Fiber internet altyapısı nasıl oluyor?

• Konuyu başlatan Jy3n
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 16
  • Görüntüleme 1B

Jy3n

Hectopat
Yer
İzmir
Daha fazla  
Meslek
Frontend Developer
Merhaba arkadaşlar adresimi sorguladığımda fiber internet çıkıyor Wi-Fi listemde de bir sürü fiber modem var ama binada fiber olduğunu düşünmüyorum. Yani dairelere gelen bağlantılarda fiber yok gözlemlediğimde fiber internet aldığımda bağlantıları çekiliyor mu yoksa CAT6 kablo var her dairede onun üzerinden mi geliyor?

1648935914794.png

Son düzenleyen: Moderatör:
Evet fiber altyapınız bulunuyor ama 0Kb demesinden dolayı akla ya sorguda hata olduğu ya da altyapının henüz tam hazır olmadığını getiriyor.

Binanızda gri/siyah renkli OFDK fiber kabini görebiliyor musunuz? Bu kabin FTTH hizmet verir, boyutu küçüktür. FTTH'ta DSLAM/MDU gibi aktif cihazlar bulunmaz. Direkt pasif ekipmanlar üzerinden hizmet verir, elektrik kesintisinden de etkilenmez.

Eğer boyutu görece daha büyük bir kabin görüyorsanız bu kabin ile CAT6 kablolarla FTTB hizmet alırsınız. Sarı renkli fiberoptik cam kablo FTTH'da olduğu gibi dairelere ulaşmaz. Direkt MDU cihazına fiberi götürür. Bu MDU cihazı aracılığıyla switchler ile CAT6 kablolar halinde sinyal alırsınız.

FTTH'da ONT cihazı gerekir fiberoptik kablodan gelen sinyalleri dönüştürmek için. Gerçi SoL'ın Huawei HG8245 ile Kablonet'in FTTH modeminde ONT+HGW router birleşik halde gelir. Türk Telekom henüz böyle bir çözüm sunmadığından sizin için doğru bir cevap, an itibariyle.

FTTB'de ise zaten MDU cihazı fiber sinyallerini dönüştürdüğünden sadece HGW router cihazınız olur.

Teorik olarak FTTB ve FTTH benzer hizmet sunarlar. FTTB'de switch portları fast.ethernet modunda çalıştığından 100 Mbit üstü hızları göremezsiniz ve hızınız sürekli 97 98 Mbit gibi bir sınıra kilitlenir.

FTTH altyapıda ise böyle bir kilit an itibariyle kalmamıştır ONT cihazı kaynaklı. Eskiden Huawei ONTlerde sınır yokken Nokia ONTlerde sınır oluyordu. Artık genel olarak 100 Mbit olan hizmette örneğin 120 130 Mbit gibi hızlar verilebilir.

Dediğim gibi kabinleri inceleyin. Eve ince fiberoptik tel kablo giriyor mu bakın.

Örnek teşkil etmesi için bina içinden çektiğim FTTH kabinimiz. Aktif olduğunda FTTH hizmet alabileceğim bu kabinle. Bu kabinin gri renkli olanı da var. FTTB kabinleri de gri/beyaz renkli oluyor. Boyut ve şekilden anlarsınız diye umuyorum.
Ekleme yapmak istiyorum. Gördüğünüz gibi kabine 3 gözlü fiberoptik dağıtım kablosu giriyor. Eskiden direkt turuncu fiberoptik kablo tek kabine girerdi fakat bu çözüm ISSler için hele de TT için pek ekonomik değil. Gördüğünüz 3 gözlü fiberoptik kablo binamızın hemen dışındaki IFDK kabinden geliyor bu kabine. O IFDK kabin de aynı bu OFDK siyah kabin gibi pasif ekipman ve o kutudan bu gri kablolar çıkıyor, gördüğünüz. Yanlış değilsem 4 binaya birden gidiyor. Biri de bizim binamız, onun fotoğrafını çekmiştim ama bulamadım şu an.

FTTH'ın şöyle bir artısı var 100 Mbit üstü hızlar piyasaya sürüldüğünde FTTB altyapılı cihazların MDU'sunda sunulan ethernet portları 100 Mbit üstü hızları veremeyecek şekilde ayarlanmış. Zaten Gigabit Switch olsaydı bile besleyebileceğini düşünmek zor. Hele de büyük sitelerin blokları için konuşuyorsak. Fast.ethernet doğru bir yaklaşım FTTB'de. Tabi kullanıcı açısından büyük bir dezavantaj teşkil ediyor.

MDU cihazı maliyetli, aktif ekipman, bakımı gerekiyor. Dezavantajları da olduğu için Türk Telekom bu çözümü terk etmeye başladı. SoL de aynı şekilde FTTB çözümlerini azalttı.

BTK raporlarına bakarsanız 1 milyona karşılık 4 milyon fark var neredeyse FTTB FTTH hizmet alan dairelerde. Yani artık FTTH altyapı çekiliyor. Eğer altyapınız yeniyse büyük ihtimal FTTH çekilmiştir. FTTB bu yüzden sitelerde çok kullanıldı büyük switchler ve 100 Mbit fast.ethernet kısıtlamalarına rağmen.

Dosya Ekleri

• FTTHkabin.jpg
    FTTHkabin.jpg
    80,9 KB · Görüntüleme: 27
Son düzenleme:
Sanırım binamda FTTB altyapısı mevcut ama talep ettiğimizde FTTH çekiyorlar daireme anladığım kadarıyla.

Hocam VDSL 2 olsaydı orada Hipernet yazardı. Şuan kullandığım için biliyorum.
Şey diye düşünüyorum binada fiber daha yeni yeni aktif kullanılıyor çoğu daire halen vdsl2 hata bağlı bende dahil fiber gelmiş ama haberimiz yok illa kendimiz başvurup talep edeceğiz.

Sanırım binamda FTTB altyapısı mevcut ama talep ettiğimizde FTTH çekiyorlar daireme anladığım kadarıyla.
Hocam göknet konusuna gireyim FTTx dediği FTTH da FTTB de olabilir. Bunu maalesef sorgu siteleri söyleyemiyor ama Türk Telekom'da HİPERNET diğer sitelerde VDSL2 gördüğümüz şey bildiğimiz VDSL hızı. Türk Telekom'da FİBERNET diğer sitelerde FİBER/FTTx gördüğümüz şey ya FTTH ya da FTTBdir.

Hocam FTTB varken FTTH çekmezler. Öyle olsa sitelerdeki FTTBler talep üstüne değişirdi. Her binaya ayrı MDU,switch yerleştirmekten maliyeti yüksek oluyordu.

Artık FTTB yapılmıyor. Çünkü MDU cihazı maliyetli. Onun yerine çekiyorlar pasif ekipmanlarla altyapıyı. Emin olun maliyeti çok daha düşük FTTH'ın. Tek maliyet ONT+HGW cihazların temininde. HGW cihazı FTTB'de de temin edildiğinden tek ONT cihazının maliyeti kalıyor geriye.

Dediğim gibi eğer yeni bir altyapı çekildiyse büyük ihtimal FTTHdır. Eğer bina eskiyse siz yeni taşındıysanız FTTB olma ihtimali var.

Bu sitelerde altyapınız gözüküyor mu? Göknet ile alakalı bir problem olmuş olabilir.
Şey diye düşünüyorum binada fiber daha yeni yeni aktif kullanılıyor çoğu daire halen vdsl2 hata bağlı bende dahil fiber gelmiş ama haberimiz yok illa kendimiz başvurup talep edeceğiz.
İşte benzer bir durum da biz yaşıyoruz ama bizde FTTx satırı bile boş. Çünkü altyapı henüz aktif değil. Sizde aktifleşme sürecinde. Yani benden önce FTTx hizmeti kullanmaya başlayacaksınız.

Eğer dediğiniz gibiyse altyapınız FTTH'dır. TT dediğim gibi artık FTTB çekmiyor eskisi gibi.

Eğer şu an VDSL2 altyapısı üzerinden hizmet alıyorsanız ISS'niz kim ise onun müşteri temsilcisi ile görüşün. Altyapınız hazır gibi duruyor. Bildiriminize istinaden hizmetiniz VDSL'den FTTx'e taşınacaktır. Ben Netspeed üzerinden VDSL hizmet alarak kullanıyorum. Temsilcimin bana söylediği buydu, FTTx hizmet aktifleştikten sonraki süreç bu şekilde.

Yeni konular

Geri
Yukarı