Fedora, en iyi Linux distrosu mu?

NationalScore

Centipat
Daha fazla  
Distro'dan distroya gidip en sonunda Fedora'da sabit kaldım. Ubuntu, Debian, Mint, Pop!_OS, Arch, endeavour, Manjaro, Xubuntu hepsini denedim kullandım hiçbiri Fedora'nın yerini tutamıyor.
- Stock GNOME ile gelmesi çok büyük bir artı. Eklentisiz GNOME'a alışınca bir daha geri dönemiyorsunuz. Klavye kısayolları vs. çok güzel ayarlanmış.
- Güncel paketlerin olması ve Flatpak'ın varsayılan olması çok büyük bir artı. Kullandığım bir uygulama Ubuntu'nun mağazasında eski sürüm olup Online hesapla senkronize yapmıyordu haliyle ekstra ya sitesinden indirmek ya da Flatpak'ı aktif etmek gerekiyordu. Fedora'da yaptığım tek şey mağazayı açıp uygulamayı indirmek oldu. Son sürüm ve sorunsuz.
- Arch gibi distrolara kıyasla oldukça stabil.
- Birden fazla masaüstü ortamına sahip Spin'leri mevcut ve hepsi vanilla olarak geliyor. KDE, Xfce, cinnamon, LXDE, lxqt, budgie, Mate ve hatta i3, sway ve soas akla gelen her masaüstü için ayrı bir Spin'i mevcut.
- Minimal olarak yüklü geliyor ve bu en büyük artısı. Gereksiz yüklü gelen hiçbir şeye rastlamadım.
- Oldukça basit bir şekilde Driver'lar kurulabilir. Terminale akmod-NVIDIA yazmak driverları yüklemek için tek gereken şey. Arch'da NVIDIA driverlarını kuramamıştım.
- Her ne kadar sorun gibi gözükse SE Rpmfusion'u aktive edip kodekleri yüklemek çok aşırı basit. Fedora Docs'ta hepsi kısaca anlatılmış. Tek yaptığınız komutları kopyala yapıştır yapmak.
Tek bir eksisi GRUB'u özelleştirememek oldu. GRUB-customizer ne yazık ki çalışmıyor. Ama distro hopping denilen Distro'dan distroya atlamayı durdurdu. Fedora o kadar güzel ve sorunsuz çalışıyor ki resmen sıkılıyorsunuz. :D

1683910984558.png

Distro'dan distroya gidip en sonunda Fedora'da sabit kaldım. Ubuntu, Debian, Mint, Pop!_OS, Arch, endeavour, Manjaro, Xubuntu hepsini denedim kullandım hiçbiri Fedora'nın yerini tutamıyor.
- Stock GNOME ile gelmesi çok büyük bir artı. Eklentisiz GNOME'a alışınca bir daha geri dönemiyorsunuz. Klavye kısayolları vs. çok güzel ayarlanmış.
- Güncel paketlerin olması ve Flatpak'ın varsayılan olması çok büyük bir artı. Kullandığım bir uygulama Ubuntu'nun mağazasında eski sürüm olup Online hesapla senkronize yapmıyordu haliyle ekstra ya sitesinden indirmek ya da Flatpak'ı aktif etmek gerekiyordu. Fedora'da yaptığım tek şey mağazayı açıp uygulamayı indirmek oldu. Son sürüm ve sorunsuz.
- Birden fazla masaüstü ortamına sahip Spin'leri mevcut ve hepsi vanilla olarak geliyor. KDE, Xfce, cinnamon, LXDE, lxqt, budgie, Mate ve hatta i3, sway ve soas akla gelen her masaüstü için ayrı bir Spin'i mevcut.
- Minimal olarak yüklü geliyor ve bu en büyük artısı. Gereksiz yüklü gelen hiçbir şeye rastlamadım.
- Oldukça basit bir şekilde Driver'lar kurulabilir. Terminale akmod-NVIDIA yazmak driverları yüklemek için tek gereken şey. Arch'da NVIDIA driverlarını kuramamıştım.
- Her ne kadar sorun gibi gözükse SE Rpmfusion'u aktive edip kodekleri yüklemek çok aşırı basit. Fedora Docs'ta hepsi kısaca anlatılmış. Tek yaptığınız komutları kopyala yapıştır yapmak.
Tek bir eksisi GRUB'u özelleştirememek oldu. GRUB-customizer ne yazık ki çalışmıyor. Ama distro hopping denilen Distro'dan distroya atlamayı durdurdu. Fedora o kadar güzel ve sorunsuz çalışıyor ki resmen sıkılıyorsunuz. :D

Eki Görüntüle 1776554

Hocam öyle anlattınız ki Fedora'ya geçesim geldi :D

Eki Görüntüle 1776554
Az önceye kadar cihazın bütün dış dünya iletişimi kesene kadar ben de öyle düşünüyordum fakat cutting edge distrolarda dandik dundik hatalar çıkabiliyor.
Eğer Debian yine ses kartımı düzgün okumazsa ubuntu kuracağım istemeye istemeye.

Hocam öyle anlattınız ki Fedora'ya geçesim geldi :D
Geç zaten çiçek gibi distro fakat çok güncel ve antistabil :D

Bence hayır. Benim sistemimde KDE sürümü 30 sn gibi fazlasıyla uzun bir sürede açılıyordu. Şu an arco kullanıyorum. Diğer kullandığım birçok Arch tabanlı dağıtımdan daha kullanıcı dostu ve çok memnunum. Üstelik btrfs ve snapper ile kullandığım için herhangi bir stabilite kaygım da yok.

Bence Fedora ile saf Debian aynı:
Her distro'da custom kisayol ayarlanabiliyor aslinda.
Flatpak'in varsayilan olmasini arti olarak gormuyorum. Ama sonradan yukleyince de bir sey degismemekte...
Debian da Fedora gibi Arch'a kiyasla stabil.
Debian'da da install yaparken son olarak masaustu ortamini seceriz. Ve bu package icinden degil internetten yuklenir.
Debian minimal installation da böyle.
Debian da Arch'a kiyasla sadece nvidia-driver paketini kurmak yetiyor.
Ne olduğunu tam bilmiyorum bence Debian da da aynıdır.
Tek bir eksisi GRUB'u özelleştirememek oldu. GRUB-customizer ne yazık ki çalışmıyor. Ama distro hopping denilen Distro'dan distroya atlamayı durdurdu. Fedora o kadar güzel ve sorunsuz çalışıyor ki resmen sıkılıyorsunuz.
Aslinda GRUB customization önemsiz ama olmazsa olmaz diyenler var. Yine de Debian da olmasi iyi bir arti.

Kisaca Fedora - Debian benzer. Debiana aşina olan saf Debian kullanmali. Fedora beni yari yolda birakacakmis gibi geliyor. Oyun performansi nasil acaba.

Bence Fedora ile saf Debian aynı:

Her distro'da custom kisayol ayarlanabiliyor aslinda.

Flatpak'in varsayilan olmasini arti olarak gormuyorum. Ama sonradan yukleyince de bir sey degismemekte...

Debian da Fedora gibi Arch'a kiyasla stabil.

Debian'da da install yaparken son olarak masaustu ortamini seceriz. Ve bu package icinden degil internetten yuklenir.

Debian minimal installation da böyle.

Debian da Arch'a kiyasla sadece nvidia-driver paketini kurmak yetiyor.

Ne olduğunu tam bilmiyorum bence Debian da da aynıdır.

Aslinda GRUB customization önemsiz ama olmazsa olmaz diyenler var. Yine de Debian da olmasi iyi bir arti.

Kisaca Fedora - Debian benzer. Debiana aşina olan saf Debian kullanmali. Fedora beni yari yolda birakacakmis gibi geliyor. Oyun performansi nasil acaba.
Fazla oyun denemesem de bir kaç oyun denedim Crash Bandicoot 4, Resident Evil 2 Remake ve çok güzel sorunsuz çalıştılar.

Debiana kıyasla en büyük artısı paketlerin güncel olması. Debian stabil olma şeyinden kaynaklı depolarında hep çok eski sürüm paketler mevcut. Fedora hep en güncelini alıyor. Debian'da filan da ekstradan flatpak'i aktifleştirebiliyorsunuz ama açıkçası uğraşlı bana kalırsa. En güzeli kendinden gelmesi.

Arch + Gnome kullanıyorum ve yaşadığım rahatlığı sadece Solus'ta alabilmiştim geçmişte. Fedora da denedim ama dnf çok yavaş o yüzden paket kurarken çok sıkılıyorum. Bir de normalde 480 mb ram harcayan XFCE bile Fedora'da 1200 mb'ye yakın ram harcamıştı kurduğum zaman. Bir daha da yüzüne bakmadım.

Yeni konular

Geri
Yukarı