Farklı bölüme yatay geçiş

Cracker18

Kilopat
Ben Siyaset Bilimi ve kamu yönetimi okuyorum. 2. sınıfım. Uluslararası Ticaret ve Lojistiğe geçmek istiyorum. Acaba 2. sınıftan devam mı ederim? Yoksa baştan mı başlarım? İçerik farklı olunca böyle olabilirmiş. Birde YKS puanıyla yapacağım. Kaldığım dersler ne olacak?

Ben Siyaset Bilimi ve kamu yönetimi okuyorum. 2. sınıfım. Uluslararası Ticaret ve Lojistiğe geçmek istiyorum. Acaba 2. sınıftan devam mı ederim? Yoksa baştan mı başlarım? İçerik farklı olunca böyle olabilirmiş. Birde YKS puanıyla yapacağım. Kaldığım dersler ne olacak?
1.sınıftan tekrar başlıyorsunuz fakat ortak derslerinizi ve Türk Dili vb. gibi dersleri de saydırabilirsiniz.
Aynı bölümden başka bir üniversiteye geçince aynı sınıftan başlanıyor (bu da kesin değil, yatay geçişi onaylayan kurulun insafına kalıyorsunuz).

Peki direkt mi başlanıyor. Yoksa 1-2 dönem bekletiliyor mu? Kimisi böyle yazmış.

1.sınıftan tekrar başlıyorsunuz fakat ortak derslerinizi ve Türk Dili vb. gibi dersleri de saydırabilirsiniz.
Aynı bölümden başka bir üniversiteye geçince aynı sınıftan başlanıyor (bu da kesin değil, yatay geçişi onaylayan kurulun insafına kalıyorsunuz).

Peki direkt mi başlanıyor. Yoksa 1-2 dönem bekletiliyor mu? Kimisi böyle yazmış.
4 yıllık geçişler genelde yazın yapılır ve bekleme gibi bir durum olmuyor benim bildiğim kadarıyla. Mesela ben de Hacettepe Tarih'ten, Ege Türkçe Öğretmenliğine geçeceğim. Üniversiteyi arayıp konuşmayı deneyin. (Tabii ki %90 ÖİDB pek bir şey bilmiyor ama olsun.)

Onu daha da netleştirirsek: Yatay geçiş türü fark etmeksizin ikinci sınıftan devam edebilmeniz için geçiş yapmak istediğiniz üniversitenin ilgili bölümünün fakültedeki kılavuzunda denklik için gereken orana önce bakın. Sonra mevcut bölüm derslerinizle geçmek istediğiniz bölüm derslerinin içeriklerine bakın. Genellikle %60 ve üzeri dersler sayılırsa kalanları alttan alıyorsunuz. Haliyle GANO'yu yüksek tutmanız ve/veya yaz okuluyla telafi etmeniz gerekiyor. Fakat İşletme ve İİBF'nin birinci sınıf dersleri neredeyse aynı olduğu için şahsen hiç sorun yaşayacağınızı sanmıyorum.

Dersler %50 falan benzeşiyor. Farklı fakülteler. Artık inisiyatiflerine kalmış gibi duruyor.
Eğer MYP ile geçiş yapacaksanız ve puanınızla ilgili sorun yoksa geçişiniz çok yüksek ihtimalle gerçekleşir. Fakat muaf olmadıklarınızdan (denklik alamadıklarınızdan) mesul olur ve dönem derslerine ek onları almanız gerekir sadece. Belirttiğim gibi İİBF ve İşletme birinci sınıf dersleri neredeyse aynı olduğu için çok sorun çıkarmazlar ama maddi sorununuz yoksa ve ortalamayı yüksek tutarsanız çok dert edilecek bir durum da değil zaten.

Geri
Yukarı