Faizsiz ev alma sistemlerinin saçmalığı

Coderman128

Kilopat
Makaleler
1
Daha fazla  
Bunun üzerine hiç konu açılmamış ben açayım dedim. Bildiğiniz gibi ülkede evim sistemleri yaygınlaşmaya başladı. Parayı her ay yatırıyorsun ne faiz ne kur farkı birikiyor. Para enflasyonda eriyor. Her ay 2000 lira atsan 6 yılda 144K civarında para birikiyor ve bu paraya doğru düzgün ev yok. Sistemin tek bir avantajı var o da çekiliş hakları tabii çıkarsa. Çekilişi kazanırsanız borç bitmeden evi alıp üzerine hala ödemeye devam ediyorsunuz. Bir de belli bir süre parayı onlarda tutmanız gerek. Faizsiz ev sistemi diyorlar, milletin yatırdığı paraları faizde tutuyorlar. Benim ailem de haber etmeden girmiş bu sisteme çekiliş falan kazanamadık ve bugüne kadar evi kendimiz aldık üstüne borç yaptık. Yurt dışında olsa belki mantıklı sistem ama şu zamanda şu enflasyon ortamında bu tarz yerlere para yatırmak ne kadar mantıklı bilmiyorum. Genelde kitlesinin yaş ortalaması yüksek. Genç kesim az çok akıl edebiliyor paranın eriyeceğini. Hem şirket sahibinin voleyi vurup kaçma ihtimali de var bu tarz şirketlerde. Siz ne düşünüyorsunuz bunlar hakkında?

Son düzenleyen: Moderatör:
İşte bu yüzden insanlara okulun erken dönemlerinde bir miktar finansal okuryazarlık kazandırılmalı, paranın işleyişi öğretilmelidir.

Dediğin gibi bu tarz sistemlere katılan insanların çoğu yaş ortalamasının hayli yukarısında, normal şartlarda krediye karşıyım ancak kredi ile ev alıp kiraya vererek ev sahibi olmak en mantıklısı gibi, kiraya verilmese bile en azından kredi enflasyondan etkilenmez.

Bilgisizliğin birilerine büyük paralar kazandırdığı bir dönemdeyiz.

X evim, Y evim, canım evim, güzel evim, evim de evim... Çoğu ponzi sistemi. Ve çekilişlerin (!) ne kadar adil olduğu tartışılır. İflas ettik kapatıyoruz dese hakkını arayamazsın. Dediğiniz gibi paranın erimesi konusundan hiç bahsetmiyorum bile. Katılmamak gerekiyor böyle şeylere.

X evim, Y evim, canım evim, güzel evim, evim de evim... Çoğu ponzi sistemi. Ve çekilişlerin (!) ne kadar adil olduğu tartışılır. İflas ettik kapatıyoruz dese hakkını arayamazsın. Dediğiniz gibi paranın erimesi konusundan hiç bahsetmiyorum bile. Katılmamak gerekiyor böyle şeylere.
Millet hiç düşünmüyor bunları. Sonra adam ikilesin pankart aç hakkını ara her yerde.

Geri
Yukarı