Fatura/fiş üzerindeki yazıların silinmesi

184424

Hectopat
Makaleler
2
ATM'ye gidip para yatırdığımızda gelen fişi alıyoruz bazen. Bunları saklayanlara denk geldi mi bilmiyorum fakat sorma isteği uyandırdı. Bu fişlerin üzerindeki yazılar kendi kendine siliniyor. Sakladığım fişlerde bunu gördüm. Neden siliniyor acaba?

ATM'ye gidip para yatırdığımızda gelen fişi alıyoruz bazen. Bunları saklayanlara denk geldi mi bilmiyorum fakat sorma isteği uyandırdı. Bu fişlerin üzerindeki yazılar kendi kendine siliniyor. Sakladığım fişlerde bunu gördüm. Neden siliniyor acaba?

Bence kullandıkları mürekkep uçucu özelliği var ondan oluyor.

Fişlere yazı yazma işlemi ısıtılarak yapılıyor, bir mürekkep kullanılmıyor yani. Hatta fişin üstünü tırnağınızla çizerseniz siyah bir iz kaldığını görürsünüz. Belki de zaman geçtikçe kağıt o özelliğini kaybediyordur.

Termal yazıcılar ile yazılıyor o yazılar.

Üzerinde ince bir madde var. Isıyla temas edince o şekilde yazı yazılıyor. Aynı şekilde çakmak ile kağıdı yakmadan üzerine tutarsanız karardığını görebilirsiniz. Kolonya gibi bir madde geldiğinde de silinir.

Hocam bana elektrik faturasında denk geldi o kadar yazma parası alıyorlar yazdıkları yazı siliniyor, faturayı tuzlu suya koydum beyaz kağıt oldu, haram olsun verdiğimiz para.

Önemli olanları dosyalarda saklıyorum. 2012 civarından kalma fiş ve faturalar hala okunaklı durumda.
Hem kilitli dosya hem bazanın altında durmasıyla alakalı olabilir.

Muhtemelen nemle alakalı...

Nasıl saklıyorsunuz benim de saklamam gereken önemli fişler oluyor da hangi tip dosyalarda?

Geri
Yukarı