Fanlarda CFM ve dB ne derecede olmalıdır?

Ergeon

Hectopat
Daha fazla  
Arkadaşlar 120 mm fan alacağım fakat dB ve CFM konusunda bilgim yok. Güzel hava akışı sağlayan bir fanın CFM değeri minimum kaç olmalıdır? Ve de sessiz diye nitelendirilen fanların dB değerleri kaç olmalıdır? Kısaca kaç dB'ye kadar sessiz olarak geçerlidir?

CFM, fanın nerede ne amaçla kullanılacağına bağlı. Radyatör fanı olarak kullanılacaksa, basınç değeri daha önemli.
Ses konusunda, 20-25 dB değerini aşmayan fanlar tercih edilmeli. Üstü belli düzeyde ses yapıyor.
40 dB, 20 dB değerinin iki katı, ne kadar fazla olabilir gibi bir mantık yok. Değer arttıkça ses katlanarak artıyor.

Ben 3 tane fan almayı düşünüyorum, 1 tanesini egzoz fan diğerlerini ise üst tarafa takmayı düşünüyorum.

50-60 ve üstü CFM değeri fazlasıyla yeterli olacaktır. Ses düzeyini 25 dB ve üstüne çıkmayacak şekilde bulduğunuz fanlar nimet değerindedir.

Çok teşekkür ederim her şey için. PWM olayı ise fanlarla mi anakartla mi yoksa her ikisiyle mi alakalı ? Anakartim ASUS TUF B450 PLUS GAMING.

Son düzenleme:
Fanlarda önemli olan Air Pressure yani basınç ve CFM yani hava akışı değeridir.
İyice kafam karıştı . Şöyle diyem ben 3 adet fan alıcam. 1 tanesi egzoz diğer ikisini üste takcam. Güzel derece de basınçlı 120mm fan önerir misin örnek olarak bi bakayım ve fanların neresinde yazıyor basınç kısmı
Fanlarda önemli olan Air Pressure yani basınç ve CFM yani hava akışı değeridir.
Hava basıncının çok mu az mi olması gerekiyor

Son düzenleme:
Kasaya hava girişi yada çıkışı için takılacaksa basınç ile pek işin olmaması lazım. Radyatör ile işlemci soğutacaksan basınç önemli, yukarıda da yazılmış. Yüksek basınçlı fanlarda sessizlik bulman imkansız gibi, istisnalar hariç. "1 tanesi egzoz diğer ikisini üste takcam. " cümlesinde üste takılacak fanların da egsoz olması gerek.

Kasaya hava girişi yada çıkışı için takılacaksa basınç ile pek işin olmaması lazım. Radyatör ile işlemci soğutacaksan basınç önemli, yukarıda da yazılmış. Yüksek basınçlı fanlarda sessizlik bulman imkansız gibi, istisnalar hariç. "1 tanesi egzoz diğer ikisini üste takcam. " cümlesinde üste takılacak fanların da egsoz olması gerek.
Hmm anladım . Kasamda normalde 4 adet var var . 3 önde 1 egzoz fan olarak. Ama kasamin hava almadığını ve bu yüzden de + fan almayı düşünüyodum. Kasam Thermaltake v200 tg sadece sol yan tarafta aşağıdan yukarıya doğru ızgara var bı ordan hava alıyor. Bu yüzden de soğutma işini çok yapamadığını düşünüyorum. 3 fan daha alırsam soğuma sıkıntısı çözülür mü acaba ?

İyice kafam karıştı . Şöyle diyem ben 3 adet fan alıcam. 1 tanesi egzoz diğer ikisini üste takcam. Güzel derece de basınçlı 120mm fan önerir misin örnek olarak bi bakayım ve fanların neresinde yazıyor basınç kısmı

Hava basıncının çok mu az mi olması gerekiyor
Senin alman gereken fan tipi AF fan tipi. Hava sirkülasyonu için olanlar yani. Basınçlık bir işin yok senin çünkü içeriye hava basan fanlar için Air Pressure önemli. Senin dediğin yerlerdeki fanlar dışarıya havayı atmak için olduklarından dolayı basınç değerleri pek önemli değil.

Yeni konular

Geri
Yukarı