Fiber internet altyapısı nasıl oluyor?

• Konuyu başlatan Jy3n
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 16
  • Görüntüleme 1B

Jy3n

Hectopat
Yer
İzmir
Daha fazla  
Meslek
Frontend Developer
Merhaba arkadaşlar adresimi sorguladığımda fiber internet çıkıyor Wi-Fi listemde de bir sürü fiber modem var ama binada fiber olduğunu düşünmüyorum. Yani dairelere gelen bağlantılarda fiber yok gözlemlediğimde fiber internet aldığımda bağlantıları çekiliyor mu yoksa CAT6 kablo var her dairede onun üzerinden mi geliyor?

1648935914794.png

Son düzenleyen: Moderatör:
Halihazırda kablo yok. Fiber başvurduğunuzda kurulum yapmaya gelen ekip binadaki fiber kutusundan daireye kablo çekiyor.

Bende öyle tahmin ediyorum çünkü her daireye çekmek maliyetli olabilir abonelerine çekiyor olabilirler, acaba fiber kablo ücretini bizden mi alıyorlar yoksa ücretsizmi acaba.

Binanızda FTTB (binaya kadar) fiber mevcut sanırım. Bina altındaki switche kadar fiber cam kablo geliyor, switchten dairelere CAT 6 kablo ile dağıtım yapılıyor. Bu da bir fiber türüdür ve iyidir. Eğer sizin dairenize CAT 6 kablo gelmiyorsa, Telekom'a fiber internet başvurusu yaparsınız, CAT 6 kabloyu sizin evin prizine de çekerler ve fiber internet kullanırsınız.

Binanızda FTTB (binaya kadar) fiber mevcut sanırım. Bina altındaki Switch'e kadar fiber cam kablo geliyor, Switch'ten dairelere CAT 6 kablo ile dağıtım yapılıyor. Bu da bir fiber türüdür ve iyidir. Eğer sizin dairenize CAT 6 kablo gelmiyorsa, Telekom'a fiber internet başvurusu yaparsınız, CAT 6 kabloyu sizin evin prizine de çekerler ve fiber internet kullanırsınız.

Eski CAT6 hat vardı ondan itibaren yeni bir CAT6 hattı cekmişler her daireye yeni CAT6 hattı vermişler kapıların üstünde duruyor büyük ihtimal bina içinde fiber var dairelere CAT6 vermişler talep üzerine katımada çektirebilir miyim acaba?

Eski CAT6 hat vardı ondan itibaren yeni bir CAT6 hattı cekmişler her daireye yeni CAT6 hattı vermişler kapıların üstünde duruyor büyük ihtimal bina içinde fiber var dairelere CAT6 vermişler talep üzerine katımada çektirebilir miyim acaba?
Abonelik başvurusu yapın, ekipler kabloyu çekmezlerse ki çekmeleri lazım, elektrikçi çağırmanız gerekir..

Yeni konular

Geri
Yukarı