Fen Lisesini Nasıl Kazanabilirim ?

Cengiz E.

Hectopat
Daha fazla  
28-29 Nisan teog sınavım var. İnanılmaz derece stresliyim. Aranızda Fen Lisesine giden var mı? Fen Lisesi nasıl kazanabilirim? Stresimi nasıl aşabilirim? Lütfen yardım edin!

Arkadaşım fen lisesini kazandı çalışma prensibi ise 6. sınıftan beri hergün 4 saat çalışmaktı ve keşke bende öğle yapaaydım şu an lise 2. sınıftayım çok pişmanım.

4 saat çalışmaya gerek yok. Dersleri iyi dinleyip iyice anlayana kadar çalışmak gerekir. Bir de farklı soru tarzlarını öğrenmek için test çözmek gerek. Ben bunları yaparak 1. TEOG'tan 692 aldım.

Günde 3x45 dakika şeklinde ders çalış. Art arda yaparsan daha fazla faydasını görürsün. Eğer art arda yapacaksan 2 çalışma arasında 15 dakika ara ver. Stres yapma. Ne kadar çalışırsan çalış stres yaparsan unutabilirsin. Kendine günlük soru hedefi koy. Yaptığın yanlışlara nerede yanlış yaptığını anlamak için geri dön. Dersi dinle, kitap oku. Programlı çalış yani. Yapacaklarını yaptıktan sonra kendine de zaman ayır. Arkadaşlarınla bazen sinemaya film izlemeye veya bir kafeye oturmaya git. Evinde bilgisayar oyna ama aşırıya kaçma.

En iyi çözüm senin için bıkmadan usanmadan ders çalişmak olacaktır. Fen lisesi mezunuyum derse gerektiği özeni gösterdiğin zaman o da sana karşılığını her zaman verir.

Eğer okulda deneme sınavlarına giriyorsan kendini onlara giriyormuş gibi düşün. Şahsen ben sınava girerken 'Amaaann alt tarafı sınav.' deyip girmiştim. Toplam puanım 500 üzerinden 473 idi. Moralini yüksek tut, derslerine düzenli çalış, sınavı gözünde büyutme. Zaten 15'er dakika aran olacak ve 2 güne yayılmış olarak gireceksin. Fazla uzun oldu ama kısaca SBS gibi değil bu sınav. İçini ferah tut.

Her insanın çalışma programı farklıdır arkadaşlar. Bu programı da kendin yapmalısın. Önemli olan konuları anlayıp soruları çözebilmen.
Ben okulda sadece dersleri düzgün dinleyip, dershanede 2 test çözüp eve geldiğimde yarım saat tekrar ederek fen lisesi kazanabilecek bir puan almıştım zamanında. Fakat okulda dersi dinlemeyip evinde daha fazla çalışarak başarı elde eden arkadaşım da, sadece dersleri dinleyip bir kaç soru çözerek başarı elde eden arkadaşım da var...
Özet olarak her insanın kapasitesi ve anlama tarzı farklıdır. Yöntemlerini kendin belirlemelisin.

Uyarı! Bu konu 10 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı