Fiat Doblo 1.3 Multijet İzlenimlerim

Hocam gerçekten bu lafınız çok saçma.
97 efsane kasa coralla aklıma ilk gelen araç.
Ayrıca bizim kullandığımız doblo 2006 modeli. Şu an piyasası o aracın 150 k civarı.
Dağ bayır, yük eşya, sülalecek zaten şişmanız 10 kişi arabaya binince 700 kg ediyor. Araba ona rağmen bir kere sanayilik olmadı motor yüzünden. En ağır girdiği tadilat direksiyon hidroliği idi.
Şimdi lütfen bir deha biz eniştelere laf atmayın. Yemin ediyorum yarın gider bitik bir tourneo ya biner aynen bunları yazarım 😁.

Bizim Doblo fazla sıkıntı çıkarmıştı. Babam ve ben çok düzün kullanırız. Motor 3000 deviri geçmezdi genelde ama sürekli Turbo'dan kaynaklı sıkıntı yaşadık. Benim Fiat'a karşı bir ön yargım var açıkçası. Bu yüzden fazla iyi olmasına beklemiyorum ama kişiden kişiye değişir tabii. Ben Connect'e alıştığımdan Connect bana daha iyi geliyor.

Bugün 2020 model 11.000 Km'de bir Fiat doblo 1.3 Multijet kullanma şansım oldu. İlk olarak Ford tourneo Connect'den bu araca geçtiğim için konfor ve iç mekan olarak bana Connect'den daha iyi geldi. Biner binmez debriyaja bastım ve basmamla süngere basar gibi oldum. Debriyajı aşırı derecede yumuşaktı. Connect'te kazık gibi bir debriyaj olduğu için böyle gelmiş olabilir.

Buraya kadar her şey güzeldi. Marşı verdim ve 1.3 motorun hafif titreşimi ve o yavru kaplan gibi gürlemesini duydum. Buraya kadar da her şey çok güzeldi ancak 1. vitese atıp arabayı kaldırdıktan sonra arabanın aşırı derece de güçsüz olduğunu anladım. Devir artıyor, vites bitiyordu ancak araba hızlanamıyordu. En son 4. viteste 80 falan gördüm ve yol bitti. Normalde o yolda Connect'i doblo kadar zorlamadığım da bile 120 - 130 görüyordu. Güç olarak beni hayretler içerisinde bıraktı. Daha 10.000 Km'de olmasına rağmen frenlerde istediğim performansı vermedi. Arabayı düzgünce yerine koydum ve connect'imden özür dilemeye gittim. Bir daha connect üzerine başka ticari koklamam.

Hocam o araba zaten yokuşta Turbo'yu açmazsa yokuşta kalırsın güçsüz bir araba ama rahatlık direksiyon rahatlığı açısından güzel. Güç arıyorsan Volkswagen Caddy bakabilirsin tam bilmiyorum ama motoru sağlam geldi bana.

1.8 connect ile 1.3 dobloyu karşılaştırmak neyin nesi anlayamadım. Aradaki hacim farkı araç boyu kadar. Fordun daha düne kadardan önceki tüm dizelleride dehşet seviyede yakıyor zaten.

Geri
Yukarı