Fiat Doblo 1.3 Multijet İzlenimlerim

Hacı onunla pikniğe gidip yemekten sonra karpuz keseceksin.

Mangaldan sonra gaza gelen enişteleride unutma.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

... ancak 1. vitese atıp arabayı kaldırdıktan sonra arabanın aşırı derece de güçsüz olduğunu anladım. Devir artıyor, vites bitiyordu ancak araba hızlanamıyordu. En son 4. viteste 80 falan gördüm ve yol bitti.
Dobloların 1. vitesleri kısadır.
Bahsettiğiniz motor 95 beygir ve yaklaşık 300 torku var. Güçsüz demek hakaret etmektir.
3. vites 3000 devirde yapıyor 80km hızı.
Ayrıca, bahsettiğiniz 110luk Connect rampalarda 1.3 Doblo kadar iyi değil (defalarca denendi ve aynı hızda girmelerine rağmen Connect daha çabuk bayılıyor) ve 130'dan sonra tıkanıyor düz yolda. Doblo 150-160'a kadar tıkanmadan gidiyor.
1.6 Doblo tavsiye ederim. Gitmiyor diyen arabadan anlamıyordur. Net.

Bahsettiğiniz motor 95 beygir ve yaklaşık 300 torku var. Güçsüz demek hakaret etmektir.
Ayrıca, bahsettiğiniz 110'luk Connect rampalarda 1.3 Doblo kadar iyi değil (defalarca denendi ve aynı hızda girmelerine rağmen Connect daha çabuk bayılıyor) ve 130'dan sonra tıkanıyor düz yolda. Doblo 150-160'a kadar tıkanmadan gidiyor.

Hocam hangi hayal dünyasındasınız? Hani 1.6 ile falan kıyaslasanız anlarım ama kağıt üstünde bile Connect çok daha iyi. Bu arada 1.3 Doblo'da 300 tork yok. 200 tork var. Connect'in 110'luklarında 290 tork var. Tork konusunda Connect daha iyi. Beygir konusuna gelirsek birisi 110 diğeri 95 bu konuda da Connect daha önde. Motor hacmi konusuna gelirsek. Biri 1.8, diğeri 1.3. Bu konuda da Connect daha iyi gibi gözüküyor. İki arabayı da günlük hayatımda kullanıyorum. Bu arada 3000 devirde 80 yapıyor demişsiniz ancak Doblo ile 3000 devire çıkın bakalım Turbo yakın zamanda ne hale geliyor. :D
1.6 multijetlerin gidişi gerçekten farklı. 1.3 o yüzden o kasaya yetmeyebilir.

1.6'ların hakkına girmeyeceğim güzel gidiyor ancak bir tık ölü geldi bana. Gaz pedalı boş gibi geliyor.
Ayrıca, bahsettiğiniz 110'luk Connect rampalarda 1.3 Doblo kadar iyi değil (defalarca denendi ve aynı hızda girmelerine rağmen Connect daha çabuk bayılıyor) ve 130'dan sonra tıkanıyor düz yolda. Doblo 150-160'a kadar tıkanmadan gidiyor.

2009'dan beri kullandığım Connect'in bir kere bile bayıldığını görmedim. Connect'i 1.3 Doblo ile kıyaslamak hakarettir.
95HP olanın çekisi iyi araç 75HP olmasın?

95 HP.
Bu yaz Aydın'dan Mersin'e oradan sonrada Mersin'den İstanbul'a kadar 2021 Model Fiat Doblo Premio Plus 1.6 Multijet kullandım. Normalde kendi arabamız olan 2013 Honda Civic 1.6 LPG atmosferik aracımızdan sonra tork ne demekmiş hayretler içerisinde izledim. Araç tam bir yokuş canavarı. Böyle bir tırmanma yok. Eğer 200-300 beygirlik araçlar kullanmıyorsanız sizi gerçekten çok tatmin eder. Günümüz Türkiye otomobillerinden çok iyi bir performansı var. Sollama yaparken hiç üzmüyor. İç hacmi çok geniş. Tabii ki bunları ilk belirttiğim Civic aracımızla kıyaslıyorum. Çünkü daha önce ticari araç kullanmadım.

1.6 olan modelini de 2 sene kadar kullandık. Genel olarak Ford'dan daha fazla sıkıntı çıkarıyordu. 2 senede 2 kere Turbo'su değişmişti Fiat Doblo'nun.
Bu yaz Aydın'dan Mersin'e oradan sonrada Mersin'den İstanbul'a kadar 2021 Model Fiat Doblo Premio Plus 1.6 Multijet kullandım. Normalde kendi arabamız olan 2013 Honda Civic 1.6 LPG atmosferik aracımızdan sonra tork ne demekmiş hayretler içerisinde izledim. Araç tam bir yokuş canavarı. Böyle bir tırmanma yok. Eğer 200-300 beygirlik araçlar kullanmıyorsanız sizi gerçekten çok tatmin eder. Günümüz Türkiye otomobillerinden çok iyi bir performansı var. Sollama yaparken hiç üzmüyor. İç hacmi çok geniş. Tabii ki bunları ilk belirttiğim Civic aracımızla kıyaslıyorum. Çünkü daha önce ticari araç kullanmadım.

1.6 olan modelini de 2 sene kadar falan kullandık. Genel olarak Ford'dan daha fazla sıkıntı çıkarıyordu. 2 senede 2 kere Turbo'su değişmişti Fiat Doblo'nun.
Ben Connect kullanmadım. Ancak Doblonun gidişi Octavia kadar olmasa da iyiydi. Connect ve Doblo sahibi arkadaşım Doblo daha iyi diyor.

1.6 Doblo'yu uzun süre kullandık. 1.8 Connect'i hala daha kullanmaya devam ediyoruz. Şahsen Connect ticari konuda daha çok işimize yarıyor. Genelde fayans taşıyoruz. 1300 KG'a kadar yük attığımız oldu Connect'e. Daha bana mısın demedi. Doblo ile de taşıyorduk genelde ancak taşıdığımız yükler o araca biraz fazla gelince biz de bir fırıncıya satmıştık aracı.

Son düzenleyen: Moderatör:
Hocam hangi hayal dünyasındasınız? Hani 1.6 ile falan kıyaslasanız anlarım ama kağıt üstünde bile Connect çok daha iyi. Bu arada 1.3 Doblo'da 300 tork yok. 200 tork var. Connect'in 110'luklarında 290 tork var. Tork konusunda Connect daha iyi. Beygir konusuna gelirsek birisi 110 diğeri 95 bu konuda da Connect daha önde. Motor hacmi konusuna gelirsek. Biri 1.8, diğeri 1.3. Bu konuda da Connect daha iyi gibi gözüküyor. İki arabayı da günlük hayatımda kullanıyorum. Bu arada 3000 devirde 80 yapıyor demişsiniz ancak Doblo ile 3000 devire çıkın bakalım Turbo yakın zamanda ne hale geliyor. :D

1.6 olan modelini de 2 sene kadar falan kullandık. Genel olarak Ford'dan daha fazla sıkıntı çıkarıyordu. 2 senede 2 kere Turbo'su değişmişti Fiat Doblo'nun.

Bu yorumlardan sonra klasik "kornetçi" olduğunuzu anladım. O yüzden çok fazla bir şey söylemeyeceğim.

300 torku yanlış yazmışım evet.
"Doblo ile 3000 devire çıkın bakalım Turbo yakın zamanda ne hale geliyor."
Şirketlerde "it" gibi kullanılan ama buna rağmen yüzbinlerce kilometre yapan Doblolar buna güldü.
Neyse, konforsuz ve trim sesli yolculuklara devam hocam. Allah kaza bela vermesin :)

Ek olarak, dizel arabayı kullanmayı bilmeyip 2 kere turbosunun değişmesini sağlamak, dünyanın en sağlam/dayanıklı motorlarından birisi olan Multijet motorun değil, kullanıcının hatasıdır. :)

Bu yorumlardan sonra klasik "kornetçi" olduğunuzu anladım. O yüzden çok fazla bir şey söylemeyeceğim.

300 torku yanlış yazmışım evet.
"Doblo ile 3000 devire çıkın bakalım Turbo yakın zamanda ne hale geliyor."
Şirketlerde "it" gibi kullanılan ama buna rağmen yüzbinlerce kilometre yapan Doblolar buna güldü.
Neyse, konforsuz ve TRIM sesli yolculuklara devam hocam. Allah kaza bela vermesin :)

Ek olarak, dizel arabayı kullanmayı bilmeyip 2 kere turbosunun değişmesini sağlamak, dünyanın en sağlam/dayanıklı motorlarından birisi olan Multijet motorun değil, kullanıcının hatasıdır. :)

Hocam 200.000 TL'nin altında olan bir aracın motoru ne kadar sağlam olabilir?

Hocam 200.000 TL'nin altında olan bir aracın motoru ne kadar sağlam olabilir?

Hocam gerçekten bu lafınız çok saçma.
97 efsane kasa coralla aklıma ilk gelen araç.
Ayrıca bizim kullandığımız doblo 2006 modeli. Şu an piyasası o aracın 150 k civarı.
Dağ bayır, yük eşya, sülalecek zaten şişmanız 10 kişi arabaya binince 700 kg ediyor. Araba ona rağmen bir kere sanayilik olmadı motor yüzünden. En ağır girdiği tadilat direksiyon hidroliği idi.
Şimdi lütfen bir deha biz eniştelere laf atmayın. Yemin ediyorum yarın gider bitik bir tourneo ya biner aynen bunları yazarım 😁.

Geri
Yukarı