs... Türk Hava Kuvvetleri bu çapta bir güç değil. Ayrıca İsveç bu uçakta çok fazla ABD menşeili parça ve sistem (özellikle motor) kullandığından bir bakımdan ABD'ye de bağlılar.
Jira, senden bir konu hakkında fikir almak istiyorum. Gelecekte Stealth uçaklar birbirleriyle savaşacaklar fakat günümüz radarları çok zayıf. Bunun yanı sıra AMRAAM ve R-77 gibi BVR füzelerin radarları da çok zayıf. Bir AMRAAM'ın bir stealth uçağı fark etmesi ancak 5 km menzilde gerçekleşiyor. En gelişmiş aesa radarları bile stealth uçakları 50 km öncesinde göremiyor. BVR füzeleri bu kısa mesafeden ateşlendiğinde gerekli manevrayı yapabilecek zamanı bulamayacaklar. Füzelerin vurma ihtimalleri düşecek ve avcı uçakları avlayabilmek için it dalaşına girmek zorunda kalacaklar. Bu sorunu sence nasıl aşarlar? Ya da ne olur?

@Cruslan Kısa mesafe angajmanda BVR füzesi neden kullanacaksın? Burayı anlamadım. Kısa mesafede çok işlevsiz kaldırlarından neredeyse ''kullanman ile kullanmaman'' arasında fark yok diyebilecek düzeyde.

İleride stealth uçakların daha fazla yaygınlaşmasıyla (Çin, Rusya) girilecek karşılaşmalarda RCR'si en düşük olan ve radar olarak en gelişmiş uçakların başarısı ön planda olacaktır. Örneğin bir F-35 dogfight için değil, derin taarruz için kullanılacaktır. Bu derin taarruzda amaç düşük RCS ile rakibin radarlarını ezerek görevi yerine getirmek ve uzaklaşmaktır. En kötü BVR fight yapılır ki burada da zaten menzil ön plana çıkıyor.

Dog fight kolay kolay bitmeyecek ancak BVR'in önemi bu dediklerimle her zaman yükselecektir diye düşünüyorum. Penegrine gibi füzelerin geliştirilmesi ile de diğer konuda dediğim gibi her şey çok daha fazla değişecek. Farklı bir konu açarsan daha detaylı konuşuruz, burası iyice konudan saptı.

@Cruslan Kısa mesafe angajmanda BVR füzesi neden kullanacaksın? Burayı anlamadım. Kısa mesafede çok işlevsiz kaldırlarından neredeyse ''kullanman ile kullanmaman'' arasında fark yok diyebilecek düzeyde.

İleride stealth uçakların daha fazla yaygınlaşmasıyla (Çin, Rusya) girilecek karşılaşmalarda RCR'si en düşük olan ve radar olarak en gelişmiş uçakların başarısı ön planda olacaktır. Örneğin bir F-35 dogfight için değil, derin taarruz için kullanılacaktır. Bu derin taarruzda amaç düşük RCS ile rakibin radarlarını ezerek görevi yerine getirmek ve uzaklaşmaktır. En kötü BVR fight yapılır ki burada da zaten menzil ön plana çıkıyor.

Dog fight kolay kolay bitmeyecek ancak BVR'in önemi bu dediklerimle her zaman yükselecektir diye düşünüyorum. Penegrine gibi füzelerin geliştirilmesi ile de diğer konuda dediğim gibi her şey çok daha fazla değişecek. Farklı bir konu açarsan daha detaylı konuşuruz, burası iyice konudan saptı.
Radarlar ve füzelerin radarları stealth uçakları çok kısa bir mesafeden görebilecekler. Büyük ihtimal aralarındaki mesafe 30-40 kilometre olacak. Bu durumda BVR füzelerin etkinliği çok azalacak. Uçakların hızlarını da hesaplarsak it dalaşına girmek zorunda kalacaklar. Bahsettiğim şey bu.

@Cruslan Stealth uçakların amacı zaten radarlara olabildiğince yakalanmamak ya da geç yakalanmak değil mi? RCS'lerin bu kadar düşürülmesi, milyonlarca dolar AR-GE çalışmaları ve uçağın mühendisliğini baştan aşağı buna uyarlamak bunlar için değil mi? F-22 gelişmiş stealth özelliklere sahip uçaklar için bu dediğin kolay olmayacaktır. Olsa bile özellikle F-22 gibi stealth uçakların yakın angajman çarpışma güçlerinin ve manevra yeteneklerinin kısılmaması ülkelerinin gelecekte bunun olabileceğini düşünmesinden kaynaklanıyor olabilir.

Hastane işlerinden dolayı bir süredir giremedim Sosyal’e.
Gripen kesinlikle bizlik bir uçak değil. Bize hava-hava görevi yapacak uçak lazım değil, bize satıha saldırısı güçlü olan uçak lazım. Gripen NG F-16 Block 70 ile aynı güçte bir uçak ki F-16 Block 70’in en büyük avantajı AESA radar onuda ASELSAN üretecek zaten. Bize F-35 lazım onunda alternatifi yok zaten. Alabilsek seviye atlatır bize.

@Because Im Batman Hoş geldin. Diğer konu yüzünden kızdın sandım uzun süre görmeyince.

Aynen. Block 70 ile 50 arasındaki tek fark mekanik AN / APG V(9) radarının çıkarılıp AESA ve ilgili aviyoniklerin takılmasından ibaret. Başka hiçbir fark yok ancak AESA radarı da küçümsenecek bir gelişme değil. Böylelikle radar menzili artarken, birden fazla uçağı takip edebilecek F-16. Ayrıca AESA mono-pulse mantığında çalıştığı için RCS'de de azalma olacaktır.

Bu gidişle F-16'ları uzatmaya devam edip MMU'yu bekleyeceğiz gibi duruyor. Gripen'e bir ara ben de sıcak baksam da daha detaylı araştırmalarım sonucunda Türk Hava Kuvvetleri'ne F-16'lardan sonra (özellikle Block 70) aman aman bir güç katmayacağı sonucuna vardım.

Çift motorlu, uzun menzilli uçaklar ya da F-35A lazım bize.

Son düzenleme:
@Because Im Batman Hoş geldin. Diğer konu yüzünden kızdın sandım uzun süre görmeyince.

Aynen. Block 70 ile 50 arasındaki tek fark mekanik AN / APG V(9) radarının çıkarılıp AESA ve ilgili aviyoniklerin takılmasından ibaret. Başka hiçbir fark yok ancak AESA radarı da küçümsenecek bir gelişme değil. Böylelikle radar menzili artarken, birden fazla uçağı takip edebilecek F-16. Ayrıca AESA mono-pulse mantığında çalıştığı için RCS'de de azalma olacaktır.

Bu gidişle F-16'ları uzatmaya devam edip MMU'yu bekleyeceğiz gibi duruyor. Gripen'e bir ara ben de sıcak baksam da daha detaylı araştırmalarım sonucunda Türk Hava Kuvvetlerine F-16'lardan sonra (özellikle Block 70) aman aman bir güç katmayacağı sonucuna vardım.
Yok kimseye kızmadım kızılacak bir şey yok fikirler ters düşebilir gayet normal önemli olan seviyeli ve kimseyi kırmadan tartışabilmek ki bizimde böyle tartıştığımızı düşünüyorum. ASELSAN’a AESA ve ÇAFRAD konusunda güveniyorum. Aviyonik konusunda bayağı bir gelişme katettiler. Zaten AESA’yı üretip F-16’lara taktığımızda çok büyük güç çarpanı olacak. Bizimkiler yanlıştan dönüp F-35’i alsalar çok güzel olacak ama döneceklerini düşünmüyorum.

Bizimkiler yanlıştan dönüp F-35’i alsalar çok güzel olacak ama döneceklerini düşünmüyorum.
İran, Rusya, Yunanistan, Suriye zevkten dört köşe olmuşlardır F-35'leri alamadığımız için. Gerçekten Hava Kuvvetleri'ne çok ayrı bir dünya açacaktı bu uçak. Evet hala çözülemeyen binlerce sorunu olmasına rağmen şu anki girdiğimiz durumdan daha kötü olamazdı diye düşünüyorum.

Özellikle Yunanlılar ve Ruslar sirtaki oynayıp vodka içiyorlardır. F-35 alsaydık özellikle Rusya’ya karşı büyük bir kozumuz olurdu.
1) Ruslar sirtaki oynamaz.
2) Türkiye'nin Rusya'ya karşı tek caydırıcılığı Nato'da olmasıdır. Ne F35 ne de İHA'lar Rusya'ya karşı herhangi bir caydırıcılık oluşturamaz. Türkiye S400 kullanıyor.

Geri
Yukarı