Fiber internet üzerinde nasıl port açabilirim?

leche

Femtopat
Daha fazla  
Arkadaşlar herkese selamlar. Birkaç ay önce geçtiğim fiber internet ile ilgili çözemediğim birkaç sorunum var bu konuda size danışmak istedim.

Birkaç ay önce TurkNet GigaFiber paketine geçtim hızım 1 gbit. Hız konusunda gayet memnunum. Cihaz olarak TurkNet'in getirdiği iki cihaz bağlı. Bunlar

-ZyXEL PMG1005-T20B GPON modem
-ZyXEL VMG8623-T50B

Fiber bağlantı kablosu GPON modeme geliyor ve ondan çıkan bir Ethernet ile VMG8623-T50B bağlı. Bu modemden sonra ise Ethernet veya Wireless ile internet bağlantısı kuruyorum.

İki sorum olacak.

1.Modem arayüzünde gördüğüm IP ile internette kontrol ettiğim IP farklı çıkıyor. Herhangi bir DNS veya VPN bağlantısı kullanmadığım halde...
2.Modemden port açmak istiyorum ve NAT ayarları üzerinden gerekli ayarları yapıyorum. Fakat bir türlü port açmayı beceremedim. Farklı portlar vs denememe rağmen internet üzerinden yaptığım testlerde portlar devamlı kapalı görünüyor.

Farklı IP bilgilerine ulaşmamın sebebi bağlantının modemden sonra GPON üzerinden kurulması olabilir mi?
Port açma işlemini yapamamamın sebebi sanki modemi ayarlamama rağmen ikinci GPON modem üzerinden geçmesi gibi geldi bana. Bu konuda tecrübesi olan ve sorunu çözebilen biri var mı acaba? Port açma işlemini nasıl halledebilirim? Teşekkürler.

EDIT:
Acaba GPON modemde bir ayar gerekir mi diye düşününerek kılavuzunu buldum ve PC'yi Ethernet ile modeme bağlayıp ayarları kontrol etmeye çalıştım fakat iki bilgisayarda da Ethernet bağlantısını kurup IP alamadım. GPON modem herhangi bir ayara imkan vermiyor olabilir mi diye düşünüyüorum.

Geri
Yukarı