Far Cry 6 FPS düşüşü

İşletim sistemi
Windows 10
Makaleler
2
Yer
Ankara
Far Cry 6 oynarken yarım saatin ardından oyunda herhangi bir menü açtığımda oyun 50-60 FPS'den 2 FPS'ye kadar düşüyor. İnternetten araştırdım ve yabancılarda RTX 3080 sahibi insanlar bile yaşamış bu durumu. Aranizda bu durumu yaşayan başka biri var mı? Varsa bir çözüm buldu mu? Durum senin siteminden kaynaklanıyordur demeyin oyunu en düşük grafik ayarlarında açsam da aynı sıkıntı devam ediyor. Sorun oyundan kaynaklı.

Hocam keşke AMD'ye sallamaydınız. Çünkü bende de NVIDIA kart var ve bahsettiğiniz sorunları yaşadım. Hatta PS4'de bile bu oyunlarda sorun yaşadım. Sovecekseniz dandik ve bozuk oyun yapan Ubisoft'a sövün.

İllallah ettirdi bu kart bana AC Odyssey de 1.5 yıl sonra düzelttiler sorunu utanmadan bir de güncellemelerde bilinen sorunlara yazıyorlardı ufacık problemi düzeltcek kadar bile parmaklarını kıpırdatmıyorlar.

Hocam keşke AMD'ye sallamaydınız. Çünkü bende de NVIDIA kart var ve bahsettiğiniz sorunları yaşadım. Hatta PS4'de bile bu oyunlarda sorun yaşadım. Sovecekseniz dandik ve bozuk oyun yapan Ubisoft'a sövün.
Bugün yükledim oyunu ilk 3 dk iyiydi testlerde de ama oyun şuan oynanmıyor düşük 720p de bile minimum sistem gereksinimlerini karşılıyorum iade zamanını da kaçırmışım boşa mı gitti param?

Bugün yükledim oyunu ilk 3 dk iyiydi testlerde de ama oyun şuan oynanmıyor düşük 720p de bile minimum sistem gereksinimlerini karşılıyorum iade zamanını da kaçırmışım boşa mı gitti param?
Adamlar düzeltene kadar muhtemelen evet. Ben ne kadar uğraşırsam ugrasayim hiç düzelmedi. Hatta Ubisoft bile çok uğraştı yanlış hatırlamıyorsam 3 ya da 4 kere iletişim kurdum yine de çözüm olmadı.

Bu oyunda optimizasyon sorunundan ziyade teknik bir hata olduğunu düşünüyorum.Aslında oyunun optimizasyonu iyi sayılır.Farcry 5 ten daha iyi grafikleri Farcry 5 kadar fps ile oynayabiliyorum.Arada bir fps droplar olsa da bu seviye grafiklerde normal kabul ediyorum.
Sorunun kaynağı ;oyun bir süre sonra sistem kaynaklarını daha az kullanmaya başlıyor.
Nvidia Performance Overlay veya GPU-Z ile takip edin bir süre sonra ekran kartının çektiği güç azalıyor.
175 Wattlık gpu ya sahibim.Oyunun başlarında Sistemden çekilen güç 170-176 watt arası ve fps gayet iyi.İşlemci kullanımı da %30-40 civarında.30-40 dakika oynadıktan sonra ekran kartı güç tüketimi 90-100 watt a düşüyor.Gpu kullanımı sürekli %100 olarak gözükse de fps 40-50 lerden direk 10-15 fps lere çakılıyor.İşlemci kullanımı da %6-10 lara geriliyor.Bu sorun çözülürse optimizasyonu Division 2 kadar olmasa da iyi sayılır.

Bu oyunda optimizasyon sorunundan ziyade teknik bir hata olduğunu düşünüyorum.Aslında oyunun optimizasyonu iyi sayılır.Farcry 5 ten daha iyi grafikleri Farcry 5 kadar fps ile oynayabiliyorum.Arada bir fps droplar olsa da bu seviye grafiklerde normal kabul ediyorum.
Sorunun kaynağı ;oyun bir süre sonra sistem kaynaklarını daha az kullanmaya başlıyor.
Nvidia Performance Overlay veya GPU-Z ile takip edin bir süre sonra ekran kartının çektiği güç azalıyor.
175 Wattlık gpu ya sahibim.Oyunun başlarında Sistemden çekilen güç 170-176 watt arası ve fps gayet iyi.İşlemci kullanımı da %30-40 civarında.30-40 dakika oynadıktan sonra ekran kartı güç tüketimi 90-100 watt a düşüyor.Gpu kullanımı sürekli %100 olarak gözükse de fps 40-50 lerden direk 10-15 fps lere çakılıyor.İşlemci kullanımı da %6-10 lara geriliyor.Bu sorun çözülürse optimizasyonu Division 2 kadar olmasa da iyi sayılır.
Hocam eğer gerçekten dediğiniz gibiyse ekran kartı kullanımını en yüksekte tutmaya zorlarsak sorun çözülebilir. Sadece bunu nasıl yapacağımıza dair bir bilgim yok.

Hocam eğer gerçekten dediğiniz gibiyse ekran kartı kullanımını en yüksekte tutmaya zorlarsak sorun çözülebilir. Sadece bunu nasıl yapacağımıza dair bir bilgim yok.
Optimizasyon sorunu olsa hiçbir zaman iyi fps alınmazdı.Bkz. RDR2
Red Dead Redemption 2 yi pc de ultra grafiklerde açınca 20-25 fps leri zar zor alıyor.
Farcry 6 da ise ortalama 50 fps lere kadar geliyor sakin sahnelerde.
Ekran kartını en yüksekte tutmaya gelince bunu yapamayız.
Ubisoft sayısal loto gibi oyun yapıyor.Tom Clancy Wildlands ile Division 2 nin harika optimizasyonu var.The Crew 2 ile Watch Dogs serisinin optimizasyonu leş gibi.Bu oyunların hepsini aynı şirket mi yapıyor/yaptırıyor inanmak çok güç.
Farcry 5 benim hayatımda oynadığım en kötü AAA oyundu.Keşke Farcry 5 sorunlu bir oyun olsaydı.Farcry 6 nın haritası gerçekten çok güzel olmuş.Oyunu artık aç kapa aç kapa sürüne sürüne oynuyoruz :)

Far Cry 6 HDD yetmiyor sanırsam az önce oynadım yer yer FPS düşüyor hafif drop yiyor Spider-Man Remastered SSD kurdum oyunda kaymak gibi akıyor en üst ayarlarda sanırsam HDD artık güncel oyunlara yetmiyor sıcaklık değerleri normaldi bu arada baktım.

Far Cry 6 HDD yetmiyor sanırsam az önce oynadım yer yer FPS düşüyor hafif drop yiyor Spider-Man Remastered SSD kurdum oyunda kaymak gibi akıyor en üst ayarlarda sanırsam HDD artık güncel oyunlara yetmiyor sıcaklık değerleri normaldi bu arada baktım.
Hocam eğer durum HDD ile alakalı olsaydı RTX 3080 ve 3090 gibi kartlara sahip insanlar bu problemi yaşamazdı. Klasik Ubisoft hatalarla dolu ve optimizasyon anlamında bozuk bir oyun yapmışlar ve bu durumu 9 aydır çözemediler.

Hocam eğer durum HDD ile alakalı olsaydı RTX 3080 ve 3090 gibi kartlara sahip insanlar bu problemi yaşamazdı. Klasik Ubisoft hatalarla dolu ve optimizasyon anlamında bozuk bir oyun yapmışlar ve bu durumu 9 aydır çözemediler.

Hocam benimki FPS düşüsü 2'ye falan düşmüyor belirli aralıklarla 45 80 oluyor daha önce bu sorunu birçok oyunda yaşadım bugün oyunu SSD kuracağım size sonuçları yazacağım. Ayrıca yama yapmadan bir girişi yapacağım oyuna belki de yamadan yapıyordur onu da ayrı test edeceğim.

Yeni konular

Geri
Yukarı