Fedora GNOME mu yoksa KDE Neon mu tercih edilmeli?

ademsahin

Kilopat
Daha fazla  
Selam,

Şu an Fedora 38'i GNOME ile kullanıyorum ve işin aslı gayet de memnunum ancak işte şeytn dürtüp duruyor. Fedora uygulama olarak görece daha geriden geliyor ancak stabilitesi daha iyi. KDE'yi de GNOME'u da seviyorum. KDE Neon ise uygulama yönünden genelde bayağı geriden gelmesine rağmen KDE tarafı neredeyse anlık güncelleniyor ve kullandığım dönemde uygulamaların güncel olmaması harici KDE tarafı bayağı stabildi.

Bu yüzden kararsız kaldım. İstediğim tek bir sefer kurup tamamen o dağıtım üzerinden ilerleyeyim ancak her iki dağıtımında bana göre artı ve eksileri mevcut. Bu nedenle de karar vermekte güçlük çekiyorum.

Sizce görece daha geriden gelen stabil bir GNOME'lu Fedora mı yoksa KDE tarafının gelişimini hızlıca görebileceğim KDE'li neon mu tavsiyelerinizi merak ediyorum.

Yardımcı olan herkese şimdiden çok teşekkürler.

Hocam ben Fedora öneririm kesinlikle, ama KDE Neon önermem çünkü Ubuntu tabanlı ve Ubuntu çok sorunlu.
Eğer KDE Plasma masaüstünü kurmad isityorsanız Fedora'ya kurabilirsiniz. Uğraşmak istemezseniz Fedora'nın KDE arayüzünü kullanan bir sürümü var.
Fedora Spin sitesinden istediğininiz masaüstünü seçebilirsiniz.

Hocam ben Fedora öneririm kesinlikle, ama KDE Neon önermem çünkü Ubuntu tabanlı ve Ubuntu çok sorunlu.
Eğer KDE Plasma masaüstünü kurmad isityorsanız Fedora'ya kurabilirsiniz. Uğraşmak istemezseniz Fedora'nın KDE arayüzünü kullanan bir sürümü var.
Fedora Spin sitesinden istediğininiz masaüstünü seçebilirsiniz.

Selamlar hocam,

Açıkçası Ubuntu veya debian tarafı ilk tercihim olmadı hiçbir zaman. Önceden Arch tabanlı Endeavour OS kullanıyordum güncellik olarak onun üzerine zaten yok ama Arch tarafında ilk güncellemeleri almak bilgisayarı tam işiniz olduğunuzda düğmesine bastığınızda açılmama gibi bir sorunla karşılaşma ihtimalini az da olsa doğuruyor dediğim gibi bilgisayarım benim elim ayağım bu şekilde yaşayacağım en ufak bir açılmama sorunu beni kitler bu nedenle çok sevsem de Arch tabanlı dağıtımları üzülerek eledim.

Dediğim gibi Ubuntu güncellik olarak da çok sevmediğim bir dağıtım ancak dedim KDE tarafı güncel gitsin programları flatpak ile bir şekilde güncel tutarım ama ona da uğraşmaya gerek var mı işte kafamın karıştığı nokta da burası.

Fedora'yı Gnome ile kurdum varsayılan olarak onunla geldiği için. Bu arada gereksiz bağımlılık veya kullanmadığım program vs olmasın diye Fedora Everything ile kurdum eğer Fedora'da kalmaya karar verirsem KDE sevmeme rağmen Gnome ile devam etmeyi düşünüyorum.

Ubuntu tabanının, paket yöneticisinin kırık, kendisinin de bloatware, yavaş olduğunu düşünüyorum. Ancak hepsi aynı kernel. Ama hepsinin arasından Fedora öneririm. Fedora'nın KDE spini gayet iyi çalışıyor, aralarından en sıkıntısız çalışanı(XFCE'de bazı panel eklentilerinin RPM'de olmaması gibi sorunlar vardı en son). Boşuna KDE Neon'a geçme, elinde taş gibi bir Fedora var zaten.

Ubuntu tabanının, paket yöneticisinin kırık, kendisinin de bloatware, yavaş olduğunu düşünüyorum. Ancak hepsi aynı kernel. Ama hepsinin arasından Fedora öneririm. Fedora'nın KDE spini gayet iyi çalışıyor, aralarından en sıkıntısız çalışanı(XFCE'de bazı panel eklentilerinin RPM'de olmaması gibi sorunlar vardı en son). Boşuna KDE Neon'a geçme, elinde taş gibi bir Fedora var zaten.

Aslında genel olarak düşüncem de bu şekilde. Gnome kullanıyorum şu an. Acaba diyorum KDE paketlerini kurarak KDE arayüzüne mi geçsem tekrar format vs atmadan. Orada da kafama şu takılıyor. Acaba KDE'nin beta bir yükleme kanalı var mı? Yani Fedora üzerine anlık güncellenen bir KDE kurulabilir mi?

Aslında genel olarak düşüncem de bu şekilde. Gnome kullanıyorum şu an. Acaba diyorum KDE paketlerini kurarak KDE arayüzüne mi geçsem tekrar format vs atmadan. Orada da kafama şu takılıyor. Acaba KDE'nin beta bir yükleme kanalı var mı? Yani Fedora üzerine anlık güncellenen bir KDE kurulabilir mi?
Anlık güncelleme diye bir şey yok. Paketleri ne zaman isterlerse o zaman yollarlar. Öyle bir şey istiyorsanız Arch tam size göre. KDE kurabilirsin, ilk önce gnome'u sil ve daha sonra

sudo dnf groupinstall "KDE Plasma Workspaces"

Anlık güncelleme diye bir şey yok. Paketleri ne zaman isterlerse o zaman yollarlar. Öyle bir şey istiyorsanız Arch tam size göre. KDE kurabilirsin, ilk önce gnome'u sil ve daha sonra

sudo dnf groupinstall "KDE Plasma Workspaces"

Arch tabanlı EndeavourOS çok sevdiğim bir dağıtımdı ancak ilk mesajımda da yazdığım gibi bilgisayarım benim her şeyim ve tüm işlerim bunun üzerinden yürüyor. Bir gün gelen güncellemeyi kurup kapattıktan sonra bilgisayar açılmaz korkusu ile bıraktım yoksa bir süre kullandım da EndeavourOS'u :)

Bakalım biraz Gnome ile takılayım çok sıkılırsam KDE'ye dediğiniz şekilde geçerim.

Gnome'da kendinizi rahat hissettiyseniz bence değiştirmenize gerek yok. Benim tercihim de KDE yerine Gnome olur. Sebebi kullanım alışkanlıklarım. Uygulama konusunda da Libadwaita geldiğinden beri çok güzel son kullanıcı uygulamaları çıkıyor. Kastetmek istediğiniz buysa eğer. İsterseniz Gnome Circle programına ve birde This Week in Gnome sayfasına bakabilirsiniz. This Week in Gnome sayfasında Gnome üzerinde yapılan geliştirmelerin yanı sıra 3. Parti Gnome uygulamalarının geliştirmelerde yayınlanıyor. İşinize yarayan uygulamalar bulabilirsiniz. Onun dışında Fedora üzerinde KDE kullandığınız da güncellemeler KDE Neon'daki kadar hızlı gelmiyor ama yeterli derecede hızlı geliyor şahsımca. Hatta KDE dışındaki komponentlerin güncellemeleri (Kernel vb.) daha da ileride oluyor.

Gnome'da kendinizi rahat hissettiyseniz bence değiştirmenize gerek yok. Benim tercihim de KDE yerine Gnome olur. Sebebi kullanım alışkanlıklarım. Uygulama konusunda da Libadwaita geldiğinden beri çok güzel son kullanıcı uygulamaları çıkıyor. Kastetmek istediğiniz buysa eğer. İsterseniz Gnome Circle programına ve birde This Week in Gnome sayfasına bakabilirsiniz. This Week in Gnome sayfasında Gnome üzerinde yapılan geliştirmelerin yanı sıra 3. Parti Gnome uygulamalarının geliştirmelerde yayınlanıyor. İşinize yarayan uygulamalar bulabilirsiniz. Onun dışında Fedora üzerinde KDE kullandığınız da güncellemeler KDE Neon'daki kadar hızlı gelmiyor ama yeterli derecede hızlı geliyor şahsımca. Hatta KDE dışındaki komponentlerin güncellemeleri (Kernel vb.) daha da ileride oluyor.
Teşekkür ederim o zaman sorun yaşayana kadar ya da kullanmaktan zevk almayacak kadar sıkılacağım zamana kadar devam edeyim bu şekilde :)

Geri
Yukarı