Fedora 21 Final Sürümü Çıktı

Dr.Aequitas

Kilopat
Makaleler
7
Daha fazla  
4 Kasım 2014 tarihinde Fedora 21'in beta sürümü yayınlanmıştı. 9 Aralık 2014 tarihinde, yani vaad edilen günde Fedora 21'in Final Sürümü de yayınlandı.

Fedora 20'nin yayınlanmasının üzerinden yaklaşık bir yıl geçti. Normalde GNU/Linux dünyasında yeni sürümler için bu kadar beklemeye alışık değiliz. Ancak geliştiriciler bu konuda "beklediğinize değecek bir sürüm geliştirdik" şeklinde mesajlar yayınladılar. Yeni Fedora, 3 ayrı paket halinde, iş istasyonu, sunucu ve bulut şeklinde ayrı ayrı servis edildi. 3.17 Linux çekirdeği üzerine yapılandırılan sistem GNOME 3.14 masaüstü ortamını ve yeni kokpit konsolunu içeriyor. Çok yaygın kullanılan Ubuntu'nun Unity arayüzünden sıkılıp Gnome hasreti çeken kullanıcıların çok hoşuna gideceğini düşünüyorum.

Kısaca bu sürüm ile gelen özelliklere değinecek olursak;
  • Gelişmiş bir yazılım yükleyici
    • Google Play Store gibi düşünebiliriz
  • Gelişmiş uçbirim (terminal) uygulaması
  • Deneysel Wayland desteği
    • Açıkçası benim en çok merak ettiğim noktalardan biri de bu
  • DevAssistant
    • Yazılım geliştiriciler için çok faydalı olacak bir yardımcı yazılım
  • Kurulum kolaylığı
    • Bu konuya gerçekten eğilmek gerekiyor. GNU/Linux işletim sistemlerinin belki de en çok korkulan kısmıdır bu, aslında bilinmediği için korkuluyor, zira bence Windows kurmaktan çok daha basit (tüm Linux işletim sistemleri için geçerli bu söylediğim). En basitinden, Windows kurulumu biter bitmez "*.rar" dosyalarını açabiliyor muyuz, veya altyazılı filmleri/dizileri kurulum biter bitmez izleyebiliyor muyuz, ofis uygulamaları, peki ya donanım sürücüleri, bu ve buna benzer pek çok durumda Windows kurulumundan sonra pek çok şeyi uzun uğraşlar ile kurup ayarlamamız gerekiyor, halbuki GNU/Linux işletim sistemlerinin çoğunda kurulum tamamlandığında ek bir işlem yapmamız gerekmiyor. Tam manasıyla kullanıma hazır bir işletim sistemimiz oluyor. Sanırım bu kısmı fazla uzattım :)
  • Web Servis Bütünleşmesi
    • HTML5 uygulamalarını tarayıcı olmaksızın, masaüstünün bir uzantısıymış gibi kullanabilme imkanı tanıyan, çok alışık olmadığımız ama pek çoğumuzun hoşuna gidecek bir özellik olduğunu düşünüyorum
  • HiDPi yüksek çözünürlük desteği
    • Apple'ın retina display'i ve yeni nesil ultrabook'larda sunulan bu yüksek çözünürlüklere tam destek sunuyor
Fedora 21 edinmek için aşağıdaki linklerden yararlanabilirsiniz.

Uyarı! Bu konu 10 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı