Çözüldü Farklı Farklı Üst Üste Mavi Ekranlar

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Enes Doğan

Kilopat
Makaleler
11
Yer
Denizli
Daha fazla  
Arkadaşlar sorunun sebebini çözemedim. Bilgisayar sadece ilk açıldığında bu sorunu yaşıyor. Örneğin akşam bilgisayarı kapatıp, sabah açınca mavi ekran alıyorum. Arkasından 2 tane daha felen mavi ekran veriyor. Ama mutlaka günde 1 kere mavi ekran alıyorum. Bilgisayar ilk açıldığında genellikle ''Memory Management'' başlıklı mavi ekranı veriyor. Bazen sadece tek mavi ekran, bazen farklı farklı art arda mavi ekran veriyor. Bilgisayar açılana kadar çok mavi ekran alıyorum yani.
Denediğim işlemler;
  • Kasanın içini inceledim, garip bir şey görünmüyor.
  • Sıcaklıklar normal.
  • Stres testi yaptım, sorun çıkarmadı.
  • BIOS güncelledim.
  • BIOS resetledim.
  • İşletim sistemini tekrar yükledim.
  • PSU yeni alındı, eski PSU'da da mavi ekran veriyordu, hâlâ değişen bir şey yok.
Sistem;
  • Asus P5G41T-M LX Anakart
  • 4 GB Kıngston Bellek 1333 Mhz
  • Corsair VS550 PSU
  • 1 TB Cavair Blue HDD
  • İntel Pentium E2200 2.20 Ghz İşlemci
  • HIS HD 4650 ekran kartı
Yoruldum arkadaşlar, her gün açıldığında mavi ekran yemekten bıktım.
Minidump dosyalarıda burda;
yadi.sk: Yandex.Disk
@Murat5038

Çözüm
Hemen ümitlenmemek için bekliyordum. Ancak artık düzeldi galiba.
Eskiden işlemci O.C'luydu. Ve takılı olan RAM'ler'in V'ları bile farklıydı. O halde işlemciyi O.C'lu kullanıyordum. Sonra mavi ekran almaya başlayınca uyumsuz olan 2 GB RAM'i çıkardım. İşlemcinin O.C'nu kaldırdım. Her şeyi sıfırlamama rağmen mavi ekran almaya devam ediyordum. Sonra 4 GB'lığı çıkarıp sadece 2'likle açınca mavi ekran almadım. Sonra öbür slota da 4 GB'lığı taktım, yine mavi ekran almadım. Yani RAM'i alıp slot değiştirmem gerekiyormuş. Sorun kalmadı artık. Yardımcı olan herkese teşekkürler. O kadar şey yaptım, ama slot değiştirmek hiç aklıma bile gelmedi. Ufak şeyler çözüm olabiliyor. :)
Stres testini AIDIA 64'ün Stres testi ile yaptım. Farklı bir tane daha ram var ama özellikleri içindekiyle aynı değil, farklı markalar. İçindeki ram'i çıkarıp diğerini takayım o zaman. Sonuçları bildiririm. Stres testinde mavi ekran vermemesine de şaşırdım zaten.

@Enes Doğan RAM'lere de yüklensin stres testinde ona dikkat edin Aidia64'de detayları bilmiyorum fakat Prime95 ile test yaparken Blend modunu seçerseniz RAM'leri de test edecektir.

Arkadaşında dediği gibi mavi ekran sorunları genelde bellek hatalarından kaynaklanıyor RAM yada HDD de sıkıntı büyük ihtimal.

HDD yeni alındı. Ram'de yeni alındı. İkiside garantiye gidebilir. Ram'i değiştirdik. Sonuçları bildireceğim, şimdilik bir şey yok. 1-2 güne belli olur.

Hemen ümitlenmemek için bekliyordum. Ancak artık düzeldi galiba.
Eskiden işlemci O.C'luydu. Ve takılı olan RAM'ler'in V'ları bile farklıydı. O halde işlemciyi O.C'lu kullanıyordum. Sonra mavi ekran almaya başlayınca uyumsuz olan 2 GB RAM'i çıkardım. İşlemcinin O.C'nu kaldırdım. Her şeyi sıfırlamama rağmen mavi ekran almaya devam ediyordum. Sonra 4 GB'lığı çıkarıp sadece 2'likle açınca mavi ekran almadım. Sonra öbür slota da 4 GB'lığı taktım, yine mavi ekran almadım. Yani RAM'i alıp slot değiştirmem gerekiyormuş. Sorun kalmadı artık. Yardımcı olan herkese teşekkürler. O kadar şey yaptım, ama slot değiştirmek hiç aklıma bile gelmedi. Ufak şeyler çözüm olabiliyor. :)

Çözüm
Uyarı! Bu konu 10 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı