Fanlar Neden Bu Kadar Pahalı?

.I.N.И.A.

Kilopat
Makaleler
2
Yer
9847
Daha fazla  
Bir bakıyorsun en düşüğü 30-40 TL'den başlıyor. Nedendir bu? Alt tarafı bir pervane ve plastik çerçeve. Kasa fiyatlarıyla yarışanları var. RGB olayı sanki bana 40 dereden su getiriyorlar. Takıyorsun bir şerit içine sana oluyor RGB. Şimdi bazıları çıkacak o kadar kolaydı evde kendin yap, diyecek. Vallah yapabilsem yapardım. Artık her şey fabrika her şey seri üretim. Ben anlamadım bu fanlar niye bu kadar pahalı?

Bir bakıyorsun en düşüğü 30-40 TL'den başlıyor. Nedendir bu? Alt tarafı bir pervane ve plastik çerçeve. Kasa fiyatlarıyla yarışanları var. RGB olayı sanki bana 40 dereden su getiriyorlar. Takıyorsun bir şerit içine sana oluyor RGB. Şimdi bazıları çıkacak o kadar kolaydı evde kendin yap, diyecek. Vallah yapabilsem yapardım. Artık her şey fabrika her şey seri üretim. Ben anlamadım bu fanlar niye bu kadar pahalı?
Xigmatek SC120 RGB alın. 55TL fiyatı var ve muhteşem. Sıfır ses, RGB şölen. Hepsi bir arada. Tek sorun RGB destekleyen bir anakartınızın olması.

Ülkemiz hızlı tüketim ülkesi. Servis hizmetleri kasıtlı olarak kalitesiz ve pahalı. Bu sayede bir şeyiniz bozulunca gidip yenisini alıyorsunuz. 5 sene gidecek bilgisayar kötü bakım, eksik yedek parça, kötü servis gibi sebeplerle en geç ikinci senede yeni parça gerektiriyor. Kaliteli sarf malzemeleri bunu engellemenin en iyi yolu.

Yani size 10 liraya fan satan arkadaş, işlemciniz yetmiyor bahanesiyle kendisine gelip yeni işlemci almanızı belki 1 sene geciktirecek. Şu durumda fanın karı olmuyor. Hem arada satılıyor (sadece bilinçli müşteriye), hem de diğer parçaları koruyor, üstelik de bilgisayarcıdan daha çok bilmenize sebep oluyor. Onlar istiyorlar ki hala 50 liraya format atabilsinler.

RGB fanları şahsen son derece gereksiz görüyorum. Hele her parçayı RGB seçenleri de anlamıyorum. O kadar rengi bir arada görünce midem bulanıyor yahu, sizinki bulanmıyor mu?

Ülkemizde bilgisayar bileşenleri adına ne ucuz ki fanlar ucuz olsun.

@Handsome Reis Size gerçekten katılıyorum. Dediğiniz gibi 6500TL olaması gereken yerde bu kadar yüksek olması hiç hoş değil. Tamam Dolar yüksek alım gücü düşükte böyle de olmaz ki ya.

Bu RGB furyasının sonu nereye varacak çok merak ediyorum.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı