Fan ızragasına takılan soğutucular

Batuhan008

Hectopat
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar laptop fanlarının ızgaralarına takılan soğutucuların performansı sizce nasıldır, alınılabilir mi?

Son düzenleyen: Moderatör:
OK, benim dediğim de bu idi, alma.

Ya laptop altına fanlı platform (laptop soğutucu) al ya da sisteminde çalışan fan hızı ayarlayan bir program kullan.

İşlemcin çok ısınıyorsa, zaten kuvvetli bir işlemci olduğundan biraz hızını düşürürsen ısınma sorununa en iyi çözüm olacaktır. Önyargıların varsa denemeler yaparak karşılaştır.

İşlemcin uyumlu ise bu programı da deneyebilirsin, Intel'in, hepsi birarada.

Intel® Extreme Tuning Utility (Intel® XTU)

Söylediğiniz soğutucuyu kullandım ama pek farketmedi. Bu arada fan üflemiyor, vakum ile sıcaklığı dışarı atıyor.

İşlemcim şu anda sürekli 3.30 GHz'de çalışıyor hız düşürmeyi de bilmiyorum nasıl yapabilirim?

Son düzenleyen: Moderatör:
Windows alt çubuktan pil ikonunu sağ tıklayıp güç ayarlarına gir, orada seçili güç profilinde güç planlarını değiştirden açılan ekranda gelişmiş güç ayarını tıkla.
Açılan pencerede işlemci güç yönetimi başlığı altındaki maks. işlemci yüzdesini düşürerek denemeler yap, elini korkak alıştırma, 10 ar 10 ar dene.

Tam yük altında iken, işlem öncesi ve sonrası sıcaklıkları karşılaştırırsın.

dediğin şeyleri yaptım hiç fark olmuyo kardeşim ya 10 ar 10 ar düşürüyorum ama aynı sonuç

yüzdeyi azalttıkça sıcaklık artıyor ?

Düşmeyi bırak bir de artıyor diyorsun, mümkün değil, o kadar net söyleyeyim.

İşlemci üst frekanslarda daha fazla voltaj çeker, dolayısıyla daha fazla ısı yayar ve sonucunda sıcaklık artar; sen en üst değerlere gelmesini engelleyip daha fazla ısındığını belirtiyorsun, yani ya programla ölçmüyorsun ya dediğim gibi işlemciyi üst frekanslarda test etmedin ya da eksik bir şeyler yaptın.

Uyarı! Bu konu 10 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı