F1 Oyunları Nasıl Oynanır?

BlueMagic

Kilopat
Makaleler
3
Yer
Eskişehir
Daha fazla  
Meslek
Yazılımcı olmaya çalışıyor.
Eskiden yanlış hatırlamıyorsam F1 2006'idi, neyse Snopy direksiyonum ile bayağı bir oynardım o oyunu. Bu aralar şöyle güzel bir direksiyon seti alıp hali hazırda bedava gelmiş olan F1 2015'i oynamak istiyorum. Fakat şöyle bir sıkıntı var oyun İngilizce ve TR yaması yok. Hal böyle olunca da İngilizcem olmadığı için hiç bir şey anlamıyorum. Bana F1 oyunları hakkında detaylı bilgi verebilecek olan var mı? Yani kariyer modu var mıdır? Varsa nasıl başlatılır ve nasıl işler? Kısaca oyun hakkında hiç bilgisi olmayan birine anlatır gibi anlatırsa çok sevinirim. Malum futbol olsa neyse az çok götürürüm ama F1 hakkında hiç bilgim yok.:)

Son düzenleyen: Moderatör:
Bu video'nun yararlı olacağını umarım...
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Madde madde yazmaya çalışacağım.

* Oyuna girdiğinde ana menüde Championship Season (Şampiyona Sezonu) modu var ona girerek başlıyoruz.
* Küçük bir videodan sonra Team Select ekranı geliyor (takım seçme).
* Burdan takımı ve pilotunu seçtikten sonra hangi oyun modunda oynayacağını seçiyorsun.
Easy (Kolay) - Medium (Orta) - Hard (Zor) - Expert (Uzman) - Legend (Efsane)
* Devamında yarış haftasonunun nasıl olacağına karar verdiğin ekran geliyor.
Short Weekend’de 15 dakikalık ısınma turu ve %25’lik pist, Normal Weekend’de 30 dakikalık tur ve %50’lik pist ve son olarak Long Weekend’de ise 60 dakikalık tur ve %100’lük pist seçeneğin var. Birini seçmen gerekiyor, seçimini yaptıktan sonra kısa bir yükleme ekranı geliyor burda şu başlıklar var;

SESSION OPTIONS (Seans Seçenekleri)
Practice (Isınma) Seçtiğin weekend seçeneğine göre 15-30 ya da 60 minutes (dakika) olarak değişiyor.
Qualifying (SıralamaTurları) Kısa seçmişsen One-Shot Qualifying (Sıralamaya hangi sıradan gireceğin tek turda belli olucak)
Race Distance (Yarış uzunluğu) Kısa seçtiysen %25 olucak
Weather (Hava şartları) : Dynamic (Dinamik yani yarış içinde değişebilir)
Assists (Yardımlar) Aracı kullanırken fren yardımı, sipn atmaya karşı yardım, yolda gitmen gereken çizgi vs. gibi seçenekleri açıp kapatman mümkün.

Race Settings (Yarış ayarları)
* A.I. Driver Level (Diğer arabaların seviyesi)> Legend (Legend en zoru)
* Flashbacks (Geriye dönüş) > Off (Açık ya da kapalı)
* Parc Ferme Rules > On (Parc Ferme Kuralları açık ya da kapalı)
* Vehicle Damage (Araç hasarı)> Full (Full gerçekçi hasar, low daha az hasar)

Parantez açıp Parc Ferme Rules yani Parc Ferme Kurallarını alıntı yaparak açıklayalım.

Burada takımlar lastik basıncını kontrol edebilecekler, gerektiğinde soğutma çalışmaları yapabilecekler, bu gibi kontrollerden sonra ise tüm takımlar araçları ön kontrollerin tamamlanması için parc fermé’de bırakacaklar. Daha sonra takımlara saat 18:00’e kadar izin verilecek ve her otomobilin başında FIA’nın belirleyeceği bir gözetmen bulunmak suretiyle takımlar araç üzerinde sadece güvenlik amaçlı kontroller yapabilecekler, yani lastikler, kanatlar ya da süspansiyon üzerinde değişiklikler yapılmayacak. Araçlar Pazar sabahı saat 08:00’e kadar parc fermé’de kalacak. Burada önemli iki nokta var. Bunlardan ilki; sıralama turları hangi lastikle bitirildiyse yarışa o lastiklerle başlanacak olması. Eğer bu lastikler hasarlıysa, yarışa bunlardan daha fazla kullanılmış lastik setiyle başlanacak. İkinci önemli nokta da şu: Sıralama turlarının bitiminden yarışın başlangıcına kadar otomobile yakıt ikmali yapılmayacak

Assists ekranında aşağıdaki seçenekleri bulucaksın
* Driving Proficiency (Sürüş uzmanlığı) > Elite (Elit sınıfından kolaya kadar seçebilirsin)
* Braking Assist (Fren yardımı)> Off (Açık ya da kapalı)
* Anti-Lock Brakes (kilitlenme önleyici fren sistemi )> Off (Açık ya da kapalı)
* Traction Control (Yol tutuş yardımı)> Off (Açık ya da kapalı)
* Dynamic Racing Line (Sürüş sırasında en efektif yolu gösteren çizgiler)> Off (Açık ya da kapalı)
* Dynamic Racing Line Type (Yukarıdaki çizgiler 2 boyut mu 3 boyut mu olucak) > 2D
* Gearbox (Vites kutusu yardımı)> Manual (Otomatik ya da manuel)
* Pit Assist (Pit yardımı) > Off (Açık ya da kapalı)

Gene kısa bir yüklemeden sonra ilk yarış olan Avustralia Grand Prix başlayacak, pistin tanıtımı yapıldıktan sonra aracın içinde olduğun bir ekran bulucaksın. Burda da
Setup (Pist için aracın ayarlarını değiştirme ekranı)
Session Info (Hangi seansta isen onun bilgisi. Isınma, eleme ya da yarış)
Go To Track (Piste çık)
seçenekleri var.

Setup ekranında zaten @Cem Argun video eklemişti sağolsun hem de türkçe ordan faydalanabilirsin. Gene de aklına takılırsa bir şey sorarsın. Setup yani ayarları yaptıktan sonra Go To Track diyerek Flying Lap ya da Drive out diyerek piste çıkıyorsun. Flying Lap dersen aracın piste otomatik olarak ısınma turu atıcak ve 4-5 saniye içinde ve pistin sonlarına doğru sana direksiyonu bırakıcak, drive out dersen pit sürücün alanından sürerek piste dahil olucak.

Turlarını attıktan seans bitip sana sonuçları gösteren bir ekran çıkıcak, burda yaptığın zamanı ve ısınma turlarında kaçıncı sırayı aldığını görebileceksin. Bu sıralamanı etkilemeyecek. Bundan sonraki seans Qualifying (Sıralama turları). Burda dikkat etmen gereken konu sıralama turlarında hangi setup'ı seçtiysen yarışa da o ayarlarla başlayacaksın (Parc Ferme Rules). Hava durumuna göz atmakta fayda var ;) Sıralama turun bitince karşına yarış kaçıncı sıradan başlayacağını görebildiğin ekran gelicek. Bu ekranda aşağıda Restart (aynı seansı başlat başlat) ya Advance (İlerki seansa devam et) seçeneğini görüceksin.

Artık yarış seansındasın dikkat etmen gereken konu kalkış sırasında kazadan, çarpışmadan uzak durman, pisti kısaltmadan gitmen ve bayrak işaretlerine (sarı,mavi v.s) uyman.

Sürüş Kontollerini ayarlamak için Options > Driving Control ekranına gelmen gerekiyor. Burda önemli olanlar sırasıyla;
Input Device (Hangi ekipmanı kullanıcaksın) : Keyboard, direksiyon
Accelerate (Hızlanma, Gaz)
Brake/Reverse (Fren ya da Geri Vites)
Steer Left (Sola Dönüş)
Steer Right (Sağa Dönüş)
Next Camera (Bir sonraki kameraya geçme tuşu)
Previous Camera (Bir önceki kameraya geçme tuşu)
Look Back (Arkaya bakma tuşu)

Yarış çizgilerini açık yaparsan sürüş sırasında takip etmen gereken yolu görüceksin. Burda yeşil gaza basman, sarı da yavaşlaman ya da gazdan ayağını çekmen, kırmızı ise frene basman anlamına geliyor. Sana tavsiyem bol bol yarış pistleri ezberlemeye çalış. Yarış sırasında da bazı ayarlar var bu noktaya kadar hepsini anlamışsan sonra bunlara da değiniriz hatırlayabildiğim kadarıyla onları da anlatabilirim. Şimdilik bu kadar iyi oyunlar :)

Madde madde yazmaya çalışacağım.

* Oyuna girdiğinde ana menüde Championship Season (Şampiyona Sezonu) modu var ona girerek başlıyoruz.
* Küçük bir videodan sonra Team Select ekranı geliyor (takım seçme).
* Burdan takımı ve pilotunu seçtikten sonra hangi oyun modunda oynayacağını seçiyorsun.
Easy (Kolay) - Medium (Orta) - Hard (Zor) - Expert (Uzman) - Legend (Efsane)
* Devamında yarış haftasonunun nasıl olacağına karar verdiğin ekran geliyor.
Short Weekend’de 15 dakikalık ısınma turu ve %25’lik pist, Normal Weekend’de 30 dakikalık tur ve %50’lik pist ve son olarak Long Weekend’de ise 60 dakikalık tur ve %100’lük pist seçeneğin var. Birini seçmen gerekiyor, seçimini yaptıktan sonra kısa bir yükleme ekranı geliyor burda şu başlıklar var;

SESSION OPTIONS (Seans Seçenekleri)
Practice (Isınma) Seçtiğin weekend seçeneğine göre 15-30 ya da 60 minutes (dakika) olarak değişiyor.
Qualifying (SıralamaTurları) Kısa seçmişsen One-Shot Qualifying (Sıralamaya hangi sıradan gireceğin tek turda belli olucak)
Race Distance (Yarış uzunluğu) Kısa seçtiysen %25 olucak
Weather (Hava şartları) : Dynamic (Dinamik yani yarış içinde değişebilir)
Assists (Yardımlar) Aracı kullanırken fren yardımı, sipn atmaya karşı yardım, yolda gitmen gereken çizgi vs. gibi seçenekleri açıp kapatman mümkün.

Race Settings (Yarış ayarları)
* A.I. Driver Level (Diğer arabaların seviyesi)> Legend (Legend en zoru)
* Flashbacks (Geriye dönüş) > Off (Açık ya da kapalı)
* Parc Ferme Rules > On (Parc Ferme Kuralları açık ya da kapalı)
* Vehicle Damage (Araç hasarı)> Full (Full gerçekçi hasar, low daha az hasar)

Parantez açıp Parc Ferme Rules yani Parc Ferme Kurallarını alıntı yaparak açıklayalım.

Burada takımlar lastik basıncını kontrol edebilecekler, gerektiğinde soğutma çalışmaları yapabilecekler, bu gibi kontrollerden sonra ise tüm takımlar araçları ön kontrollerin tamamlanması için parc fermé’de bırakacaklar. Daha sonra takımlara saat 18:00’e kadar izin verilecek ve her otomobilin başında FIA’nın belirleyeceği bir gözetmen bulunmak suretiyle takımlar araç üzerinde sadece güvenlik amaçlı kontroller yapabilecekler, yani lastikler, kanatlar ya da süspansiyon üzerinde değişiklikler yapılmayacak. Araçlar Pazar sabahı saat 08:00’e kadar parc fermé’de kalacak. Burada önemli iki nokta var. Bunlardan ilki; sıralama turları hangi lastikle bitirildiyse yarışa o lastiklerle başlanacak olması. Eğer bu lastikler hasarlıysa, yarışa bunlardan daha fazla kullanılmış lastik setiyle başlanacak. İkinci önemli nokta da şu: Sıralama turlarının bitiminden yarışın başlangıcına kadar otomobile yakıt ikmali yapılmayacak

Assists ekranında aşağıdaki seçenekleri bulucaksın
* Driving Proficiency (Sürüş uzmanlığı) > Elite (Elit sınıfından kolaya kadar seçebilirsin)
* Braking Assist (Fren yardımı)> Off (Açık ya da kapalı)
* Anti-Lock Brakes (kilitlenme önleyici fren sistemi )> Off (Açık ya da kapalı)
* Traction Control (Yol tutuş yardımı)> Off (Açık ya da kapalı)
* Dynamic Racing Line (Sürüş sırasında en efektif yolu gösteren çizgiler)> Off (Açık ya da kapalı)
* Dynamic Racing Line Type (Yukarıdaki çizgiler 2 boyut mu 3 boyut mu olucak) > 2D
* Gearbox (Vites kutusu yardımı)> Manual (Otomatik ya da manuel)
* Pit Assist (Pit yardımı) > Off (Açık ya da kapalı)

Gene kısa bir yüklemeden sonra ilk yarış olan Avustralia Grand Prix başlayacak, pistin tanıtımı yapıldıktan sonra aracın içinde olduğun bir ekran bulucaksın. Burda da
Setup (Pist için aracın ayarlarını değiştirme ekranı)
Session Info (Hangi seansta isen onun bilgisi. Isınma, eleme ya da yarış)
Go To Track (Piste çık)
seçenekleri var.

Setup ekranında zaten @Cem Argun video eklemişti sağolsun hem de türkçe ordan faydalanabilirsin. Gene de aklına takılırsa bir şey sorarsın. Setup yani ayarları yaptıktan sonra Go To Track diyerek Flying Lap ya da Drive out diyerek piste çıkıyorsun. Flying Lap dersen aracın piste otomatik olarak ısınma turu atıcak ve 4-5 saniye içinde ve pistin sonlarına doğru sana direksiyonu bırakıcak, drive out dersen pit sürücün alanından sürerek piste dahil olucak.

Turlarını attıktan seans bitip sana sonuçları gösteren bir ekran çıkıcak, burda yaptığın zamanı ve ısınma turlarında kaçıncı sırayı aldığını görebileceksin. Bu sıralamanı etkilemeyecek. Bundan sonraki seans Qualifying (Sıralama turları). Burda dikkat etmen gereken konu sıralama turlarında hangi setup'ı seçtiysen yarışa da o ayarlarla başlayacaksın (Parc Ferme Rules). Hava durumuna göz atmakta fayda var ;) Sıralama turun bitince karşına yarış kaçıncı sıradan başlayacağını görebildiğin ekran gelicek. Bu ekranda aşağıda Restart (aynı seansı başlat başlat) ya Advance (İlerki seansa devam et) seçeneğini görüceksin.

Artık yarış seansındasın dikkat etmen gereken konu kalkış sırasında kazadan, çarpışmadan uzak durman, pisti kısaltmadan gitmen ve bayrak işaretlerine (sarı,mavi v.s) uyman.

Sürüş Kontollerini ayarlamak için Options > Driving Control ekranına gelmen gerekiyor. Burda önemli olanlar sırasıyla;
Input Device (Hangi ekipmanı kullanıcaksın) : Keyboard, direksiyon
Accelerate (Hızlanma, Gaz)
Brake/Reverse (Fren ya da Geri Vites)
Steer Left (Sola Dönüş)
Steer Right (Sağa Dönüş)
Next Camera (Bir sonraki kameraya geçme tuşu)
Previous Camera (Bir önceki kameraya geçme tuşu)
Look Back (Arkaya bakma tuşu)

Yarış çizgilerini açık yaparsan sürüş sırasında takip etmen gereken yolu görüceksin. Burda yeşil gaza basman, sarı da yavaşlaman ya da gazdan ayağını çekmen, kırmızı ise frene basman anlamına geliyor. Sana tavsiyem bol bol yarış pistleri ezberlemeye çalış. Yarış sırasında da bazı ayarlar var bu noktaya kadar hepsini anlamışsan sonra bunlara da değiniriz hatırlayabildiğim kadarıyla onları da anlatabilirim. Şimdilik bu kadar iyi oyunlar :)
Elinize kolunuza sağlık. Tam olarak istediğim şey buydu. Sayenizde eminim benim gibi bir çok kişi faydalanacaktır. Malum F1 konusunda Türkçe kaynak yok denecek kadar az ya da ben bulamıyorum. Tekrardan elinize sağlık.:mutlu:

Ayrıca Logitech Driving Force GT ile rahat oynanır mı? Malum diğer direksiyon setleri çok pahalı da, bütçeme uygun bir bu var.

Son düzenleme:
Rica ederim, ne demek :)

Açık konuşmam gerekirse ben direksiyon kullanmıyorum, o yüzden seni tatmin edecek bir cevap veremem ama şunu diyebilirim direksiyon ve gaz pedalı sistemi yarış sırasında lastiklerin aşınmasına direkt olarak etki ediyor. Klavye ile oyun biraz daha zor oynanıyor ve daha çok lastik aşınıyor.

Rica ederim, ne demek :)

Açık konuşmam gerekirse ben direksiyon kullanmıyorum, o yüzden seni tatmin edecek bir cevap veremem ama şunu diyebilirim direksiyon ve gaz pedalı sistemi yarış sırasında lastiklerin aşınmasına direkt olarak etki ediyor. Klavye ile oyun biraz daha zor oynanıyor ve daha çok lastik aşınıyor.
F1 oyunları direksiyonsuzda zevk veriyor mu ?

F1 oyunları direksiyonsuzda zevk veriyor mu ?
Not : Son mesajımdan sonra Logitech Driving Force GT aldım.

Klavye ile de oynanır ama direksiyon kadar zevk vermiyor kesinlikle. Bir de tabi direksiyon olmadan kariyer modunda lastik aşınma testinden yeterli puanı almanız imkansıza yakın.

Not : Son mesajımdan sonra Logitech Driving Force GT aldım.

Klavye ile de oynanır ama direksiyon kadar zevk vermiyor kesinlikle. Bir de tabi direksiyon olmadan kariyer modunda lastik aşınma testinden yeterli puanı almanız imkansıza yakın.

direkt imkansız diyelim. 17-18i xbox one controller ile oynadım bir kere lastik aşınma görevini geçemedim, geçen hafta dfgt aldım ve bir de bir geçtim. direksiyon çok fark ettiriyor.

Yeni konular

Geri
Yukarı