Fen lisesinde ortam nasıl?

Valla Tofaş Fen Lisesi’ndeyim Whatsapp grubunda küfürden bol şey yok. Hiç böyle beklemiyordum gruptan çıkmayı düşünüyorum o derece.
N-ne? Tofaş Fen? Şu Bursa'da olan? Küfür? Etmek? Hocam taban puanı 482 olan, 35 Tıp 40 mühendislik veren bir okulda en fazla ne kadar küfür edilebilir ya... Küfürden kastınız "ay s*lak, ay m*l" filan mı? Ya da afedersiniz "b*k" filan mı diyorlar?

Ya bu arada pardon 415 yazmışım yeni fark ettim 445 aldım.

Son düzenleme:
N-ne? Tofaş Fen? Şu Bursa'da olan? Küfür? Etmek? Hocam taban puanı 482 olan, 35 Tıp 40 mühendislik veren bir okulda en fazla ne kadar küfür edilebilir ya... Küfürden kastınız "ay s*lak, ay m*l" filan mı? Ya da afedersiniz "b*k" filan mı diyorlar?

Yok hocam bildiğin küfür.

N-ne? Tofaş fen? Şu Bursa'da olan? Küfür? Etmek? Hocam taban puanı 482 olan, 35 tıp 40 mühendislik veren bir okulda en fazla ne kadar küfür edilebilir ya... Küfürden kastınız "ay s*lak, ay m*l" filan mı? Ya da afedersiniz "b*k" filan mı diyorlar?

Siz sanırım puan yükseldikçe küfrün azaldığını sanıyorsunuz :D

Puan ile alakası yok kişilik meselesi.

Öyle değil mi? İnsanın eğitim seviyesi arttıkça saygısı da artmaz mı?

Nasıl yaa...
Eğitim değil biraz matematik yapabilen giriyor iyi bir yere.

Bu sene minimum 446 puanla alan bir Fen Lisesinde okuyan arkadaşımın bana kendi okulu hakkında söyledikleri:
1. Okulun yeri merkeze 40 km uzaklıkta olduğu için puanı biraz düşükmüş.
2. Eskiden Öğretmen Lisesi olsa da şu an şehrin en iyi 3. Fen Lisesiymiş.
3. YKS 2022'de arkadaşımın okuduğu Fen Lisesinden ilk 1,000'e 7 kişi girmiş. Okulun YKS başarısı yüksek. Ayrıca şehrin merkezinde 450-460 ile alan Anadolu Liseleri ilk 1,000'e ortalama 3-4 kişi sokabilmiş. Konumu uzak diye puanı çok yüksek olmayan Fen Liseleri çoğunlukla yüksek puanlı Anadolu Liselerini YKS başarısı olarak geçiyor.
4. Öğrenciler genelde çalışkan olsa da sosyal insanlar da bulunuyormuş.

=> Ortalama üstü olan bir Fen Lisesinin ortamı duyduğum kadarıyla böyleymiş. Umarım yardımcı olabilmişimdir.

Fen lisesinde de sandığınız gibi dört dörtlük ortam yok. Daha doğrusu lisede dört dörtlük bir ortam yok ve üstteki arkadaşın dediği gibi yüksek puanlı yerlerde de çürük elemanlar olabilir. Her yerde çürük elma illaki oluyor ve sigara içmek her ne kadar sağlığa zararlı olsa da ve kokusuna katlanamasam da sigara içmek bir kişiyi kötü bir insan yapmıyor. Ebeveynlerin çocukları korku psikolojisiyle yetiştirmeye çalışması da garip. Asıl böyle olması kötü, ilerleyen zamanlarda çocuk ailem sigara için şunu demişti. Bunu demişti şeklinde düşünüyor ve sigaraya başlama isteği yoksa da başlıyor. O birey için sigara çok tatlı geliyor çünkü ve yasaklar her zaman için tatlı gelir. Dünyanın her tarafında böyle durum.

Hocam fen liseleri öyle 4/4'lük yerler değil. Mesela şu an cumhuriyet fen lisesi'nde(yüzde 1.13 ile alıyor) okuyorum. Kötü tiplerde var, iyi tipler de var. İyi tipler bayağı çoğunlukta ama sonuçta var. Okulda kafasını dersten kaldırmayan tipler de var, hem çalışan hem de sosyal insanlarda var. Benim sınıfım hem çalışan hem de sosyalleşenlerle dolu ve şunu söyleyebilirim ortam  harika. Küfür gibi konulara gelirsek, okuldaki öğrenciler diğer okullara göre(ortaokul, bazı liseler) çok daha saygılıdır. Küfür etmiyorlar mı evet ediyorlar ama çoğu arada bir ediyor. Noktalama işareti gibi kullananla karşılaşmadım.

Son düzenleyen: Moderatör:
. YKS 2022'de arkadaşımın okuduğu Fen Lisesinden ilk 1,000'e 7 kişi girmiş. Okulun YKS başarısı yüksek. Ayrıca şehrin merkezinde 450-460 ile alan Anadolu Liseleri ilk 1,000'e ortalama 3-4 kişi sokabilmiş.
Bizde de TYT Türkiye 27. Si ve 1000'e giren 7-10 kişi oldu bu yıl.

Geri
Yukarı