Fazla proteinin zararı var mı?

Sadece proteinden kaynaklı değildir ama yinede faydası vardır. İyi büyümeler :D Yaşınıza göre boyunuz maşallah pekte uzun.
ya çevremdekilerde uzun diyor ama nedense benden uzun 1-2 adam görünce moralim bozuluyor sizce sebebi nedir eskiden kısaydım ama kompleks yapmıyordum şimdi 1-2 tane uzun adam görünce moralim bozuluyor
Sadece proteinden kaynaklı değildir ama yinede faydası vardır. İyi büyümeler :D Yaşınıza göre boyunuz maşallah pekte uzun.
okulda ilk 10 girerim herhalde

Ayrıca böbrekleri yorma gibi bir mevzu varsa bol su tüketin.
Bilmeden konuşmamanızı rica ediyorum. Her şeyin fazlası zarardır. Suyun da. "Böbreklerin belirli bir oranda su atma kapasitesi vardır. Böbreklerin su atma kapasitesinin üzerinde su alındığında, atılamayan su, kanda birikerek, kandaki elektrolitlerin, kan hücrelerinde değişikliklere neden olarak, kan sodyum düzeyinde düşmeye neden olur. Biz bunu da tıpta ’hiponatremi’ olarak tanımlıyoruz. Kan sodyum düzeyindeki düşmeye bağlı gelişen beyin ödemi, bulantı, kusma, halsizlik, bilinç değişiklikleri, kasılma nöbetleri, koma ve hatta ölüme neden olabilir." Sizin bu dediğinizi birisi uygularsa hayatını bile elinden alabilirsiniz!

Bilmeden konuşmamanızı rica ediyorum. Her şeyin fazlası zarardır. Suyun da. "Böbreklerin belirli bir oranda su atma kapasitesi vardır. Böbreklerin su atma kapasitesinin üzerinde su alındığında, atılamayan su, kanda birikerek, kandaki elektrolitlerin, kan hücrelerinde değişikliklere neden olarak, kan sodyum düzeyinde düşmeye neden olur. Biz bunu da tıpta ’hiponatremi’ olarak tanımlıyoruz. Kan sodyum düzeyindeki düşmeye bağlı gelişen beyin ödemi, bulantı, kusma, halsizlik, bilinç değişiklikleri, kasılma nöbetleri, koma ve hatta ölüme neden olabilir." Sizin bu dediğinizi birisi uygularsa hayatını bile elinden alabilirsiniz!
Bol su tükettin dememden ne anladınız ? Ben günlük 4 - 5 litre su tüketen birisiyim. Çıkıp adama belirli bir miktar vermedim.

Ayrıca yorumlarımdan sonra Doktor ve Diyetisyene danışın diyorum.
Ayrıca günlük en az 2 litre su tüketilmeli.

@TİMURİST Az alıyorsunuz. Eğer dediğiniz gibi 76 kilo iseniz 1.5 - 2 katı kadar protein tüketmelisiniz (gram olarak) yani bu da 130 - 150 gram proteine varıyor. Şimdi benim yorumla birlikte gidip günlük protein miktarlarını artırmaya kalkma hemen :D Önce bir doktora ardından bir diyetisyene başvur birde onları dinle.

İkinci soruyu maalesef bilgim olmadığı için cevaplayamam.
Bahsettiğin gramaj normal bir birey için değil, vücut geliştirme ile ilgilenenler için geçerli. Bu arada proteine sadece hayvansal değil bitkisel yönden de bakılmalı.
ozaman sadece 4 yumurtaya 2 bardak süte düşüreyim

bide bu yediklerim büyümeyi hızlandırırmı ?
Büyümekten kastın uzama ise uzun boylu olmak biraz genetik şansa da bağlıdır. Genetiğin uzamaya yatkın ise yiyip içtiklerin olumlu yönde fayda eder. Protein boy uzatmaz, kasları diri tutar ve herhangi bir tahribattan sonra daha güçlü onarılmasında yardımcı olur. Ton balığını her gün yememeye özen göster, ağır metaller içeriyor. Haftada bir yiyebilirsin. Günlük olarak ton balığı yerine tavuk, hindi veya kırmızı et tüketebilirsin. Kalsiyum açısından zengin besinleri tüketebilirsin. Boyun zaten yaşına göre çok uzun. Uzun insanlar diğerlerine göre daha ağır hareket ederler, kıyafet ve ayakkabı bulmakta zorlanırlar, kanburlaşmaya daha meyillidirler, bilmiyorsan öğrenmiş oldun. Sütün laktozsuz olanını tüketmeni tavsiye ederim. Yumurta sayısı iyi ancak sarıları ile birlikte yiyorsan içerdiği kolesterolden dolayı 2 tane sarıya veda etmelisin. İlik veya kemik suyu tüketmen kemiklerini kuvvetlendirir ve uzamaya da yardımcı olur. Hiç özen göstermesen bile 1.85 üzerine çıkacaksın zaten. Atladığım bir nokta varsa sorabilirsin.

Son düzenleme:
Bahsettiğin gramaj normal bir birey için değil, vücut geliştirme ile ilgilenenler için geçerli. Bu arada proteine sadece hayvansal değil bitkisel yönden de bakılmalı.
Evet, genellikle 2 gram katı kadar proteini vücut geliştirmeciler tercih ediyor fakat normal bir sporla uğraşan örneğin basketbol, futbol gibi branşlarla ilgili şahıslarda tüketebilir.

Evet, genellikle 2 gram katı kadar proteini vücut geliştirmeciler tercih ediyor fakat normal bir sporla uğraşan örneğin basketbol, futbol gibi branşlarla ilgili şahıslarda tüketebilir.
Bahsettiğin sporlarla uğraşan bireylerde kas yıkımı fazla olmaz, bu yüzden proteinden çok karbonhidrata ihtiyaçları olur. Bir futbolcunun dayanıklılık için fitness yaptığı antrenman günlerini sayarsak dediğin doğru.

Evet sanırım ben kendim vücut geliştirme ile ilgilendiğim için ve 2 katı kadar protein tüketmeye çalıştığım için herkeste de aynı olacak sandım. Maalesef yanılmışım :( Beni düzelten ve aydınlatan arkadaşlara teşekkür ederim.

Konu sahibi arkadaş bu videoyu izlerse daha sağlıklı bilgilendirilir.

İlaç falan kullanmıyorum, büyümemin olumlu gelişmesi için çok tüketiyorum, bir zararını görür müyüm? Yaşım 13.
Öğün;
  • 4 yumurta
  • 1 kase peynir
  • 2-3 bardak süt
  • 1 tane ton balığı
Çoğunlukla böyle.
4 yumurtanın 3 tanesinin sarısını bahçeye falan at hayvanlar yesin ziyan olmasın.
Pastörize sütler bana göre sudan farksız ama sen yinede iç annen taze sağılmış süt alıp pişiriyorsa ondan iç yoksa 3 bardak içiyorsan yarım yağlı süt tüket tam yağlı tüketme sonuçta paket gıda.
Konserve gıdaları haftada 1 tüket mecbur kaldın mı ikinciyi yersin. Taze balık ye hamsi ton balığından ucuz.
Fazla protein alırsan karaciğeri gereksiz yere yorarsın ama bu doğal gıda olduğu için bir şey olmaz sadece fazla geldiği için atık olarak vücut boşaltım sistemi ile dışarı atar.
Sabahları mercimek, domates, yoğurt çorbası annen ne yapsa iç, kemikli et ye iliğini de kaşıkla boşalt ye, pirinci yani pilavı haftada 3 günden fazla yeme, meyve ve sebze ye unutma her şeyin ayarı var en çok meyve ve sebze tüket.
Barfiks çekemiyor isen yinede bir yerlerden tut sallan basketbol oyna boyunun uzaması ve eklemlerinin sağlamlığı için çok faydasını görürsün.
Günde 1 ekmekten fazlasını yememeye çalış, sucuk, salam, sosis gibi yağda pişen hazır gıdalardan uzak dur.
Şimdiden kendini terbiye edersen ileride çakı gibi delikanlı olursun.(y)
Şimdi ki ergenler parkta bahçede bira sigara içiyor biz o yaşta bisikletle bağa bahçeye gidip mangal yapıp güreşip top oynuyorduk şimdi bakıyorum yeni nesil 16 yaşında basıyor aminoasidi kendini kaptan Amerika sanıyor. :)

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı