Felsefi düşüncenizi ya da inancınızı neye göre, nasıl oluşturuyorsunuz?

• Konuyu başlatan Alizm
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 18
  • Görüntüleme 717
Görüşlerinizi okudum ve aşağı yukarı aynı birbiriniz ki ile. Bir ateist ile konuştuğumda bana tanrıya inanmadığını söyledi. Bende tanrı yoksa evren hayat nasıl oldu diye sordum. Bana verdiği cevap bizi insan üstü güçler var etti bizi var edenleri de bizi var edenlerin üstünün yarattığını söyledi ateizme tanrı tanımazlığa karşı ön yargım bu sözden sonra çok azaldı haklı olabilir kendisi.

Bu arada ben ateizm ile materyalizmin farklı olduğuna inanıyorum.

Materyalizm sadece maddenin var olduğunu söyler metafizik hiçbir şeyi kabul etmez.

Ateizm ise tanrıyı reddeder. Metafiziği inkar etmez.

Yanlışım varsa düzeltin

Görüşlerinizi okudum ve aşağı yukarı aynı birbiriniz ki ile. Bir ateist ile konuştuğumda bana tanrıya inanmadığını söyledi. Bende tanrı yoksa evren hayat nasıl oldu diye sordum. Bana verdiği cevap bizi insan üstü güçler var etti bizi var edenleri de bizi var edenlerin üstünün yarattığını söyledi ateizme tanrı tanımazlığa karşı ön yargım bu sözden sonra çok azaldı haklı olabilir kendisi.

Bu arada ben ateizm ile materyalizmin farklı olduğuna inanıyorum.

Materyalizm sadece maddenin var olduğunu söyler metafizik hiçbir şeyi kabul etmez.

Ateizm ise tanrıyı reddeder. Metafiziği inkar etmez.

Yanlışım varsa düzeltin
Ateizm dinleri ve Tanrının varlığını reddeder. Bir kesim Tanrı'nın yokluğunun ispat edilebileceğini bir kesim ise Tanrı'nın varlığı için bir nedenin olmadığını bu yüzden Tanrı'nın varlığına inanmanın gereksiz olduğunu savunur. Bir Ateist doğa üstü şeylere inanabilir (Cinler, Şeytan vb.). Materyalizm ve Naturalizm ise metafizik evreni reddeder. Hiçbir doğaüstü güce inanmazlar. Tamamen maddesel dünyayı kabul eden akımlardır.

Düşüncelerimi genel olarak, anlamlar üzerinden ve anlamaya çalışarak oluşturuyorum. Bir olgunun ifade edilmiş anlamlarına ve farklı görüşler tarafından değerlendirilme şekline bakarak, aslında olması gerekeni bulmaya çalışıyorum.

Verdiğiniz Tanrı örneğine değinmek gerekirse de Tanrı; doğruyu yanlıştan ayıran ölçünün mimarıdır. Bu minvalde, doğrusu ve yanlışı; maddelere, getirilere ya da kendine tabii olmaya elverişli bir varlığın hükmü ile şekillenen bu rayından çıkmış dünyayı yoluna sokmaya kadir yegane düstur da her ne kadar kâbul edilmek istemese de O'nu tam manasıyla yüceltmekten geçmektedir.

Tanrı küçültülür ya da öldürülürse; insanın, istek ve arzularını engellemesine vesile bir olgu kalmayacaktır. Bu durumda da içinde bulunduğumuz, efendiler ve köleler düzeni asla sona ermeyecektir.

1. Hayatım berbat o yüzden tanrı yok.

2. Şunlar olduğu için tanrının olma ihtimali var.

Umarım açıklayabilmişimdir.
1. kısmı yapmam ama başıma büyük olay gelmediği için. O yüzden yorumsuz.
2. kısım için ise aklıma programlar gelir. Nasıl biz onları geliştiriyoruz orada bir düzen oluyor, bu evrenin de illaki bir geliştiricisi bir yaratıcısı vardır.

Düzenden kastım formülize edebilen yapı olması.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı