Fedora, en iyi Linux distrosu mu?

Yok hocam yanlış anlaşıldım galiba. Yanlış anlaşıldığımı da attığınız linkte farkettim. Ben bu sorunu EndeavourOS'ta değil Fedora'da yaşıyorum :)
Ben de onu diyorum. Endeavour OS'a gelirseniz uygulamalarda daha hızlı güncelleme alacaksınız bu nedenle hatalar oluşabilir. O nedenle şimdiden çözümü göstereyim diye attım linki. :)

Distro'dan distroya gidip en sonunda Fedora'da sabit kaldım. Ubuntu, Debian, Mint, Pop!_OS, Arch, endeavour, Manjaro, Xubuntu hepsini denedim kullandım hiçbiri Fedora'nın yerini tutamıyor.
- Stock GNOME ile gelmesi çok büyük bir artı. Eklentisiz GNOME'a alışınca bir daha geri dönemiyorsunuz. Klavye kısayolları vs. çok güzel ayarlanmış.
- Güncel paketlerin olması ve Flatpak'ın varsayılan olması çok büyük bir artı. Kullandığım bir uygulama Ubuntu'nun mağazasında eski sürüm olup Online hesapla senkronize yapmıyordu haliyle ekstra ya sitesinden indirmek ya da Flatpak'ı aktif etmek gerekiyordu. Fedora'da yaptığım tek şey mağazayı açıp uygulamayı indirmek oldu. Son sürüm ve sorunsuz.
- Arch gibi distrolara kıyasla oldukça stabil.
- Birden fazla masaüstü ortamına sahip Spin'leri mevcut ve hepsi vanilla olarak geliyor. KDE, Xfce, cinnamon, LXDE, lxqt, budgie, Mate ve hatta i3, sway ve soas akla gelen her masaüstü için ayrı bir Spin'i mevcut.
- Minimal olarak yüklü geliyor ve bu en büyük artısı. Gereksiz yüklü gelen hiçbir şeye rastlamadım.
- Oldukça basit bir şekilde Driver'lar kurulabilir. Terminale akmod-NVIDIA yazmak driverları yüklemek için tek gereken şey. Arch'da NVIDIA driverlarını kuramamıştım.
- Her ne kadar sorun gibi gözükse SE Rpmfusion'u aktive edip kodekleri yüklemek çok aşırı basit. Fedora Docs'ta hepsi kısaca anlatılmış. Tek yaptığınız komutları kopyala yapıştır yapmak.
Tek bir eksisi GRUB'u özelleştirememek oldu. GRUB-customizer ne yazık ki çalışmıyor. Ama distro hopping denilen Distro'dan distroya atlamayı durdurdu. Fedora o kadar güzel ve sorunsuz çalışıyor ki resmen sıkılıyorsunuz. :D

Eki Görüntüle 1776554

Anlattıklarının hepsi de stok bir kurulumda karşına gelen şeyler.
Genel açıdan ben Fedora'yı en iyi distro olarak değerlendirmiyorum şahsen.
Fedora'nın iyi olduğu nokta stabilize ile güncelliği ortak noktada tutmasıdır.
Uzun süreli kullanımda fena değil fakat kernel bazında benim için bir takım sorun olduğu için kullanmamıştım.
Şu an ise Debian 11 kullanıyorum, stabil fakat güncel değil. Bildiğiniz üzere. Fakat hiç öyle hissetmiyorum doğrusu, çünkü tam anlamıyla bir terminal kullancısıyım. Olan programlar da bana epey epey yetmekte.

Nereden baktığınıza ve neyi kullandığınıza bağlıdır distro meselesi. Ben stabil olmasını istiyorum. Günlük kullanımımda bir hata bile görmeye tahammül edemiyorum çünkü artık.

Ben de yaklaşık iki gündür Fedora 38 kullanmaktayım. Canımı sıkan bir kaç hata ile karşılaştım.
-WiFi Windows 10'a kıyasla çok daha yavaş gibi.
-Bluetooth kulaklığım saniyelik kopmalar yaşayabiliyor. Bu kopmalar bazen 2-3 saniyeyi buluyor.
- iPhone kullanarak USB Tethering yapamadım.
- Arada sırada takılmalar oluyor. Bazen de açılışta gnome-shell çöktüğüne dair bildirim alıyorum.

Ben de yaklaşık iki gündür Fedora 38 kullanmaktayım. Canımı sıkan bir kaç hata ile karşılaştım.
-Bluetooth kulaklığım saniyelik kopmalar yaşayabiliyor. Bu kopmalar bazen 2-3 saniyeyi buluyor.
- Arada sırada takılmalar oluyor. Bazen de açılışta gnome-shell çöktüğüne dair bildirim alıyorum.
Hangi paketleri kurduğu ve ne kadar uyumlu olduğuyla çok ilgili. İşte biraz ayıklama yapacaksınız yada kendiniz kuracaksınız dağıtımları Arch'ta olduğu gibi.

GNOME-Shell hatası normalde olmaması lazım yanlış bir durum vardır ortada.

Hangi paketleri kurduğu ve ne kadar uyumlu olduğuyla çok ilgili. İşte biraz ayıklama yapacaksınız yada kendiniz kuracaksınız dağıtımları Arch'ta olduğu gibi.

GNOME-Shell hatası normalde olmaması lazım yanlış bir durum vardır ortada.
Paketleri teker teker kurup bir süre bekledikten sonra yeni paket kurulumu yapıyorum, bugün mesela WiFi bağlanmadı. İnternete restart attım, WiFi ye restart attım, oturumu kapattım. En sonunda bilgisayarı yeniden başlattım düzeldi.

Paketleri teker teker kurup bir süre bekledikten sonra yeni paket kurulumu yapıyorum, bugün mesela WiFi bağlanmadı. İnternete restart attım, WiFi ye restart attım, oturumu kapattım. En sonunda bilgisayarı yeniden başlattım düzeldi.
Fedora sizin sisteminizde iyi çalışmıyor belli ki. Arch,Debian gibi dağıtımlar kullanın.

WiFinin yavas olmasi teknik olarak pek mumkun değil, tcp dns ayarlarini kurcalamanizi oneririm. Bluetooth içinde maalesef yapilabilecek pek bir sey yok. Blueman kullaniyordum ben yine sorunlarla karsilasmistim.

USB Tethering icin: Android tethering - ArchWiki

Bence değil. Güncel paketleri sürüm bazlı dağıtım şekliyle sağlamasıyla stabil bir deneyimin yanı sıra güncel ve performansı da bir arada sunuyordu. Bu sebeple önerebileceğim bir dağıtımdı ancak RedHat'ın son zamanlardaki çirkefleşmesi yüzünden öneremiyorum. Fedora'ya telemetri koymayı planlıyorlar, kendi ürettikleri açık kaynak yazılımların kaynak kodlarını kullanıcılara kapattılar, sadece ücretli danışmanlık alanlara kaynak koda erişim izni veriliyor ve özellikle de "eğer kodu kullanırsanız lisansınızı yakarız" gibi açık kaynak yazılım felsefesine ters işlerde bulunuyorlar. İkinci bir Ubuntu vakasına dönebilir.

WiFinin yavas olmasi teknik olarak pek mumkun değil, tcp dns ayarlarini kurcalamanizi oneririm. Bluetooth içinde maalesef yapilabilecek pek bir sey yok. Blueman kullaniyordum ben yine sorunlarla karsilasmistim.

USB Tethering icin: Android tethering - ArchWiki
Selamlar tekrardan. Sistem açılırken 2. Defa kitlendi hiçbir tepki vermiyor. Fedora benim sisteme uymadı sanırım. Başka önerebileceğiniz Distro var mı?

Selamlar tekrardan. Sistem açılırken 2. Defa kitlendi hiçbir tepki vermiyor. Fedora benim sisteme uymadı sanırım. Başka önerebileceğiniz Distro var mı?
Arch harika uyumlu bir tabandır. Sisteme daha uyumlu. Arch tabanlı EndeavourOS gibi dağıtımlara yönelebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı